Samotność seniorów – jak wesprzeć Podopiecznego?

Samotność seniorów – jak wesprzeć Podopiecznego?

Samotność to współczesna choroba cywilizacyjna. Grupą, która jest na nią szczególnie narażona, są osoby starsze. Samotność seniorów wzmaga poczucie odrzucenia czy utraty sensu życia. Wpływa nie tylko na komfort, ale także na zdrowie fizyczne i psychiczne. Co gorsza, badania pokazują, że samotność osób starszych jest czynnikiem zwiększającym ryzyko umieralności. Jak można wesprzeć osoby starsze, które odczuwają samotność?

Samotność osób starszych – skąd się bierze?

Samotność osób starszych może wynikać z kilku czynników. Seniorzy zostają sami po śmierci najbliższych osób (współmałżonka, przyjaciół, rodzeństwa, kuzynostwa) czy usamodzielnieniu się dzieci. Im starsza osoba, tym mniej bliskich zostaje obok. Samotności nie sprzyja wszechobecny pęd życia, pośpiech i brak czasu. Bywa, że dzieci wyjeżdżają do pracy do innych miast, a coraz częściej również za granicę. Silne relacje rodzinne słabną i zaczynają się zacierać. Dzielące kilometry oraz niewystarczająca ilość wolnego czasu sprawiają, że kontakty są coraz rzadsze, a poczucie porzucenia i osamotnienia staje się przytłaczające.

Samotność i osamotnienie osób starszych wynika najczęściej z braku rozmowy. Liczy się więc zarówno ilość, jak i jakość kontaktów. Wystarczy, że senior będzie mieć jedną zaufaną osobę, która nie tylko z nim porozmawia osobiście czy telefonicznie, ale także wysłucha, odwiedzi i spędzi wspólnie czas. Wpłynie to pozytywnie na rutynę dnia, brak osamotnienia, zmniejszenie stresu, ale także na bezpieczeństwo, ponieważ zawsze będzie ktoś, kto czuwa nad codziennością osoby starszej.

Niebezpiecznie skutki samotności seniorów

Dotychczas przeprowadzone badania wykazały, że samotność może być tak samo niebezpieczna, jak otyłość czy uzależnienie od palenia papierosów. Ponadto seniorzy, którzy odczuwają samotność, zmagają się z wysokim poziomem stresu czy podwyższonym ciśnieniem. Izolacja społeczna jest także czynnikiem, który prowadzi do złych nawyków. Osoby starsze, które są samotne, częściej sięgają po niewskazane używki i zaniedbują bardzo ważną potrzebę aktywności fizycznej.

Dodatkowo osamotnienie zwiększa ryzyko depresji i innych chorób psychicznych. Brak bliskiej osoby, z którą można porozmawiać i spędzić czas, powoduje pogorszenie funkcji poznawczych i szybsze osłabienie umysłowe.

Jak można wesprzeć osoby starsze, które odczuwają samotność?

Samotność osób starszych niesie za sobą bardzo wiele negatywnych skutków. Z tego powodu warto podjąć wysiłek i przeciwdziałać izolacji, marginalizacji oraz społecznemu wykluczeniu seniorów. Powstaje coraz więcej organizacji, które działają na rzecz osób starszych. Wspierają je nie tylko w codziennym funkcjonowaniu, ale także aktywizują i angażują w różnego rodzaju zajęcia. Inną opcją wsparcia może być wolontariat. Poświęcenie swojego wolnego czasu seniorom jest dla nich czymś niezwykle cennym. Czasami bardziej pożądanym niż wsparcie finansowe. Niekiedy wystarczy sama obecność osoby z wolontariatu i wspólne aktywności (gra w karty, czytanie książki), aby jakość życia zmieniła się na lepsze niemal z dnia na dzień.

Coraz popularniejszą formą wsparcia seniorów, szczególnie za granicą, jest zatrudnienie Opiekunki osoby starszej np. opieka osób starszych Niemcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba starsza ma zagwarantowaną opiekę i możliwość wspólnego spędzania czasu z drugim człowiekiem w wyznaczonym czasie. To bardzo komfortowe i bezpieczne rozwiązanie.

Jak zapobiegać samotności osób starszych – podsumowanie

Samotność seniorów to bardzo poważny problem, która dotyka coraz więcej osób i wiąże się ze społecznym wykluczeniem i marginalizacją. Niestety poczucie osamotnienia ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, dlatego tak ważne są sposoby przeciwdziałania. Coraz prężniej działają organizacje na rzecz seniorów, wolontariaty, a także popularne staje się zatrudnianie Opiekunek osób starszych.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hannover (30519)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Irmgard (93l., 50kg, 163cm). Cierpi na artrozę, demencję, depresję, jest osobą po wylewie, ma arytmię serca i jest po udarze (prawostronnym). Podopieczna ma zwyrodnienie plamki żółtej. Jest świadomą osobą. Porusza się przy rollatorze, ale potrzebuje asekuracji przy wstawaniu. Na spacery ma wózek inwalidzki. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchomajtki. Nie ma opieki w nocy.

  Podopieczna mieszka w domu w zabudowie szeregowej. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Jest rower.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Aub (97239)


  Wynagrodzenie:

  2200 €


  Data wyjazdu:

  04.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6 - 8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Franz (84l., 71kg, 172cm) choruje na Parkinsona, niewydolność serca oraz osłabienie starcze. Podopieczny jest osoba demencyjną. Porusza się za pomocą wózka inwalidzkiego. Senior potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Podopieczny ma inkontynencję moczu. Opieka w nocy tylko w nagłych przypadkach.

  Mieszka domu jednorodzinnym wraz z żoną oraz synem. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostęp do Internetu. Zakupy robi rodzina.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Neusäß (86356)


  Wynagrodzenie:

  1850 u + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Magdalena (99l., 148cm, 48kg). Cierpi na niewydolność serca, aktualnie przebywa w szpitalu z powodu niedoborów elektrolitów. Podopieczna jest osobą niewidomą. Nie ma demencji. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale nosi pieluchy. Noce spokojnie przesypia.

  Podopieczna lubi towarzystwo i jest bardzo serdeczną osobą. Je mało mięsa.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Jest rower na zleceniu. Do sklepu jest dalej, ale można jechać autem z sąsiadką.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Naturalne metody na przeziębienie u seniora

Naturalne metody na przeziębienie u seniora

Dieta i jej wpływ na starzenie się

Dieta i jej wpływ na starzenie się

Frohe Festtage! 🎄💚

Frohe Festtage! 🎄💚

Grypa- jak skutecznie chronić przed nią Seniora?

Grypa- jak skutecznie chronić przed nią Seniora?
Avoria