Jak zwiększyć energię do pracy jako Opiekunka czy Opiekun?
Praca jako Opiekunka czy Opiekun jest często bardzo ciężka. Jak zatem mieć więcej energii zarówno w pracy jak i poza nią? Jeden z doktorów medycyjny ze Stanów Zjednoczonych ma na to wszystko kilka praktycznych porad. Przede wszystkim aktywność fizyczna i światło. To klucz do sukcesu, aby nie mieć problemów z powrotem na zlecenie.
Po pierwsze: Opiekunka, Opiekun i światło
Nasz organizm, a dokładnie zegar biologiczny jest regulowany przez pewną grupą komórek, które znajdziemy w naszym mózgu. Są one bardzo istotne, ponieważ poprzez reakcje na światło sprawiają, że czujemy się albo bardziej energiczni, albo senni. Opiekunka czy Opiekun, wstając rano, kiedy słońce świeci, będzie czuł się znacznie lepiej. Dlaczego? Światło dziennie bowiem dociera do naszych oczu, a wtedy komórki wysyłają sygnały do mózgu, aby zwiększyć produkcję niektórych hormonów, powodujących naszą chęć do działania. Za to wieczorem i w nocy, komórki te dają informację, aby mózg mógł zająć się wytwarzaniem melatoniny, która odpowiada za odpowiedni sen.
Po drugie: aktywność, drzemka, aktywność
Aktywność fizyczna pobudza nasz organizm, a to dlatego, że każdy większy ruch poprawia krążenie krwi oraz dotlenia mózg. Warto znaleźć dobrą wersję aktywności dla siebie: nordic walking, pływanie, a nawet szybsze spacery czy joga- to popularne formy, które nie męczą, a znacznie wpływają na nasze samopoczucie.
Jednak należy pamiętać też o krótkich drzemkach max 20 minut. Trzeba zapamiętać tę liczbę, ponieważ jeśli będziemy spali dłużej- nasz organizm już zapada w stan głębokiego snu. Wybudzanie się z tej fazy może skutkowac jeszcze większym zmęczeniem, otępieniem, a nawet bólem głowy.
Po trzecie: znajdź swój cel
Kiedy Opiekunka lub Opiekun mają sporo zadań na zleceniu – czas mija jakoś szybciej. Jednak co jeśli nasi Podopieczni są bardzo ograniczeni i nie ma możliwości chociażby komunikacji z taką osobą? Tutaj robi się ciężej. Warto postawić sobie wtedy proste, ale jakże ważne pytanie „po co wykonuje swój zawód?”. Oczywiście, czasami będą to powody zarobkowe, czasami kwestie spełniania się w pomocy osobom starszym. Jednak zawsze jest to cel, do którego dążymy i to powinno w takich sytuacjacj od razu zadźwięczyć nam w głowie.
Miej zawsze określony cel, a determinacja popchnie do działania. To wielki krok w stronę motywacji.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość