Cukrzyca u seniorów

Cukrzyca u seniorów

Cukrzyca wśród osób starszych jest zdecydowanie jedną z bardziej powszechnych chorób. Szacuje się, że po 65 roku życia, aż 40% seniorów dotkniętych jest tą chorobą. Cukrzyca typu 2., bo to o niej właśnie mowa, przez wiele lat może być niewykryta. Jednak nawet po jej wykryciu, osoby starsze często nie radzą sobie z dbaniem o siebie w związku z hiperglikemią. Jak mogą pomóc w tym opiekunowie i opiekunki osób starszych?

Cukrzyca u osoby starszej – diagnoza

Jeśli u podopiecznego nie została zdiagnozowana cukrzyca, może być jednym z w niewielkim stopniu przeważającej grupy osób, którzy nie chorują na tą chorobę. Nie oznacza to jednak, że tak jest na pewno. Cukrzyca typu drugiego potrafi być na swój sposób utajona przez nawet 10 lat. Istnieją jednak pewne objawy choroby, które mogą wydawać się dość nietypowe, a jednocześnie mogą skłonić opiekunkę do zastanowienia się nad stanem zdrowia podopiecznego. Do bardzo częstych i zauważalnych objawów zalicza się zaostrzenie zaburzeń pamięci lub ich pojawienie się. Równie powszechne są także problemy z oddawaniem moczu, w tym jego nietrzymanie i zbyt częste oddawanie, także w nocy. Do dość subiektywnych objawów należy także ogólne złe samopoczucie, ale nieprawidłowości zauważalne są także w związku z pogarszającym się wzrokiem, bezsennością i skłonnością do grzybic czy innych infekcji.

Leczenie cukrzycy opiera się głównie na rutynowych badaniach, w tym także na samodzielnym monitorowaniu zdrowia, przyjmowaniu odpowiednich leków, a także prowadzeniu odpowiedniego stylu życia. W przypadku leków decyzję należy pozostawić lekarzowi, warto też poradzić się go w związku ze sprawą najważniejszą z punktu widzenia opiekunki osób starszych – dietą.

Dieta seniora chorego na cukrzycę

Dieta osoby chorej na cukrzycę jest szczególnie ważna dla jej prawidłowego leczenia, niezależnie od wieku chorego. Przemyślane zrzucenie nadwagi będzie w tym przypadku szczególnie cenne, ponieważ wpływa ona bardzo negatywnie na rozwój choroby. Wiąże się z koniecznością przyjmowania większych dawek leków oraz z możliwością ich gorszego działania. Przy przestrzeganiu diety należy głównie zwracać uwagę na regularność przyjmowania posiłków, najlepiej o możliwie ściśle zaplanowanych godzinach, 4-5 razy dziennie. Należy także możliwie najbardziej ograniczyć, a najlepiej zupełnie ograniczyć, używania cukru (można zastąpić naturalnymi słodzikami), soli oraz tłuszczy zwierzęcych – w związku z czym powinno się zrezygnować ze smażenia potraw. Dieta cukrzyka nie powinna zawierać także fast food’ów, produktów przetworzonych oraz gotowców. Ważna jest także rezygnacja z używek (przede wszystkim papierosów i alkoholu) oraz dbanie o częstą aktywność fizyczną (spacery, nordic walking).

Z punktu widzenia opiekunki osób starszej dbającej o seniora chorego na cukrzycę, bardzo ważne są także produkty, które powinny pojawić się w jego jadłospisie. Dieta korzystna dla cukrzyka powinna zawierać produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli takie, po których spożyciu ilość cukru będzie stosunkowo niska. Ważne jest także, aby wprowadzić do diety zamienniki prostych węglowodanów, a zamiast nich wprowadzić do diety np. pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż i kasze. Białko w diecie powinno pochodzić z produktów o ograniczonej zawartości tłuszczu, np. z chudego drobiu, ryb oraz warzyw strączkowych. Tłuszcze roślinne w diecie zastąpić można np. olejem rzepakowych lub oliwą z oliwek. Nie można oczywiście zapominać o warzywach i owocach, w przypadku tych drugich powinno się jednak ograniczyć te o wysokiej zawartości tłuszczu (np. banany czy winogrona). Najcenniejsze w diecie osoby starszej chorującej na cukrzycę są zielone warzywa.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ofterdingen (72131)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2024


  Okres wyjazdu:

  1 miesiąc


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Hans (89l., 65kg, 170cm). Cierpi na demencję, ma problemy z pamięcią. Poznaje rodzinę oraz Opiekunkę. Porusza się przy pomocy rollatora, sam wstaje i siada. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi pieluchomajtki i korzysta z WC. Opieka w nocy tylko w sporadycznych przypadkach.

  Lubi oglądać TV, słuchać radia i oglądać albumy ze zdjęciami. 2x w tygodniu jest w Tagespflege (od 8:00 do 16:30).

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest około 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ornbau (91737)


  Wynagrodzenie:

  2300 €


  Data wyjazdu:

  15.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pan (85l., 182cm, 95kg). Cierpi na cukrzycę, osłabienie starcze, zaburzenia rytmu serca. Komunikacja jest u niego zachowana, ale ma zakłóconą orientację co do czasu oraz miejsca. Chodzi powoli, ale samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Pani (80l., 162cm, 70kg). Cierpi na reumatyzm. Nie ma demencji, ale występuje u niej lekko zakłócona orientacja co do czasu oraz miejsca. Ma słabszy słuch. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Zdarza jej się inkontynencja moczu, dlatego ma pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Mają jamnika. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest ok. 15 minut pieszo. Jest samochód z automatyczną skrzynią biegów.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Wietzendorf (29649)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  01.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Wilma (85l., 175cm, 60kg). Jest po lekkim udarze i ma niewydolność nerek – 2x w tygodniu ma dializy. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Udar spowodował u niej paraliż jednostronny. Porusza się przy balkoniku, ale z pomocą. Każdego dnia jest mobilizowana, aby wymagać coraz to mniej pomocy. Ma w domu podnośniki. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji. Może potrzebować pomocy w nocy (max. 1x na noc).

  Mieszka w mieszkaniu w domu wielorodzinnym. Jest to gospodarstwo, gdzie rodzina ma konie i 2 psy. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Do sklepu jest dalej, dlatego prawo jazdy jest mile widziane.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Jedzenie (nie) takie dobre jak z okładki – ciekawostki na temat żywności

Jedzenie (nie) takie dobre jak z okładki – ciekawostki na temat żywności

Opiekunka osób starszych na medal – jak zapunktować?

Opiekunka osób starszych na medal – jak zapunktować?

Przesilenie wiosenne – z czego wynika?

Przesilenie wiosenne – z czego wynika?

Aktywny senior w okresie jesiennym

Aktywny senior w okresie jesiennym
Avoria