Mycie i pielęgnacja osoby leżącej – jak to robić prawidłowo?

Mycie i pielęgnacja osoby leżącej – jak to robić prawidłowo?

Pielęgnacja osób leżących nie jest prostym zadaniem. Często nasze opiekunki chcą zajmować się takimi osobami, gdyż teoretycznie nie trzeba wykonywać przy nich pełnego transferu, wystarczy tylko zmieniać im pozycję w łóżku. W takich przypadkach higienę oraz ubieranie przy podopiecznych najczęściej wykonuje się w pozycji leżącej, nie wyciągając osoby z łóżka medycznego. Jak myć osobę leżącą?

Przygotowanie do mycia osoby leżącej

Osoby obłożnie chore potrzebuję często specjalnej pielęgnacji, którą najczęściej wykonuje się w łóżku. Na wstępie należy przygotować sobie miejsce do czynności pielęgnacyjnych, aby zarówno podopieczni, jak i opiekunki mieli komfort pracy. Pamiętajmy, że najlepiej jak miejsce będzie trochę zaciemnione, odizolowane lub przysłonięte parawanem. Później dochodzi przygotowanie kosmetyków odpowiednich do pielęgnacji osoby leżącej.

Przed rozpoczęciem higieny należy pozamykać okna w pomieszczeniu, aby nie doszło do przewiania i przeciągu. Proponujemy przygotować rzeczy do mycia i pielęgnacji takie jak:

 • myjka, ręczniki, gąbki;
 • miska lub wanienka z ciepłą wodą;
 • kosmetyki do mycia oraz pielęgnacji;
 • pieluchy (pieluchomajtki lub wkładki) na zmianę;
 • podkłady chłonne, aby zabezpieczyć łóżko na czas wykonywania higieny u osoby starszej.

Pamiętajmy też, że nie każde kosmetyki są właściwe dla skóry osoby starszej. Warto zapoznać się z etykietą, a najlepiej skonsultować z dermatologiem.

Jak myć osobę leżącą?

Następnym etapem jest mycie seniora w łóżku. Zalecane jest, aby higiena seniora rozpoczynała się od twarzy oraz higieny jamy ustnej – są to rutynowe działania, które wykonywane są najczęściej, nawet kilka razy w ciągu dnia. Kiedy nie wykonujemy pełnej higieny, okolice szyi i brody można zabezpieczyć śliniakiem lub pieluchą, aby nie zmoczyć seniora. Następnie przechodzimy do pielęgnacji reszty ciała, przez ramiona, ręce, brzuch. Szczególną uwagę należy zwrócić na fałdy skórne, w których może osadzać się dużo brudu. Dolne części ciała, plecy i pośladki trzeba umyć w pozycji bocznej.

higiena osoby leżącej Mycie głowy osoby leżącej

Bardzo rzadko ten rodzaj higieny wykonuje się codziennie. Zazwyczaj u osób starszych głowę myje się 2-3 razy w tygodniu. Wyjątkową sytuacją jest lato. W upały skóra głowy bardziej się poci, więc można rozszerzyć pielęgnację seniora. Do mycia włosów u osoby leżącej warto naszykować:

 • podkład chłonny;
 • miskę z wodą i naczynie do polewania (dzbanek, kubek);
 • kosmetyki do higieny głowy;
 • ręcznik.

Aby nie zamoczyć łóżka, należy zabezpieczyć szyję oraz brodę ręcznikiem, który zatrzyma ewentualne przeciekanie wody. Rewelacyjnym pomysłem są również jednorazowe podkłady chłonne, które również zabezpieczą łóżko przed przemoczeniem.

Innym, dobrym rozwiązaniem dla osób starszych jest też co jakiś czas stosowanie suchych szamponów. Takie rozwiązanie pomaga w myciu głowy seniora w momencie, w którym senior jest przeziębiony czy chory.

Mycie zębów osoby leżącej

Na wstępie należy przygotować niezbędne kosmetyki do wykonania higieny jamy ustnej u seniora. Warto rozważyć, aby zabezpieczyć miejsce ręcznikami, podkładami lub założyć podopiecznemu śliniak higieniczny. Higienę jamy ustnej warto wykonywać w rękawiczkach jednorazowych, można również użyć maseczki higienicznej, dla swojego komfortu, a szczególnie w momencie, gdy u seniora występuje infekcja.

Wykonywanie higieny jamy ustnej u osoby starszej jest zależne od tego, czy mówimy o zębach stałych, czy o protezie:

 • stałe zęby seniora – szczoteczka, pasta do zębów, nić dentystyczna, dodatkowo przyrząd do czyszczenia języka (szczotkowanie powinno trwać 2-3 minuty). Następnie kubek z wodą do wypłukania jamy ustnej i podstawienie małej miski lub nowego kubka do wyplucia pozostałości. Dodatkowo można podać seniorowi płyn do płukania jamy ustnej, ale nie jest to konieczne.
 • proteza – protezę należy wciągnąć z jamy ustnej. Może to zrobić sam senior, ale najczęściej będzie potrzebował przy tym pomocy. Protezę umieszczamy w kubku z wodą i dodajemy do niej tabletkę musującą, która ją oczyści. Można również użyć innych środków, które służą do umycia protezy, ale trzeba wtedy zapoznać się wcześniej z zasadami użytkowania. Następnie oczyszczamy język i podajemy miskę lub kubek, aby senior wypłukał i oczyścił jamę ustną. Po wykonaniu wszystkich czynności mocujemy protezę zębową na swoje miejsce.
 • brak zębów u seniora – brak zębów u seniora absolutnie nie oznacza braku konieczności wykonywania u niego higieny jamy ustnej. W takim przypadku dziąsła myjemy za pomocą specjalnej nakładki na palec. Następnie podajmy seniorowi kubek do wypłukania buzi i gotowe.
Pielęgnacja skóry osoby leżącej

Pielęgnacja skóry osoby leżącej jest bardzo ważnym elementem higieny u seniora, który został unieruchomiony. Skóra jest podatna na odparzenia, odleżyny, a co za tym idzie szereg infekcji oraz zakażeń bakteryjnych. Źle gojące się rany mogą rozwinąć się w zakażenie całego organizmu i spowodować bardzo poważne problemy ze zdrowiem, a także bezpośrednie zagrożenie życia.

Najważniejsze są regularne zmiany pozycji osoby leżącej, aby zabiegać odparzeniom i odleżynom. Warto również przekazać rodzinie seniora prośbę o zainwestowaniu w materac przeciwodleżynowy. Pamiętajmy, że każda powstała zmiana na ciele powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Opiekunka na własną rękę nie powinna podejmować żadnych decyzji, które mogą wpłynąć na stan zdrowia chorego.

Dużą rolę w pielęgnacji leżącego seniora mogą odgrywać lekarstwa, przepisywane przez lekarza.

Czym myć i pielęgnować osobę leżącą?

W pielęgnacji osoby leżącej ważne są też odpowiednio dobrane kosmetyki dla osoby leżącej. Ich stosowanie warto skonsultować z dermatologiem, ponieważ każde ciało jest inne i każdy organizm potrzebuje innego typu kosmetyków, który będzie dla niego odpowiedni. Dużą rolę odgrywają tutaj: maści z wazeliną, maści cholesterolowe, maści, które zawierają olej roślinny, lanolinę czy olej kakaowy. Jak można zauważyć, są to maści tłuste, które mają za zadanie chronić skórę przed obdarciami i ich konsekwencjami.

Na powstałe już odleżyny aplikuje się najczęściej kremy i maści ściągające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Na trudno gojące rany, skuteczny okazuje się azotan srebra i siarczan neomycyny. W przypadku poważnej infekcji lekarz może zalecić zastosowanie antybiotyku.

Odpowiednie wykonywanie higieny u osoby unieruchomionej może przyczynić się do braku powstawania zmian na ciele. Czynniki, które temu zapobiegają to również:

 • zbilansowana dieta;
 • odpowiednie nawodnienie;
 • częsta zmiana pozycji w łóżku.

Mamy nadzieję, że ten artykuł sprawi, że każda opiekunka w Niemczech otrzyma gotowy zestaw rad i wskazówek, w jaki sposób odpowiednio dbać o higienę podopiecznego. Staramy się pomagać naszym opiekunom w każdej sytuacji, która zdarza się podczas zlecenia, dlatego też przygotowujemy tego typu poradniki. Jeśli chcą Państwo rozszerzyć wiedzę  tematami związanymi z opieką nad osobami starszymi, takimi jak np. zakres obowiązków opiekunki osób starszych w Niemczech, zapraszamy do zapoznania się z artykułami dostępnymi na naszym blogu.

 

 

 

 

 

 

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Verden (27283)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  01.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Emma (86l., 160cm, 80kg). Cierpi na osłabienie starcze, ma problem z nerkami,  autoimmunologiczną chorobę skóry. Ma początkową demencję. Podopieczna jest osobą całkowicie leżącą, wszystkie czynności przy niej wykonuje się w łóżku. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki w nocy.

  Jest osobą bardzo pogodną i komunikatywną. Interesuje się wszystkim co się dzieje na świecie.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Ma tam swoje mieszkanie. W osobnym mieszkaniu mieszka córka z rodziną. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobną łazienką i wyjściem na taras oraz dostępem do Internetu. Do sklepu jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ornbau (91737)


  Wynagrodzenie:

  2300 €


  Data wyjazdu:

  15.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pan (85l., 182cm, 95kg). Cierpi na cukrzycę, osłabienie starcze, zaburzenia rytmu serca. Komunikacja jest u niego zachowana, ale ma zakłóconą orientację co do czasu oraz miejsca. Chodzi powoli, ale samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Pani (80l., 162cm, 70kg). Cierpi na reumatyzm. Nie ma demencji, ale występuje u niej lekko zakłócona orientacja co do czasu oraz miejsca. Ma słabszy słuch. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Zdarza jej się inkontynencja moczu, dlatego ma pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Mają jamnika. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest ok. 15 minut pieszo. Jest samochód z automatyczną skrzynią biegów.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ofterdingen (72131)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2024


  Okres wyjazdu:

  1 miesiąc


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Hans (89l., 65kg, 170cm). Cierpi na demencję, ma problemy z pamięcią. Poznaje rodzinę oraz Opiekunkę. Porusza się przy pomocy rollatora, sam wstaje i siada. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi pieluchomajtki i korzysta z WC. Opieka w nocy tylko w sporadycznych przypadkach.

  Lubi oglądać TV, słuchać radia i oglądać albumy ze zdjęciami. 2x w tygodniu jest w Tagespflege (od 8:00 do 16:30).

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest około 10 minut.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Siemię lniane – czy warto uwzględnić je w diecie seniora?

Siemię lniane – czy warto uwzględnić je w diecie seniora?

Mycie i pielęgnacja osoby leżącej – jak to robić prawidłowo?

Mycie i pielęgnacja osoby leżącej – jak to robić prawidłowo?

Opiekunka osób starszych w Niemczech – ile zarabia?

Opiekunka osób starszych w Niemczech – ile zarabia?

Uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech – co warto wiedzieć?

Uczciwe oferty pracy dla opiekunek w Niemczech – co warto wiedzieć?
Avoria