Wymiana euro – jak wymienić, aby nie stracić?

Wymiana euro – jak wymienić, aby nie stracić?

Opiekunki pracujące w naszej firmie mają możliwość wyboru formy wypłaty swojego wynagrodzenia. Jedna część Opiekunów chce dostać wypłatę w polskich złotówkach, druga w walucie euro. O ile wypłata w złotówkach, nie stwarza w tym przypadku żadnego problemu, to euro należy wymienić, aby móc posługiwać się pieniędzmi w Polsce. Przy opisie zlecenia kwotę wynagrodzenia zawsze podajemy w euro, dlatego w przypadku wypłaty w PLN Opiekunka ma przeliczane swoje wynagrodzenie po średnim kursie NBP z ostatniego dnia miesiąca.

Wymiana euro na PLN

Pewną sprawą jest, że przy wymianie euro na złotówki możemy stracić albo zyskać. To zjawisko nazywane jest spreadem walutowym, czyli różnicą między kosztem kupna a kosztem sprzedaży waluty. Warto pamiętać, żeby korzystać z takich propozycji wymiany, aby sprzedać walutę jak najdrożej, a kupić ją jak najtaniej. W momencie, kiedy chcemy dokonać tej transakcji, trzeba wziąć pod lupę kilka czynników, m.in.:

 • cenę waluty,
 • marżę instytucji (banku, kantora itp.),
 • spread walutowy,
 • koszt przelewu (jeśli nie jest to stacjonarna placówka),
 • dostępność waluty.

W dalszej części krótko opiszemy, gdzie i kiedy najlepiej wymieniać swoje pieniądze, tak aby było to najkorzystniejsze.

Wymiana waluty euro – gdzie wymienić?

Na rynku dostępne są różne formy wymiany wynagrodzenia z euro na PLN. Możemy wykonać tę czynność stacjonarnie w instytucjach takich jak bank bądź kantor. Coraz bardziej popularną formą jest też wymiana internetowa. W tym systemie mamy do wyboru m.in. kantor internetowy i internetową platformę społecznościową. Wyjaśnimy również, czym jest Revolut i jakie są korzyści z jego użytkowania.

Bank

Z badań wynika, że kurs, który oferują banki, jest bardzo korzystny dla kupca lub sprzedawcy waluty. Można powiedzieć, że jest on najlepszym sposobem, ale tylko dla osoby, która ma czas i możliwość, aby do banku dojechać. Kolejnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, udając się do banku, jest to, że banki nie mają zbyt dużego wyboru walut do wymiany. Zazwyczaj posługują się tylko tymi najbardziej popularnymi. Banki mogą za operację wypłaty pobrać prowizję i inne koszty, które im przysługują, dlatego najlepiej zaopatrzyć się w konto walutowe, aby pieniądze wypłacać w lokalnej walucie, gdziekolwiek jesteśmy i bez żadnych dodatkowych opłat.

Kantor stacjonarny

Komu wymiana pieniędzy nie kojarzy się z kantorem? Chyba mało osób pomyśli inaczej. Kantor stacjonarny jest najbardziej popularną formą wymiany waluty euro, ale powoli to się zmienia. Po pierwsze trzeba poświęcić czas, aby do kantoru pojechać. Po drugie wypłacamy tam pieniądze tylko w formie gotówkowej, więc przy większych kwotach może być to niebezpieczne lub nieporęczne przy transporcie. Trzeci aspekt to ceny – nie są one zbyt korzystne dla klientów. Każdy właściciel kantoru musi liczyć się z kosztami za wynajem, usługę, wynagrodzenie pracownika, dlatego pewne jest, że cena kursu będzie wyższa niż w placówce państwowej.

Kantor internetowy

Ten typ transakcji bez wątpienia zyskuje na popularności. Przede wszystkim charakteryzuje się najlepszą i najbardziej atrakcyjną ceną waluty, dlatego kurs wymiany euro będzie w tym przypadku najlepszy. Bardzo ważna w tej formie jest szybkość transakcji. Bez wychodzenia z domu jesteśmy w stanie zrobić wymianę pieniędzy w bardzo krótkim czasie. Trzecim, a jednocześnie najważniejszym atutem tej transakcji jest bezpieczeństwo. Kantory internetowe najczęściej współpracują ze wszystkimi bankami komercyjnymi, dlatego możemy od razu cieszyć się pieniędzmi na naszym koncie.

revolut Internetowa platforma oszczędnościowa

Warto też wspomnieć o handlu walutami. Istnieją platformy, gdzie wszystkie transakcje sprzedaży i kupna odbywają się bezpośrednio pomiędzy klientami. Trzeba zgłosić chęć sprzedaży waluty i poczekać na zgłoszenie kupca. Podobnie jak w przypadku banku stacjonarnego trzeba się liczyć z tym, że na ten moment handel odbywa się tylko w podstawowych walutach, czyli EUR, USD, GBP, CHF.Revolut

Revolut to coś na wzór banku, który posiadamy w swoim domu, najczęściej w aplikacji mobilnej. Wystarczy aplikację połączyć z kartą VISA lub Mastercard. Dzięki aplikacji można otworzyć konto bankowe, robić przelewy, a także używać karty do wykonywania płatności. Można wymienić euro na złotówki bez żadnych dodatkowych, obciążających kosztów. Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od standardowego banku, Revolut posiada wypłaty w większości walut świata.

Wymiana euro na złotówki – znajdź odpowiednie miejsce!

Przedstawiliśmy wszystkie możliwe formy wymiany euro na PLN. Teraz należy przeanalizować sobie wszystkie plusy i minusy przedstawionych rozwiązań i wybrać dla siebie najlepsze. Warto pamiętać, by sprawdzić bezpieczeństwo źródła, być ostrożnym przed pułapkami i rozważnie wybrać metodę wymiany euro.

Zachęcamy również do częstego odwiedzania naszej strony internetowej, by na bieżąco przeglądać oferty pracy dla Opiekunek w Niemczech.

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Friesenheim (77948)


  Wynagrodzenie:

  1600 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  15.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  podstawowa


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Gunter (78l., 176cm, 75kg). Choruje na demencję, występuje u niego zakłócona orientacja co do czasu, miejsca oraz osób, ale nie jest agresywną osobą. Porusza się samodzielnie, a czasami wspiera się rollatorem. Nie ma inkontynencji. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce przesypia.

  Mieszka z żoną w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest całe piętro (2 pokoje i łazienka) z dostępem do Internetu. Samochodem jeździ się na zakupy i do lekarza z Podopiecznym.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Pinnow (19065)


  Wynagrodzenie:

  1700 €


  Data wyjazdu:

  10.07.2022


  Okres wyjazdu:

  4-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Hanna (86l., 168cm, 80kg). Choruje na osłabienie starcze, osteoporozę, depresję, nadciśnienie, inkontynencję, jest po operacji na kręgosłup i ma protezę kolana. Nosi okulary i aparat słuchowy. Porusza się na wózku inwalidzkim i przy rollatorze. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce spokojnie przesypia.

  Podopieczna w przeszłości była pisarką. Stara się być samodzielna i ceni sobie niezależność. Ważne są dla niej rozmowy i szacunek drugiej osoby.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz aneksem kuchennym, dostępem do Internetu i TV. Sklepy są w pobliżu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Augsburg (86163)


  Wynagrodzenie:

  1650 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  6 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Seniorka (80l., 64kg, 160cm) choruje na demencję, cukrzycę oraz nadciśnienie. Podopieczna nosi okulary. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w mieszkaniu na obrzeżach miasta. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój oraz dostępem do Internetu i TV.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Motywacja w pracy? Zobacz jak to zrobić!

Motywacja w pracy? Zobacz jak to zrobić!

Tłuszcze w diecie seniora

Tłuszcze w diecie seniora

Depresja u osób starszych

Depresja u osób starszych

Ho ho ho, morgen kommt der Nikolaus!

Ho ho ho, morgen kommt der Nikolaus!
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.