Atopowe zapalenie skóry u Podopiecznego- jak sobie z tym radzić?
Codziennie nasza skóra jest narażana na różne czynniki, czy to wiatr, brud, deszcz, jak i otarcia, zadrapania i wiele wiele innych. Mimo to jest ona bardzo delikatna i trzeba odpowiednią ją pielęgnować. Zdarza się, że przy nieodpowiednim nawilżeniu czy złej diecie dochodzi do różnych chorób, jakim jest na przykład atopowe zapalenie skóry. Na tę chorobę chorują zarówno dzieci, dorośli, jak i starsze osoby. Jak z tym walczyć?
Skąd się wzięło atopowe zapalenie skóry?
Jest to dolegliwość skórna, której przyczyny do dzisiaj są nie do końca nam znane. Dotyka ona fragmentów skóry na naszym ciele, które są typowe dla wieku chorego. W przypadku osób starszych są to często okolice kolan, karku, łokci czy stóp. Czasami dolegliwości mogą dotknąć także dłoni. Źródła choroby należy doszukiwać się w:
- wadach genetycznych;
- czynnikach środowiskowych;
- nieprawidłowej diecie.
Podczas choroby należy także unikać stresu, napięć nerwowych i niewłaściwych kosmetyków, które mogą tylko nasilać objawy atopowego zapalenia skóry.
Jak przebiega choroba?
W tym schorzeniu wyróżniamy kilka faz, które są zależne od stopnia rozwoju choroby. Dzielimy je na:
1. fazę ostrą- pojawia się rumień, a w tych miejscach skóra zaczyna swędzieć. Wskutek tego na ciele pojawiają się liczne strupy, rany ropne grudki, które skutkują większą podatnością za zakażenia typu opryszczka czy grzybica. Ta faza trwa często do kilku tygodni;
2. fazę przewlekłą- pojawia się tak jak w fazie ostrej swąd, jednak nie w takim stopniu nasilenia jak powyżej. Rumień pojawia się tylko czasami. Dla tej fazy charakterystyczne jest łuszczenie się skóry, rogowacenie czy zgrubienie.
Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?Nie jest możliwe całkowite wyleczenie tej choroby, a jedynie zmniejszanie jej skutków. Terapia jest mocno uzależniona od nastawienia i rzetelności chorego, który musi zmienić swój tryb życia i wystrzegać się czynników, które mogą wpływać na postępowanie choroby, np. kurz, roztocza, nieodpowiednia dieta itd. Wskazane jest stałe nawilżanie skóry, a także natychmiastowe leczenie skutków choroby, np. grzybicy. Często nawet nie zaleca się zmiany miejsca zamieszkania, ponieważ organizm w styczności z nową florą bakteryjną może źle zareagować, a stan choroby się pogłębić.
Bardzo dobrym rozwiązaniem dla chorych jest przebywanie na słońcu. Pomimo, że znamy powszechne teorie na temat szkodliwości promieni słonecznych na skórę, w tym przypadku mają one dobroczynny wpływ. Dlatego też lekarze często zalecają stosowanie filtrów, a nie kremów blokujących dostęp promieni UV, jednak należy pamiętać, że to kwestia indywidualna i każdy przypadek zachorowania na atopowe zapalenie skóry powinien być skonsultowany ze specjalistą.
Więcej o róznych dolegliwościach przeczytasz na https://avoria.com.pl/blog/
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość