Samotność seniorów – jak wesprzeć Podopiecznego?

Samotność seniorów – jak wesprzeć Podopiecznego?

Samotność to współczesna choroba cywilizacyjna. Grupą, która jest na nią szczególnie narażona, są osoby starsze. Samotność seniorów wzmaga poczucie odrzucenia czy utraty sensu życia. Wpływa nie tylko na komfort, ale także na zdrowie fizyczne i psychiczne. Co gorsza, badania pokazują, że samotność osób starszych jest czynnikiem zwiększającym ryzyko umieralności. Jak można wesprzeć osoby starsze, które odczuwają samotność?

Samotność osób starszych – skąd się bierze?

Samotność osób starszych może wynikać z kilku czynników. Seniorzy zostają sami po śmierci najbliższych osób (współmałżonka, przyjaciół, rodzeństwa, kuzynostwa) czy usamodzielnieniu się dzieci. Im starsza osoba, tym mniej bliskich zostaje obok. Samotności nie sprzyja wszechobecny pęd życia, pośpiech i brak czasu. Bywa, że dzieci wyjeżdżają do pracy do innych miast, a coraz częściej również za granicę. Silne relacje rodzinne słabną i zaczynają się zacierać. Dzielące kilometry oraz niewystarczająca ilość wolnego czasu sprawiają, że kontakty są coraz rzadsze, a poczucie porzucenia i osamotnienia staje się przytłaczające.

Samotność i osamotnienie osób starszych wynika najczęściej z braku rozmowy. Liczy się więc zarówno ilość, jak i jakość kontaktów. Wystarczy, że senior będzie mieć jedną zaufaną osobę, która nie tylko z nim porozmawia osobiście czy telefonicznie, ale także wysłucha, odwiedzi i spędzi wspólnie czas. Wpłynie to pozytywnie na rutynę dnia, brak osamotnienia, zmniejszenie stresu, ale także na bezpieczeństwo, ponieważ zawsze będzie ktoś, kto czuwa nad codziennością osoby starszej.

Niebezpiecznie skutki samotności seniorów

Dotychczas przeprowadzone badania wykazały, że samotność może być tak samo niebezpieczna, jak otyłość czy uzależnienie od palenia papierosów. Ponadto seniorzy, którzy odczuwają samotność, zmagają się z wysokim poziomem stresu czy podwyższonym ciśnieniem. Izolacja społeczna jest także czynnikiem, który prowadzi do złych nawyków. Osoby starsze, które są samotne, częściej sięgają po niewskazane używki i zaniedbują bardzo ważną potrzebę aktywności fizycznej.

Dodatkowo osamotnienie zwiększa ryzyko depresji i innych chorób psychicznych. Brak bliskiej osoby, z którą można porozmawiać i spędzić czas, powoduje pogorszenie funkcji poznawczych i szybsze osłabienie umysłowe.

Jak można wesprzeć osoby starsze, które odczuwają samotność?

Samotność osób starszych niesie za sobą bardzo wiele negatywnych skutków. Z tego powodu warto podjąć wysiłek i przeciwdziałać izolacji, marginalizacji oraz społecznemu wykluczeniu seniorów. Powstaje coraz więcej organizacji, które działają na rzecz osób starszych. Wspierają je nie tylko w codziennym funkcjonowaniu, ale także aktywizują i angażują w różnego rodzaju zajęcia. Inną opcją wsparcia może być wolontariat. Poświęcenie swojego wolnego czasu seniorom jest dla nich czymś niezwykle cennym. Czasami bardziej pożądanym niż wsparcie finansowe. Niekiedy wystarczy sama obecność osoby z wolontariatu i wspólne aktywności (gra w karty, czytanie książki), aby jakość życia zmieniła się na lepsze niemal z dnia na dzień.

Coraz popularniejszą formą wsparcia seniorów, szczególnie za granicą, jest zatrudnienie Opiekunki osoby starszej np. opieka osób starszych Niemcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba starsza ma zagwarantowaną opiekę i możliwość wspólnego spędzania czasu z drugim człowiekiem w wyznaczonym czasie. To bardzo komfortowe i bezpieczne rozwiązanie.

Jak zapobiegać samotności osób starszych – podsumowanie

Samotność seniorów to bardzo poważny problem, która dotyka coraz więcej osób i wiąże się ze społecznym wykluczeniem i marginalizacją. Niestety poczucie osamotnienia ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, dlatego tak ważne są sposoby przeciwdziałania. Coraz prężniej działają organizacje na rzecz seniorów, wolontariaty, a także popularne staje się zatrudnianie Opiekunek osób starszych.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Wallenhorst (49134)


  Wynagrodzenie:

  2200 €


  Data wyjazdu:

  11.05.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pan Wilfried (84l., 70kg, 172cm) Cierpi na artrozę i osłabienie starcze. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora, potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Potrzebuje lekkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji. Noce spokojnie przesypia.

  Pani Erika (88l., 60kg, 160cm) Cierpi na demencję. Ma zakłóconą orientację. Porusza się przy rollatorze, z lekką asekuracją Opiekunki. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Noce spokojnie przesypia.

  1x w tygodniu przychodzi Pflegedienst do pomocy przy higienie oraz do lekarstw. W domu mają przycisk alarmowy.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Jest rower.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Salzgitter (38229)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  13.05.2024


  Okres wyjazdu:

  4 tygodnie


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Gustav (96l., 69kg, 174cm). Cierpi na osłabienie starcze, zwyrodnienie plamki żółtej (senior niedowidzi), ma rozrusznik serca i problemy z nerkami. Nosi okulary. Nie ma demencji, jest świadomy mimo wieku. Porusza się przy pomocy rollatora., potrzebuje asekuracji przy wstawaniu. Podopieczny potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale ma cewnik. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. W tym samym domu mieszka też jego syn i dla niego również się gotuje. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Jest samochód. Zakupy robi Opiekunka.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Leichlingen (42799)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  30.04.2024


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Maria Theresia (89l., 91kg, 180cm). Cierpi na demencję, cukrzycę, jest po złamaniu kości udowej i po wylewie. Występuje u niej zakłócona orientacja, ale nie ma problemów z poznaniem osób. W wyniku wylewu ma problemy z mową (sepleni). Porusza się na wózku inwalidzkim, trzeba ją chwycić pod ramię przy wstawaniu. Ma też specjalny fotel z podniesieniem. Opiekunka, które na miejscu stara się też o to, aby Podopieczna chodziła czasami przy rollatorze. Pani Maria potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi wkładki. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka z mężem w domu wielorodzinnym. Opiekunka ma swoje mieszkanie z osobnym wejściem, łazienką, aneksem kuchennym i sypialnią. Jest Internet i TV. Jest samochód do dyspozycji. Oprócz standardowej pauzy dodatkowo ½ środy wolne.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Obostrzenia i przepisy w Niemczech – jesień 2020

Obostrzenia i przepisy w Niemczech – jesień 2020

Jak wykorzystać 'pauzę’ na zleceniu?

Jak wykorzystać 'pauzę’ na zleceniu?

Anemia starcza – objawy, leczenie, pomoc Seniorom

Anemia starcza – objawy, leczenie, pomoc Seniorom

Zwierzęta i osoby starsze

Zwierzęta i osoby starsze
Avoria