Wymiana euro – jak wymienić, aby nie stracić?

Wymiana euro – jak wymienić, aby nie stracić?

Opiekunki pracujące w naszej firmie mają możliwość wyboru formy wypłaty swojego wynagrodzenia. Jedna część Opiekunów chce dostać wypłatę w polskich złotówkach, druga w walucie euro. O ile wypłata w złotówkach, nie stwarza w tym przypadku żadnego problemu, to euro należy wymienić, aby móc posługiwać się pieniędzmi w Polsce. Przy opisie zlecenia kwotę wynagrodzenia zawsze podajemy w euro, dlatego w przypadku wypłaty w PLN Opiekunka ma przeliczane swoje wynagrodzenie po średnim kursie NBP z ostatniego dnia miesiąca.

Wymiana euro na PLN

Pewną sprawą jest, że przy wymianie euro na złotówki możemy stracić albo zyskać. To zjawisko nazywane jest spreadem walutowym, czyli różnicą między kosztem kupna a kosztem sprzedaży waluty. Warto pamiętać, żeby korzystać z takich propozycji wymiany, aby sprzedać walutę jak najdrożej, a kupić ją jak najtaniej. W momencie, kiedy chcemy dokonać tej transakcji, trzeba wziąć pod lupę kilka czynników, m.in.:

 • cenę waluty,
 • marżę instytucji (banku, kantora itp.),
 • spread walutowy,
 • koszt przelewu (jeśli nie jest to stacjonarna placówka),
 • dostępność waluty.

W dalszej części krótko opiszemy, gdzie i kiedy najlepiej wymieniać swoje pieniądze, tak aby było to najkorzystniejsze.

Wymiana waluty euro – gdzie wymienić?

Na rynku dostępne są różne formy wymiany wynagrodzenia z euro na PLN. Możemy wykonać tę czynność stacjonarnie w instytucjach takich jak bank bądź kantor. Coraz bardziej popularną formą jest też wymiana internetowa. W tym systemie mamy do wyboru m.in. kantor internetowy i internetową platformę społecznościową. Wyjaśnimy również, czym jest Revolut i jakie są korzyści z jego użytkowania.

Bank

Z badań wynika, że kurs, który oferują banki, jest bardzo korzystny dla kupca lub sprzedawcy waluty. Można powiedzieć, że jest on najlepszym sposobem, ale tylko dla osoby, która ma czas i możliwość, aby do banku dojechać. Kolejnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, udając się do banku, jest to, że banki nie mają zbyt dużego wyboru walut do wymiany. Zazwyczaj posługują się tylko tymi najbardziej popularnymi. Banki mogą za operację wypłaty pobrać prowizję i inne koszty, które im przysługują, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w konto walutowe, aby pieniądze wypłacać w lokalnej walucie, gdziekolwiek jesteśmy i bez żadnych dodatkowych opłat.

Kantor stacjonarny

Komu wymiana pieniędzy nie kojarzy się z kantorem? Chyba mało osób pomyśli inaczej. Kantor stacjonarny jest najbardziej popularną formą wymiany waluty euro, ale powoli to się zmienia. Po pierwsze trzeba poświęcić czas, aby do kantoru pojechać. Po drugie wypłacamy tam pieniądze tylko w formie gotówkowej, więc przy większych kwotach może być to niebezpieczne lub nieporęczne przy transporcie. Trzeci aspekt to ceny – nie są one zbyt korzystne dla klientów. Każdy właściciel kantoru musi liczyć się z kosztami za wynajem, usługę, wynagrodzenie pracownika, dlatego pewne jest, że cena kursu będzie wyższa niż w placówce państwowej.

Kantor internetowy

Ten typ transakcji bez wątpienia zyskuje na popularności. Przede wszystkim charakteryzuje się najlepszą i najbardziej atrakcyjną ceną waluty, dlatego kurs wymiany euro będzie w tym przypadku najlepszy. Bardzo ważna w tej formie jest szybkość transakcji. Bez wychodzenia z domu jesteśmy w stanie zrobić wymianę pieniędzy w bardzo krótkim czasie. Trzecim, a jednocześnie najważniejszym atutem tej transakcji jest bezpieczeństwo. Kantory internetowe najczęściej współpracują ze wszystkimi bankami komercyjnymi, dlatego możemy od razu cieszyć się pieniędzmi na naszym koncie.

revolut Internetowa platforma oszczędnościowa

Warto też wspomnieć o handlu walutami. Istnieją platformy, gdzie wszystkie transakcje sprzedaży i kupna odbywają się bezpośrednio pomiędzy klientami. Trzeba zgłosić chęć sprzedaży waluty i poczekać na zgłoszenie kupca. Podobnie jak w przypadku banku stacjonarnego trzeba się liczyć z tym, że na ten moment handel odbywa się tylko w podstawowych walutach, czyli EUR, USD, GBP, CHF.Revolut

Revolut to coś na wzór banku, który posiadamy w swoim domu, najczęściej w aplikacji mobilnej. Wystarczy aplikację połączyć z kartą VISA lub Mastercard. Dzięki aplikacji można otworzyć konto bankowe, robić przelewy, a także używać karty do wykonywania płatności. Można wymienić euro na złotówki bez żadnych dodatkowych, obciążających kosztów. Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od standardowego banku, Revolut posiada wypłaty w większości walut świata.

Wymiana euro na złotówki – znajdź odpowiednie miejsce!

Przedstawiliśmy wszystkie możliwe formy wymiany euro na PLN. Teraz należy przeanalizować sobie wszystkie plusy i minusy przedstawionych rozwiązań i wybrać dla siebie najlepsze. Warto pamiętać, by sprawdzić bezpieczeństwo źródła, być ostrożnym przed pułapkami i rozważnie wybrać metodę wymiany euro.

Zachęcamy również do częstego odwiedzania naszej strony internetowej, by na bieżąco przeglądać oferty pracy dla Opiekunek w Niemczech.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ofterdingen (72131)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  02.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Helga (95l., 151cm, 51kg). Cierpi na alergię, jest osobą po zawale, ma reumatyzm, osteoporozę, nadciśnienie, niewydolność nerek i białaczkę. Porusza się przy rollatorze, ma też do dyspozycji wózek inwalidzki. Jest do dyspozycji podnośnik przy wannie oraz łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce przesypia.

  1x w tygodniu przychodzi Pflegedienst do kąpieli.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Sklepy są na miejscu. Jest samochód z automatyczną skrzynią biegów.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Schutterwald (77746)


  Wynagrodzenie:

  2300 €


  Data wyjazdu:

  22.06.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Irmgard (91l., 50kg, 165cm). Cierpi na osłabienie starcze. Nie ma demencji, jest świadomą osobą, ale ma wahania depresyjne. Podopieczna jest leżąco-siedząca, potrafi przejść sama do toalety, ale czasami trzeba jej w tym pomóc – wszystko zależne od dnia i kondycji psychicznej oraz fizycznej.  Higienę przy Podopiecznej wykonuje Pflegedienst ( w łóżku). Nie ma inkontynencji. Nie ma opieki w nocy.

  Pan Dieter (89l., 170cm, 70kg). Cierpi na demencję. Ma słabszy wzrok oraz słuch. Mimo demencji, jest świadomą osobą. Porusza się całkiem samodzielnie, sam również wykonuje higienę oraz ubieranie. Nie ma inkontynencji. Noce przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest własne mieszkanie z balkonem, kuchnią i łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Na zakupy jeździ się z synem 1x w tygodniu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Georgsmarienhütte (49124)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  31.05.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  mocna, komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Erika (83l., 76kg, 167cm). Cierpi na osłabienie starcze, Parkinsona, nadciśnienie. Świadomość jest u niej w pełni zachowana. Nie ma żadnych problemów z komunikacją. Jest osobą całkowicie mobilną, porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, sama korzysta z WC, ale ma też pieluchomajtki profilaktycznie. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka sama w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Do sklepu ok. 20 minut. 1x w tygodniu przyjeżdża znajoma Podopiecznej i jedzie się z nią na cięższe zakupy.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Triki reklamowe w produktach żywieniowych – sprawdź jak nie dać się oszukać

Triki reklamowe w produktach żywieniowych – sprawdź jak nie dać się oszukać

Jak opiekować się i jak rozmawiać z osobą z demencją? Wskazówki dla Opiekunki

Jak opiekować się i jak rozmawiać z osobą z demencją? Wskazówki dla Opiekunki

Emerytura i… co dalej? – jak przygotować się na podeszłe lata?

Emerytura i… co dalej? – jak przygotować się na podeszłe lata?
Avoria