Aktywności (nie)fizyczne dla seniorów

Wpływ aktywności fizycznych na zdrowie seniorów i nie tylko, jest nam wszystkim znany od lat. Uprawianie sportów, czy nawet regularne spacery, mają bardzo znaczący, korzystny wpływ na ogólny stan zdrowia osób starszych, a przy okazji także m. in. ich opiekunów i opiekunek. Pewne aktywności, niezupełnie fizyczne, mają jednak równie istotny wpływ na kondycję seniorów, a często są bardzo dyskryminowane. Mowa o sprawności umysłu.
Trening umysłu seniora
Wraz z wiekiem zdolności do zapamiętywania, kojarzenia i kreatywnego myślenia znacznie się zmniejszają. Choć jest to naturalna kolej rzeczy, ma znaczący wpływ na jakość życia zarówno seniora, jak i osób, które go otaczają. Często opiekunowie i opiekunki osób starszych skarżą się na pogarszający się stan umysłu podopiecznych, co w dużym stopniu utrudnia współpracę. Niestety pewnych zmian w mózgu odwrócić się nie da, da się jednak zapobiegać ich rozwojowi.
Bardzo cenne w tym przypadku są wszelkiego rodzaju gry, znane nam i seniorom już pewnie od lat. Szachy, warcaby, karty, krzyżówki czy scrabble, to wszystko formy rozrywki, z którymi podopieczni najpewniej mieli styczność. Są one dobrymi formami ćwiczenia pamięci oraz kojarzenia. Wymagają od seniorów skupienia oraz zaangażowania, dzięki czemu są idealnym treningiem dla umysłu. Innych możliwości jest naturalnie bardzo dużo. Łamigłówki słowne, jak na przykład rymy, również są pewnym przedsięwzięciem dla umysłu. Dobrą metodą na ćwiczenie zapamiętywania są także gra w zapamiętywaniu ciągów słownych, w trakcie której osoby do podanego słowa (lub słów) dokładają kolejne: pierwsza osoba wypowiada dowolne słowo (np. „kwiat”), następna powtarza je i dodaje inne słowo – „kwiat, mysz”. Zabawa trwa tak długo, aż pierwsza osoba pominie lub pomyli któreś ze słów w ciągu. Wszystkie tego typu rozrywki są też dobrą metodą na ćwiczenie języka niemieckiego przez opiekunki lub opiekunów. Poszerzają zakres słownictwa, uczą też wymowy i zapamiętywania w danym języku. Zajęcia te zacieśniają także więź między podopiecznym, a opiekunką.
Ważne jest, aby wpleść tego typu aktywności (nie)fizyczne do codziennego życia seniora. Tak jak przy treningach sportowych, należy jednak pamiętać, jak istotne są regularne treningi i zaangażowanie w nie. Dzięki stosowaniu się do tych zasad, ćwiczenia przyniosą naprawdę zadowalające efekty.
Najnowsze artykuły
Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania
Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...
Czytaj całośćPrawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!
Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...
Czytaj całośćPraca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny
Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...
Czytaj całość