Cukrzyca u seniorów

Cukrzyca u seniorów

Cukrzyca wśród osób starszych jest zdecydowanie jedną z bardziej powszechnych chorób. Szacuje się, że po 65 roku życia, aż 40% seniorów dotkniętych jest tą chorobą. Cukrzyca typu 2., bo to o niej właśnie mowa, przez wiele lat może być niewykryta. Jednak nawet po jej wykryciu, osoby starsze często nie radzą sobie z dbaniem o siebie w związku z hiperglikemią. Jak mogą pomóc w tym opiekunowie i opiekunki osób starszych?

Cukrzyca u osoby starszej – diagnoza

Jeśli u podopiecznego nie została zdiagnozowana cukrzyca, może być jednym z w niewielkim stopniu przeważającej grupy osób, którzy nie chorują na tą chorobę. Nie oznacza to jednak, że tak jest na pewno. Cukrzyca typu drugiego potrafi być na swój sposób utajona przez nawet 10 lat. Istnieją jednak pewne objawy choroby, które mogą wydawać się dość nietypowe, a jednocześnie mogą skłonić opiekunkę do zastanowienia się nad stanem zdrowia podopiecznego. Do bardzo częstych i zauważalnych objawów zalicza się zaostrzenie zaburzeń pamięci lub ich pojawienie się. Równie powszechne są także problemy z oddawaniem moczu, w tym jego nietrzymanie i zbyt częste oddawanie, także w nocy. Do dość subiektywnych objawów należy także ogólne złe samopoczucie, ale nieprawidłowości zauważalne są także w związku z pogarszającym się wzrokiem, bezsennością i skłonnością do grzybic czy innych infekcji.

Leczenie cukrzycy opiera się głównie na rutynowych badaniach, w tym także na samodzielnym monitorowaniu zdrowia, przyjmowaniu odpowiednich leków, a także prowadzeniu odpowiedniego stylu życia. W przypadku leków decyzję należy pozostawić lekarzowi, warto też poradzić się go w związku ze sprawą najważniejszą z punktu widzenia opiekunki osób starszych – dietą.

Dieta seniora chorego na cukrzycę

Dieta osoby chorej na cukrzycę jest szczególnie ważna dla jej prawidłowego leczenia, niezależnie od wieku chorego. Przemyślane zrzucenie nadwagi będzie w tym przypadku szczególnie cenne, ponieważ wpływa ona bardzo negatywnie na rozwój choroby. Wiąże się z koniecznością przyjmowania większych dawek leków oraz z możliwością ich gorszego działania. Przy przestrzeganiu diety należy głównie zwracać uwagę na regularność przyjmowania posiłków, najlepiej o możliwie ściśle zaplanowanych godzinach, 4-5 razy dziennie. Należy także możliwie najbardziej ograniczyć, a najlepiej zupełnie ograniczyć, używania cukru (można zastąpić naturalnymi słodzikami), soli oraz tłuszczy zwierzęcych – w związku z czym powinno się zrezygnować ze smażenia potraw. Dieta cukrzyka nie powinna zawierać także fast food’ów, produktów przetworzonych oraz gotowców. Ważna jest także rezygnacja z używek (przede wszystkim papierosów i alkoholu) oraz dbanie o częstą aktywność fizyczną (spacery, nordic walking).

Z punktu widzenia opiekunki osób starszej dbającej o seniora chorego na cukrzycę, bardzo ważne są także produkty, które powinny pojawić się w jego jadłospisie. Dieta korzystna dla cukrzyka powinna zawierać produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli takie, po których spożyciu ilość cukru będzie stosunkowo niska. Ważne jest także, aby wprowadzić do diety zamienniki prostych węglowodanów, a zamiast nich wprowadzić do diety np. pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż i kasze. Białko w diecie powinno pochodzić z produktów o ograniczonej zawartości tłuszczu, np. z chudego drobiu, ryb oraz warzyw strączkowych. Tłuszcze roślinne w diecie zastąpić można np. olejem rzepakowych lub oliwą z oliwek. Nie można oczywiście zapominać o warzywach i owocach, w przypadku tych drugich powinno się jednak ograniczyć te o wysokiej zawartości tłuszczu (np. banany czy winogrona). Najcenniejsze w diecie osoby starszej chorującej na cukrzycę są zielone warzywa.

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Schwaikheim (71409)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  20.07.2022


  Okres wyjazdu:

  7-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Gisela (79l., 65kg, 162cm). Cierpi na Parkinsona i ma inkontynencję. Nosi okulary. Nie ma problemów z orientacją, jest świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora. Korzysta z krzesełka pod prysznic i krzesełka z toaletą. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki nocnej.

  Pan Franz (83l., 75kg, 178cm). Cierpi na alergię oraz Alheimera. Nie ma problemów z komunikacją. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Występuje u niego inkontynencja moczu. Noce przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Na zleceniu jest rower. W tym miejscu pracuje Opiekunka, która wprowadzi we wszystkie obowiązki i po przerwie będzie wracała do rodziny.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Willich (47877)


  Wynagrodzenie:

  1550 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Frank (40l., 76kg, 190cm). Jest po ciężkim urazie mózgu i czaszki – wypadek w pracy. Ma problemy ze świadomością, szczególnie o swój stan zdrowia. Podopieczny jest osobą całkowicie leżącą. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Noce przesypia.

  Podopiecznym codziennie w godzinach 7:00-19:00 zajmuje się Pflegedienst.  W tym czasie Opiekunka nie robi nic przy Podopiecznym, tylko zajmuje się domem, zakupami, gotowaniem, praniem.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobnym WC oraz dostępem do Internetu. Na zleceniu jest rower. Zakupy robi Opiekunka.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Remshalden (73630)


  Wynagrodzenie:

  1550 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  10.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Barbara (83l., 78kg, 155cm). Choruje na demencję, depresję i ma inkontynencję.  Podopieczna ma duże problemy z zapominaniem. Jest mobilną osobą, porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki i korzysta z WC. Noce przesypia.

  Mimo demencji jest miłą, serdeczną i przystępną osobą. Miewa stany depresyjne, bo kilka miesięcy temu zmarł jej mąż. Lubi spacerować, grać w gry, chce żeby włączać ją w prace domowe.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. W tym samym domu mieszka córka z wnuczką, odwiedzają Podopieczną 1-2x w tygodniu i mogą pomóc przy ciężkich zakupach. Sklepy są w pobliżu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Praca z seniorem leżącym

Praca z seniorem leżącym

Frohe Festtage! 🎄💚

Frohe Festtage! 🎄💚

Katarzyna Migulec

Katarzyna Migulec

Senior w ruchu

Senior w ruchu
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.