Praca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego oraz dobrej sprawności fizycznej. Początkujące opiekunki, które dopiero rozglądają się za pierwszym kontraktem, często zastanawiają się, czy będą musiały dźwigać podopiecznych. Zastanawiasz się, czy praca w opiece bez dźwigania jest możliwa? Postaramy się pomóc!
Opieka w Niemczech bez dźwigania – jak to wygląda w praktyce?
Osoby starsze, dla których najbliżsi poszukują opiekunek, są w różnym stanie. Nie każdy senior jest osobą leżącą czy potrzebującą wsparcia podczas wstawania lub higieny – wielu seniorów wymaga jedynie doraźnej pomocy podczas wykonywania codziennych czynności. W konsekwencji praca w opiece bez dźwigania różni się od opieki nad seniorami obłożnie chorymi – jest łatwiejsza i nie wymaga tak dużej sprawności fizycznej. Nie oznacza to jednak, że opiekunka ma mniej obowiązków – ich zakres jest po prostu inny.
Opiekunka zajmująca się sprawnym seniorem często odwozi podopiecznego do lekarzy, na basen czy zajęcia fizyczne. Do jej zadań należy też stymulacja intelektualna seniora – musi zatem dobrze znać język niemiecki. Jeżeli dopiero uczysz się języka, ofert bez konieczności pomagania podopiecznemu we wstawaniu czy siadaniu na wózek inwalidzki będzie mniej.
Zasady przenoszenia osoby starszej
Lubisz wyzwania i nie boisz się pracy fizycznej? Interesują Cię oferty z kategorii praca dla mężczyzn jako opiekun w Niemczech? Podejmując się opieki nad osobą wymagającą kompleksowej opieki musisz zadbać o swoje zdrowie. Możesz zapisać się na kurs, podczas którego nauczysz się, jak prawidłowo podnosić osoby starsze oraz zastosować się do kilku prostych zasad, które minimalizują ryzyko kontuzji. Wspomniane reguły są następujące:
- Zdejmij biżuterię (np. zegarek) – podczas podnoszenia seniora może dojść do jego uszkodzenia.
- Nie podnoś seniora na prostych, złączonych nogach – rozstaw stopy i ugnij kolana.
- Nie pozwól, aby podczas transferu senior trzymał Cię za szyję – to może spowodować uraz górnego odcinka kręgosłupa.
- Nie wykonuj gwałtownych ruchów – nie są one dobre ani dla Ciebie, ani dla seniora.
- Nie pochylaj pleców, ale kucnij – to zdecydowanie bezpieczniejsza pozycja.
- Trzymaj seniora blisko siebie – w ten sposób zminimalizujesz ryzyko jego upadku.
- Pamiętaj o obuwiu – wybierz obuwie antypoślizgowe, które zapewni Ci optymalną stabilizację podczas transferu.
Praca opiekuna osób starszych bez dźwigania – standard czy wyjątek?
Chociaż praca w opiece w Niemczech bez dźwigania jest możliwa, to takich ofert nie jest dużo – zdecydowanie częściej rodziny poszukują opieki dla bliskich wymagających pomocy podczas wstawania czy siadania. Nie zawsze jednak oznacza to, że praca jako opiekunka w Niemczech jest bardzo wymagająca fizycznie. Dlaczego?
Rodziny seniorów, którzy nie mogą wstawać i chodzić samodzielnie, mają świadomość, że praca z osobami obłożnie chorymi jest ciężka. To doświadczenie sprawia, że w wielu domach opiekunowie mają ułatwione zadanie – w pracy wspiera ich profesjonalny sprzęt, np. łóżko z podnośnikiem, podnośniki toaletowe czy platformy jezdne do transferu pacjenta. Chociaż takie sprzęty sprawiają, że praca w opiece odbywa się niemal bez dźwigania, to pozostaje kwestia ich prawidłowej obsługi – jej również należy się nauczyć.
Chociaż opieka nad seniorami wymagającymi kompleksowego wsparcia jest wymagająca, to opiekun czy opiekunka może liczyć na wyższe wynagrodzenie. Jeżeli myślisz o zwiększeniu zarobków czy też chcesz mieć więcej ofert do wyboru, rozważ podniesienie swoich umiejętności – zapisz się na szkolenie z transferu.
Oferty pracy w opiece bez konieczności dźwigania – gdzie szukać?
Znasz swoje możliwości i ograniczenia – masz pewność, że nie poradzisz sobie z osobą, która wymaga pomocy przy wstawaniu czy siadaniu? Jeżeli zastanawiasz się, jak szukać pracy jako opiekunka w Niemczech, to musisz wiedzieć, że nie jest to specjalnie trudne – skontaktuj się z pracownikiem agencji Avoria i zaznacz, że poszukujesz pracy w opiece w Niemczech bez dźwigania. Możesz też przejrzeć aktualnie dostępne oferty pracy.
Jeżeli interesuje Cię praca w opiece w Niemczech bez dźwigania, zwróć szczególną uwagę na opis stanu zdrowia potencjalnego podopiecznego. W agencji Avoria przykładamy dużą wagę do rzetelności opisu stanu zdrowia seniora – zaznaczamy, czy senior korzysta z balkonika, jest mobilny, wymaga podnoszenia i czy w domu znajduje się sprzęt służący do jego przemieszczania.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość