Wymiana euro – jak wymienić, aby nie stracić?

Wymiana euro – jak wymienić, aby nie stracić?

Opiekunki pracujące w naszej firmie mają możliwość wyboru formy wypłaty swojego wynagrodzenia. Jedna część Opiekunów chce dostać wypłatę w polskich złotówkach, druga w walucie euro. O ile wypłata w złotówkach, nie stwarza w tym przypadku żadnego problemu, to euro należy wymienić, aby móc posługiwać się pieniędzmi w Polsce. Przy opisie zlecenia kwotę wynagrodzenia zawsze podajemy w euro, dlatego w przypadku wypłaty w PLN Opiekunka ma przeliczane swoje wynagrodzenie po średnim kursie NBP z ostatniego dnia miesiąca.

Wymiana euro na PLN

Pewną sprawą jest, że przy wymianie euro na złotówki możemy stracić albo zyskać. To zjawisko nazywane jest spreadem walutowym, czyli różnicą między kosztem kupna a kosztem sprzedaży waluty. Warto pamiętać, żeby korzystać z takich propozycji wymiany, aby sprzedać walutę jak najdrożej, a kupić ją jak najtaniej. W momencie, kiedy chcemy dokonać tej transakcji, trzeba wziąć pod lupę kilka czynników, m.in.:

 • cenę waluty,
 • marżę instytucji (banku, kantora itp.),
 • spread walutowy,
 • koszt przelewu (jeśli nie jest to stacjonarna placówka),
 • dostępność waluty.

W dalszej części krótko opiszemy, gdzie i kiedy najlepiej wymieniać swoje pieniądze, tak aby było to najkorzystniejsze.

Wymiana waluty euro – gdzie wymienić?

Na rynku dostępne są różne formy wymiany wynagrodzenia z euro na PLN. Możemy wykonać tę czynność stacjonarnie w instytucjach takich jak bank bądź kantor. Coraz bardziej popularną formą jest też wymiana internetowa. W tym systemie mamy do wyboru m.in. kantor internetowy i internetową platformę społecznościową. Wyjaśnimy również, czym jest Revolut i jakie są korzyści z jego użytkowania.

Bank

Z badań wynika, że kurs, który oferują banki, jest bardzo korzystny dla kupca lub sprzedawcy waluty. Można powiedzieć, że jest on najlepszym sposobem, ale tylko dla osoby, która ma czas i możliwość, aby do banku dojechać. Kolejnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, udając się do banku, jest to, że banki nie mają zbyt dużego wyboru walut do wymiany. Zazwyczaj posługują się tylko tymi najbardziej popularnymi. Banki mogą za operację wypłaty pobrać prowizję i inne koszty, które im przysługują, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w konto walutowe, aby pieniądze wypłacać w lokalnej walucie, gdziekolwiek jesteśmy i bez żadnych dodatkowych opłat.

Kantor stacjonarny

Komu wymiana pieniędzy nie kojarzy się z kantorem? Chyba mało osób pomyśli inaczej. Kantor stacjonarny jest najbardziej popularną formą wymiany waluty euro, ale powoli to się zmienia. Po pierwsze trzeba poświęcić czas, aby do kantoru pojechać. Po drugie wypłacamy tam pieniądze tylko w formie gotówkowej, więc przy większych kwotach może być to niebezpieczne lub nieporęczne przy transporcie. Trzeci aspekt to ceny – nie są one zbyt korzystne dla klientów. Każdy właściciel kantoru musi liczyć się z kosztami za wynajem, usługę, wynagrodzenie pracownika, dlatego pewne jest, że cena kursu będzie wyższa niż w placówce państwowej.

Kantor internetowy

Ten typ transakcji bez wątpienia zyskuje na popularności. Przede wszystkim charakteryzuje się najlepszą i najbardziej atrakcyjną ceną waluty, dlatego kurs wymiany euro będzie w tym przypadku najlepszy. Bardzo ważna w tej formie jest szybkość transakcji. Bez wychodzenia z domu jesteśmy w stanie zrobić wymianę pieniędzy w bardzo krótkim czasie. Trzecim, a jednocześnie najważniejszym atutem tej transakcji jest bezpieczeństwo. Kantory internetowe najczęściej współpracują ze wszystkimi bankami komercyjnymi, dlatego możemy od razu cieszyć się pieniędzmi na naszym koncie.

revolut Internetowa platforma oszczędnościowa

Warto też wspomnieć o handlu walutami. Istnieją platformy, gdzie wszystkie transakcje sprzedaży i kupna odbywają się bezpośrednio pomiędzy klientami. Trzeba zgłosić chęć sprzedaży waluty i poczekać na zgłoszenie kupca. Podobnie jak w przypadku banku stacjonarnego trzeba się liczyć z tym, że na ten moment handel odbywa się tylko w podstawowych walutach, czyli EUR, USD, GBP, CHF.Revolut

Revolut to coś na wzór banku, który posiadamy w swoim domu, najczęściej w aplikacji mobilnej. Wystarczy aplikację połączyć z kartą VISA lub Mastercard. Dzięki aplikacji można otworzyć konto bankowe, robić przelewy, a także używać karty do wykonywania płatności. Można wymienić euro na złotówki bez żadnych dodatkowych, obciążających kosztów. Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od standardowego banku, Revolut posiada wypłaty w większości walut świata.

Wymiana euro na złotówki – znajdź odpowiednie miejsce!

Przedstawiliśmy wszystkie możliwe formy wymiany euro na PLN. Teraz należy przeanalizować sobie wszystkie plusy i minusy przedstawionych rozwiązań i wybrać dla siebie najlepsze. Warto pamiętać, by sprawdzić bezpieczeństwo źródła, być ostrożnym przed pułapkami i rozważnie wybrać metodę wymiany euro.

Zachęcamy również do częstego odwiedzania naszej strony internetowej, by na bieżąco przeglądać oferty pracy dla Opiekunek w Niemczech.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hamburg (22147)


  Wynagrodzenie:

  1950 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani (90l., 150cm, 53kg). Cierpi na nadciśnienie, osteoporozę, osłabienie starcze, ma lekką nietolerancję laktozy i bóle pleców. Nosi okulary i aparat słuchowy. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się głównie na wózku inwalidzkim, ale czynnie współpracuje. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Neusäß (86356)


  Wynagrodzenie:

  1850 u + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Magdalena (99l., 148cm, 48kg). Cierpi na niewydolność serca, aktualnie przebywa w szpitalu z powodu niedoborów elektrolitów. Podopieczna jest osobą niewidomą. Nie ma demencji. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale nosi pieluchy. Noce spokojnie przesypia.

  Podopieczna lubi towarzystwo i jest bardzo serdeczną osobą. Je mało mięsa.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Jest rower na zleceniu. Do sklepu jest dalej, ale można jechać autem z sąsiadką.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Rietberg (33397)


  Wynagrodzenie:

  2100 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan (85l., 58kg, 170cm). Cierpi na nowotwór, zbiera mu się woda w nogach. Ma wdrożoną opiekę paliatywną. Podopieczny ma lekką depresję i niedowład prawej ręki. Jest świadomą osobą. Porusza się na wózku inwalidzkim, potrafi stać, ale jest słaby i potrzebuje pomocy przy wstawaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie, ubieraniu oraz jedzeniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki i pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Żona Podopiecznego gotuje i zajmuje się domem. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower. Sklepy są na miejscu.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Frohe Festtage! 🎄💚

Frohe Festtage! 🎄💚

Sprawdź czy Twój Senior dobrze się żywi – witamina i jej niedobór

Sprawdź czy Twój Senior dobrze się żywi – witamina i jej niedobór

Jak zrozumieć Seniorów, czyli jakie zmiany zachodzą wraz z wiekiem w człowieku?

Jak zrozumieć Seniorów, czyli jakie zmiany zachodzą wraz z wiekiem w człowieku?

Wiosenne porządki

Wiosenne porządki
Avoria