Cukrzyca u seniorów

Cukrzyca u seniorów

Cukrzyca wśród osób starszych jest zdecydowanie jedną z bardziej powszechnych chorób. Szacuje się, że po 65 roku życia, aż 40% seniorów dotkniętych jest tą chorobą. Cukrzyca typu 2., bo to o niej właśnie mowa, przez wiele lat może być niewykryta. Jednak nawet po jej wykryciu, osoby starsze często nie radzą sobie z dbaniem o siebie w związku z hiperglikemią. Jak mogą pomóc w tym opiekunowie i opiekunki osób starszych?

Cukrzyca u osoby starszej – diagnoza

Jeśli u podopiecznego nie została zdiagnozowana cukrzyca, może być jednym z w niewielkim stopniu przeważającej grupy osób, którzy nie chorują na tą chorobę. Nie oznacza to jednak, że tak jest na pewno. Cukrzyca typu drugiego potrafi być na swój sposób utajona przez nawet 10 lat. Istnieją jednak pewne objawy choroby, które mogą wydawać się dość nietypowe, a jednocześnie mogą skłonić opiekunkę do zastanowienia się nad stanem zdrowia podopiecznego. Do bardzo częstych i zauważalnych objawów zalicza się zaostrzenie zaburzeń pamięci lub ich pojawienie się. Równie powszechne są także problemy z oddawaniem moczu, w tym jego nietrzymanie i zbyt częste oddawanie, także w nocy. Do dość subiektywnych objawów należy także ogólne złe samopoczucie, ale nieprawidłowości zauważalne są także w związku z pogarszającym się wzrokiem, bezsennością i skłonnością do grzybic czy innych infekcji.

Leczenie cukrzycy opiera się głównie na rutynowych badaniach, w tym także na samodzielnym monitorowaniu zdrowia, przyjmowaniu odpowiednich leków, a także prowadzeniu odpowiedniego stylu życia. W przypadku leków decyzję należy pozostawić lekarzowi, warto też poradzić się go w związku ze sprawą najważniejszą z punktu widzenia opiekunki osób starszych – dietą.

Dieta seniora chorego na cukrzycę

Dieta osoby chorej na cukrzycę jest szczególnie ważna dla jej prawidłowego leczenia, niezależnie od wieku chorego. Przemyślane zrzucenie nadwagi będzie w tym przypadku szczególnie cenne, ponieważ wpływa ona bardzo negatywnie na rozwój choroby. Wiąże się z koniecznością przyjmowania większych dawek leków oraz z możliwością ich gorszego działania. Przy przestrzeganiu diety należy głównie zwracać uwagę na regularność przyjmowania posiłków, najlepiej o możliwie ściśle zaplanowanych godzinach, 4-5 razy dziennie. Należy także możliwie najbardziej ograniczyć, a najlepiej zupełnie ograniczyć, używania cukru (można zastąpić naturalnymi słodzikami), soli oraz tłuszczy zwierzęcych – w związku z czym powinno się zrezygnować ze smażenia potraw. Dieta cukrzyka nie powinna zawierać także fast food’ów, produktów przetworzonych oraz gotowców. Ważna jest także rezygnacja z używek (przede wszystkim papierosów i alkoholu) oraz dbanie o częstą aktywność fizyczną (spacery, nordic walking).

Z punktu widzenia opiekunki osób starszej dbającej o seniora chorego na cukrzycę, bardzo ważne są także produkty, które powinny pojawić się w jego jadłospisie. Dieta korzystna dla cukrzyka powinna zawierać produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli takie, po których spożyciu ilość cukru będzie stosunkowo niska. Ważne jest także, aby wprowadzić do diety zamienniki prostych węglowodanów, a zamiast nich wprowadzić do diety np. pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż i kasze. Białko w diecie powinno pochodzić z produktów o ograniczonej zawartości tłuszczu, np. z chudego drobiu, ryb oraz warzyw strączkowych. Tłuszcze roślinne w diecie zastąpić można np. olejem rzepakowych lub oliwą z oliwek. Nie można oczywiście zapominać o warzywach i owocach, w przypadku tych drugich powinno się jednak ograniczyć te o wysokiej zawartości tłuszczu (np. banany czy winogrona). Najcenniejsze w diecie osoby starszej chorującej na cukrzycę są zielone warzywa.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Rietberg (33397)


  Wynagrodzenie:

  2100 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan (85l., 58kg, 170cm). Cierpi na nowotwór, zbiera mu się woda w nogach. Ma wdrożoną opiekę paliatywną. Podopieczny ma lekką depresję i niedowład prawej ręki. Jest świadomą osobą. Porusza się na wózku inwalidzkim, potrafi stać, ale jest słaby i potrzebuje pomocy przy wstawaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie, ubieraniu oraz jedzeniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki i pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Żona Podopiecznego gotuje i zajmuje się domem. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hannover (30519)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  03.01.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Irmgard (93l., 50kg, 163cm). Cierpi na artrozę, demencję, depresję, jest osobą po wylewie, ma arytmię serca i jest po udarze (prawostronnym). Podopieczna ma zwyrodnienie plamki żółtej. Jest świadomą osobą. Porusza się przy rollatorze, ale potrzebuje asekuracji przy wstawaniu. Na spacery ma wózek inwalidzki. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi pieluchomajtki. Nie ma opieki w nocy.

  Podopieczna mieszka w domu w zabudowie szeregowej. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Jest rower.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Augsburg (86165)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  06.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margot (88l., 50kg, 155cm). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, ma COPD (aparat tlenowy). Ma alergię na pyłki i koty. Nosi okulary oraz aparat słuchowy. Porusza się przy pomocy rollatora. Ma również do dyspozycji łóżko medyczne oraz windę przy schodach. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji. Noce spokojnie przesypia.

  Lubi towarzystwo, jest osobą spokojną i otwartą. Była florystką. Lubi rozwiązywać krzyżówki i grać w gry. Podopieczna jest osobą palącą. 

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z dostępem do Internetu i TV. W tym samym domu, ale na osobnym piętrze mieszka córka. Sklepy są na miejscu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Udar u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Udar u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Seniorzy podczas upałów

Seniorzy podczas upałów

Specyfika pracy z seniorem na wózku inwalidzkim

Specyfika pracy z seniorem na wózku inwalidzkim
Avoria