Samotność seniorów – jak wesprzeć Podopiecznego?

Samotność seniorów – jak wesprzeć Podopiecznego?

Samotność to współczesna choroba cywilizacyjna. Grupą, która jest na nią szczególnie narażona, są osoby starsze. Samotność seniorów wzmaga poczucie odrzucenia czy utraty sensu życia. Wpływa nie tylko na komfort, ale także na zdrowie fizyczne i psychiczne. Co gorsza, badania pokazują, że samotność osób starszych jest czynnikiem zwiększającym ryzyko umieralności. Jak można wesprzeć osoby starsze, które odczuwają samotność?

Samotność osób starszych – skąd się bierze?

Samotność osób starszych może wynikać z kilku czynników. Seniorzy zostają sami po śmierci najbliższych osób (współmałżonka, przyjaciół, rodzeństwa, kuzynostwa) czy usamodzielnieniu się dzieci. Im starsza osoba, tym mniej bliskich zostaje obok. Samotności nie sprzyja wszechobecny pęd życia, pośpiech i brak czasu. Bywa, że dzieci wyjeżdżają do pracy do innych miast, a coraz częściej również za granicę. Silne relacje rodzinne słabną i zaczynają się zacierać. Dzielące kilometry oraz niewystarczająca ilość wolnego czasu sprawiają, że kontakty są coraz rzadsze, a poczucie porzucenia i osamotnienia staje się przytłaczające.

Samotność i osamotnienie osób starszych wynika najczęściej z braku rozmowy. Liczy się więc zarówno ilość, jak i jakość kontaktów. Wystarczy, że senior będzie mieć jedną zaufaną osobę, która nie tylko z nim porozmawia osobiście czy telefonicznie, ale także wysłucha, odwiedzi i spędzi wspólnie czas. Wpłynie to pozytywnie na rutynę dnia, brak osamotnienia, zmniejszenie stresu, ale także na bezpieczeństwo, ponieważ zawsze będzie ktoś, kto czuwa nad codziennością osoby starszej.

Niebezpiecznie skutki samotności seniorów

Dotychczas przeprowadzone badania wykazały, że samotność może być tak samo niebezpieczna, jak otyłość czy uzależnienie od palenia papierosów. Ponadto seniorzy, którzy odczuwają samotność, zmagają się z wysokim poziomem stresu czy podwyższonym ciśnieniem. Izolacja społeczna jest także czynnikiem, który prowadzi do złych nawyków. Osoby starsze, które są samotne, częściej sięgają po niewskazane używki i zaniedbują bardzo ważną potrzebę aktywności fizycznej.

Dodatkowo osamotnienie zwiększa ryzyko depresji i innych chorób psychicznych. Brak bliskiej osoby, z którą można porozmawiać i spędzić czas, powoduje pogorszenie funkcji poznawczych i szybsze osłabienie umysłowe.

Jak można wesprzeć osoby starsze, które odczuwają samotność?

Samotność osób starszych niesie za sobą bardzo wiele negatywnych skutków. Z tego powodu warto podjąć wysiłek i przeciwdziałać izolacji, marginalizacji oraz społecznemu wykluczeniu seniorów. Powstaje coraz więcej organizacji, które działają na rzecz osób starszych. Wspierają je nie tylko w codziennym funkcjonowaniu, ale także aktywizują i angażują w różnego rodzaju zajęcia. Inną opcją wsparcia może być wolontariat. Poświęcenie swojego wolnego czasu seniorom jest dla nich czymś niezwykle cennym. Czasami bardziej pożądanym niż wsparcie finansowe. Niekiedy wystarczy sama obecność osoby z wolontariatu i wspólne aktywności (gra w karty, czytanie książki), aby jakość życia zmieniła się na lepsze niemal z dnia na dzień.

Coraz popularniejszą formą wsparcia seniorów, szczególnie za granicą, jest zatrudnienie Opiekunki osoby starszej np. opieka osób starszych Niemcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba starsza ma zagwarantowaną opiekę i możliwość wspólnego spędzania czasu z drugim człowiekiem w wyznaczonym czasie. To bardzo komfortowe i bezpieczne rozwiązanie.

Jak zapobiegać samotności osób starszych – podsumowanie

Samotność seniorów to bardzo poważny problem, która dotyka coraz więcej osób i wiąże się ze społecznym wykluczeniem i marginalizacją. Niestety poczucie osamotnienia ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne, dlatego tak ważne są sposoby przeciwdziałania. Coraz prężniej działają organizacje na rzecz seniorów, wolontariaty, a także popularne staje się zatrudnianie Opiekunek osób starszych.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Winnenden (71364)


  Wynagrodzenie:

  2250 €


  Data wyjazdu:

  27.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni lub dłużej


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pan Werner (87l., 60kg, 173cm). Cierpi na demencję, osłabienie starcze. Występuje u niego zakłócona orientacja co do czasu, miejsca oraz osób. Porusza się na wózku inwalidzkim, jest pacjentem współpracującym, ale potrzebuje przy tym pomocy. Pomaga się mu również przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. 1x w nocy może zawołać Opiekunkę, ale nie jest to regularne.

  Pani Waltraud (89l., 65kg, 155cm). Choruje na nadciśnienie, dyskopatię i bierze leki na rozrzedzenie krwi oraz tarczycę. Nosi okulary. Nie ma demencji, ale ma zakłóconą orientację. Porusza się samodzielnie. Sama też się myje i ubiera. Nie ma inkontynencji, profilaktycznie nosi wkładki, które sama sobie zmienia. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszkają w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z WC oraz dostępem do Internetu i TV. Jest rower. Do sklepu jest 15 minut pieszo.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Detmold (32756)


  Wynagrodzenie:

  2200 €


  Data wyjazdu:

  22.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni lub dłużej


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Hartmuth (79l., 176cm, 75kg). Cierpi na osłabienie starcze, nadciśnienie, niewydolność serca, arytmię serca, nowotwór płuc (w trakcie chemioterapii). Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Jest mobilny, ale trzeba go asekurować i pomóc przy wstawaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu. Opieka w nocy tylko sporadycznie.

  Senior lubi spędzać czas ze swoją żoną, lubi czytać i dobrze zjeść. Lubi tango. Ważna jest dla niego samodzielność i utrzymanie niezależności.

  Mieszka w domu z ogrodem razem z żoną. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest 2 pokojowe mieszkanie na parterze (z kuchnia i łazienką) oraz dostępem do Internetu. Do sklepu jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Rietberg (33397)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  30.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margret (91l., 51kg, 165cm). Cierpi na demencję, osłabienie starcze, arytmię serca. Podopieczna jest po operacji czaszki po wypadku. Nosi okulary i aparat słuchowy. Występuje u niej zakłócona orientacja, ma problemy z pamięcią. Porusza się na wózku inwalidzkim, ale Opiekunka jej nie dźwiga. Robi to syn, które chętnie pomaga, ale się nie wtrąca. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma krzesełko pod prysznic. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Syn, który mieszka w domu jest bardzo pomocny. Transferuje Podopieczną z wózka na łóżku i na krzesełko prysznicowe. Nie wtrąca się tylko czeka na znak, aby pomóc. Popołudniami pracuje.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Jest rower do dyspozycji.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Kwalifikacje Opiekunów Osób Starszych

Kwalifikacje Opiekunów Osób Starszych

Wskazówki dla Seniora- koronawirus

Wskazówki dla Seniora- koronawirus

Problemy z pamięcią u seniora

Problemy z pamięcią u seniora

Odwodnienie u starszej osoby – jak sobie z nim radzić?

Odwodnienie u starszej osoby – jak sobie z nim radzić?
Avoria