Hipochondria u osób starszych – chorobliwy strach przed chorobami
Osłabiony stan zdrowia u osób starszych nie jest zjawiskiem nowym. Seniorzy wraz z wiekiem cierpią na coraz więcej chorób, stają się coraz słabsi. Wielu z nich odczuwa stałe lęki związane ze swoim stanem zdrowia. Czym jest hipochondria u osób starszych?
Hipochondria u osób starszych – tylko lęk przed chorobami?
Większość z nas boi się utraty zdrowia. To naturalny instynkt człowieka, który bazuje na chęci przetrwania. Z biegiem lat, gdy wydolność organizmu słabnie, a choroby wśród bliskich i znajomych są coraz częstsze, trudno opędzić się od zaniepokojenia swoim stanem zdrowia. Hipochondria u osób starszych wydaje się być zjawiskiem dość częstym. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, iż hipochondria jest zaburzeniem na tle nerwicowym i sama w sobie jest poważną chorobą.
Powody i objawy hipochondrii
Rozpoznanie hipochondrii nie jest zadaniem łatwym, może ona bowiem mieć różną genezę. Czasem powodem nerwicowego lęku dotyczącego zdrowia są traumatyczne przeżycia związane z utratą bliskiej osoby na wskutek groźnej choroby. Hipochondria u osób starszych może być jednak także spowodowana samotnością. W takim momencie stanowić może na przykład próbę zwrócenia na siebie uwagi bliskich lub wywołania troski u dzieci. Senior cierpiący na ten rodzaj nerwicy może też traktować częste wizyty lekarskie jako sposób spędzania wolnego czasu, związany z utratą codziennego celu życiowego. Czynniki genetyczne mogą również wpływać na rozwój hipochondrii.
Choroba ta, choć ma tło zaburzeń psychicznych, może jednak także odbijać się na fizycznym zdrowiu chorego. Senior cierpiący na hipochondrię może odczuwać fizyczne bóle. Z tego względu hipochondria u osób starszych powinna być jak najbardziej brana na poważnie.
Leczenie hipochondrii – czy opiekunka osób starszych może pomóc?
Zaburzenia na tle nerwicowym są trudnym zagadnieniem. Zaczynając od trudnej diagnozy, a na leczeniu kończąc. Kluczowe jest tu przekonanie seniora, iż jego lęki są objawami choroby. Nie jest to jednak zadaniem prostym. Należy podejść do tego bardzo ostrożnie i delikatnie. Najlepiej, aby tym zadaniem zajął się profesjonalista – psycholog lub psychoterapeuta. Opiekunka osób starszych w Niemczech może jednak zasugerować rodzinie podopiecznego istniejący problem, co już jest dużym krokiem ku okiełznaniu choroby.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość