Jak poradzić sobie z rutyną w pracy?
Kiedy spytamy opiekunkę o przykładowy przebieg dnia jej pracy w Niemczech, nie będzie miała raczej większego problemu, żeby go opisać. Jak większość osób pracujących, nie będzie musiała się zastanawiać, który dzień wybrać, aby najlepiej ukazać specyfikę swojej pracy. Dlaczego? Bo wszystkie dni są bardzo podobne. Tak przynajmniej może się wydawać.
Z badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej w 2011 roku wynika, że aż 85% Polaków uważa pracę za moralny obowiązek każdego człowieka. Podobnie pewnie myśli część opiekunek lub opiekunów pracujących za granicą. Spędzają całe dnie w Niemczech, w domu podopiecznego i pomagają mu w codziennym życiu, które w przypadku seniorów często nie jest zbyt emocjonujące. To naturalnie prowadzi do utraty motywacji. Często też z tego względu opiekunki decydują się na zmianę rodziny, a nie trzymanie się tej jednej, stałej oferty.
Rutyna w pracy opiekunki osób starszych w Niemczech
Coś jednak musi sprawić, że nie wszyscy mają takie podejście. Tak naprawdę specyfika tej pracy wpływa na to, że wszystko jest w rękach opiekunki! Niejedna osoba po usłyszeniu: „wycieczka za granicę z darmowym zakwaterowaniem” zgłosiłaby się bez wahania. Wystarczy z tego skorzystać! Oczywiście praca to nie wycieczka i zdecydowanie nie można jej zlekceważyć. Mimo to każdy spacer, każda wizyta w nowej kawiarni, a nawet poznanie nowych ludzi otwiera nam oczy na możliwości, jakie daje nam ta praca. Poznajemy inny kraj i kulturę, a nawet uczymy się wielu ciekawych rzeczy od naszych podopiecznych.
Nie można też zapomnieć o tzw. aktywizacji. Osobom chorym i starszym często brakuje motywacji, by wyjść z domu i urozmaicić swoje życie. Często cierpią na tym także opiekunki. Z tego względu warto samodzielnie zadbać o to, by praca stała się ciekawsza, a jednocześnie pomóc seniorowi, którym się opiekujemy. Czasem można „wyciągnąć” podopiecznego z domu, wybrać się na dalszy spacer, pozwiedzać pobliskie atrakcje turystyczne. Nie zapominajmy także o innych ludziach. Jeśli zapewnimy towarzystwo naszym podopiecznym, będziemy mieli więcej czasu dla siebie.
A problemy w pracy? One też potrafią być na swój sposób dobre! Nerwy i stres na dłuższą metę nie są może szczególnie pozytywne, ale za to na pewno nie możemy wtedy narzekać na rutynę. Poza tym, dają nam motywację, by coś zmienić i naprawić. A kiedy już to będziemy mieli za sobą, łatwiej będzie nam przełamać rutynę w pracy opiekunki. W ten sposób wszyscy zyskają i będą zadowoleni ze współpracy.
sprawdź również: https://avoria.com.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek/
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość