Piramida zdrowia – co należy o niej wiedzieć?

Piramida zdrowia – co należy o niej wiedzieć?

Przy wyborze zdrowego stylu życia warto pamiętać o świadomym odżywianiu oraz zwiększonej aktywności fizycznej. Dzisiejszy wpis będzie się skupiał na żywieniu. Odpowiemy na pytania jak jeść, co jeść i jak robić to świadomie. Jak stworzyć sobie schemat odżywania, który sprawi, że nasz organizm będzie lepiej funkcjonował, nasz zapał do pracy wzrośnie i będziemy czuć się lepiej w swoim ciele?

Piramida żywienia – co to?

Obecnie zalecaną formą zdrowego żywienia jest dieta, która zbudowana została na kształt piramidy. Składa się ona z produktów zbożowych, warzyw, owoców, mięsa i jaj (ograniczona ilość) oraz minimalnej ilości tłuszczów i słodyczy. Piramida zdrowego odżywania to najprostsze i najkrótsze zobrazowanie doboru produktów, które pozwalają naszemu organizmowi być w formie przez jak najdłuższą ilość czasu. Dostępna jest w kilku wersjach między innymi dla osób dorosłych, dzieci i młodzieży oraz dla osób starszych.

Piramida zdrowego żywienia – jak ją czytać?

Podstawą piramidy żywienia jest aktywność fizyczna. Jest to element, który musi być ciągle przestrzegany, jeśli mówimy o poprawnym funkcjonowaniu naszego organizmu. Nie chodzi tu o długodystansowe bieganie – wystarczy regularna, codzienna, krótka aktywność fizyczna taka jak spacer w parku, trucht, jazda na rowerze czy joga.

Podstawa piramidy żywienia

Produkty, które są zawarte w podstawie piramidy, powinny być spożywane najczęściej. Im wyższe stanowisko w piramidzie żywieniowej, tym produkty powinny być spożywane rzadziej oraz w mniejszej ilości. Warto zauważyć, że są to zasady dla osób bez wskazań do stosowania „diet specjalnych” – co za tym idzie, dla osób zdrowych. Nie jest to zatem sposób odżywania dla wszystkich. Według zaleceń najlepiej jest spożywać około 4-5 regularnych posiłków w ciągu dnia.

Warzywa i owoce

Warzywa i owoce powinny stanowić minimum połowę naszych dziennych posiłków. Ważne jest, by była to mieszanka lub większa część warzyw. Owoce mimo swoich zdrowotnych właściwości posiadają dużo cukrów (fruktoza).

Produkty zbożowe

Pamiętajmy, żeby wybierając produkty zbożowe wybierać te pełnoziarniste takie jak otręby, pieczywo razowe, graham, makaron pełnoziarnisty, kasza gryczana. Zawierają one dużą ilość błonnika pokarmowego, co pozwala obniżyć poziom cholesterolu we krwi oraz obniżyć ryzyko chorób serca, a także świetnie działają na pracę jelit.

Nabiał

Następnym produktem jest nabiał. Podstawowe mleko możemy zastąpić produktami takimi jak: jogurt, kefir, maślanka czy twarożek.

Mięso

Jednym z dwóch szczebli, których najczęściej nadużywamy, jest właśnie mięso. Najważniejszą zasadą przy ograniczaniu spożywania mięsa jest eliminacja mięsa czerwonego. Ważne jest, by nie pojawiało się ono regularnie. Można je zastąpić  na przykład roślinami strączkowymi, rybami, jajami czy chudym mięsem (przykładowo: drób).

Tłuszcze

W żadnym wypadku nie można całkowicie wyeliminować tłuszczów ze swoich posiłków. Co ważniejsze – trzeba je spożywać! Trzeba tylko wiedzieć, które tłuszcze są zdrowe i w jakich ilościach możemy je jeść. Tłuszcze zwierzęce warto zastąpić tłuszczami roślinnymi takimi jak olej rzepakowy czy oliwa z oliwek.

Słodycze, sól i inne…

Nie ma oficjalnego zapisu, który uwzględniałby słodycze i sól w piramidzie zdrowego odżywania, ale w niektórych jej odmianach cukier łączony jest z tłuszczami oraz z solą. To właśnie tych produktów należy najbardziej unikać w naszej diecie. Bardzo ważnym elementem jest regularne picie wody oraz ograniczenie alkoholu.

Nowa piramida żywieniowa – czy coś się zmieniło?

Tak naprawdę nie ma dużej zmiany w nowej piramidzie zdrowego odżywania. Ogólne zalecenia uwzględniają podstawowe zasady spożywania posiłków oraz regularnej aktywności. Warzywa i owoce zostają na pierwszym miejscu, tak samo w przypadku produktów pełnoziarnistych, które utrzymały swoją pozycję. Podobnie jest w przypadku nabiału, mięsa oraz tłuszczy, słodyczy i soli. Pamiętajmy, że w tej formie graficznego rozłożenia produktów w posiłkach chodzi przede wszystkim o czyste myślenie. Wszystko jest dla ludzi, jeżeli robimy to z głową oraz wiemy, na co nasz organizm może sobie pozwolić lub nie.

Piramida zdrowego odżywiania – co powinni jeść seniorzy?

Dieta dla Seniora powinna być przede wszystkim do nich dostosowana. Z wiekiem zmniejsza się ilość wydzielanych soków trawiennych oraz śliny – z tego względu trudniej jest im trawić pokarm. Ważnym elementem są oczywiście warzywa i owoce, najlepiej te surowe lub gotowane na parze. Są one źródłem błonnika, witamin, magnezu oraz potasu. Białko oraz przetwory zbożowe (pieczywo pełnoziarniste, mieszane, kasze i makarony) są również ważne w diecie Seniora. Warto 2 razy w tygodniu dołożyć ryby – dostarczają niezbędne tłuszcze, zwiększają poziom dobrego cholesterolu oraz zapobiegają miażdżycy. Wszystkie potrawy warto doprawiać przyprawami, które zapobiegają wzdęciom – majeranek, cząber, kminek.

Pamiętajmy, że dieta Seniora musi być urozmaicona, a co najważniejsze dostosowana do osoby. Różne choroby mają swoje zalecenia co do żywienia i trzeba wziąć to pod uwagę.

Zachęcamy również do przeczytania wcześniejszych naszych artykułów! Sprawdź, jakie składniki odżywcze powinny znaleźć się w diecie Seniora i zobacz, jak dieta wpływa na starzenie.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Wiesbaden (65197)


  Wynagrodzenie:

  2050 €


  Data wyjazdu:

  27.04.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani (59l., 42kg, 165cm), choruje od lat na stwardnienie rozsiane, ma zakłóconą orientację. Seniorka prawie nie mówi, mimo to stara się, aby komunikacją z nią była zachowana. Porusza się głównie na wózku, współpracuje przy transferze (jest lift). Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Opieka w nocy zdarza się tylko sporadycznie. Podopieczna potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu.

  Pani mieszka sama w mieszkaniu na parterze. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostęp do Internetu. Zakupy robi Opiekunka, do sklepu jest 10 min. piechotą.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Marburg (35041)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  02.05.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani (84l., 170cm, 85kg). Jest osobą po udarze. Cierpi na niewydolność serca i ma problemy z mową. Występuje u niej zakłócona orientacja co do czasu. Seniorka je przez sondę, bo ma problemy z przełykaniem. Podopieczna jest osobą całkowicie leżącą, wszystkie czynności przy niej wykonuje się w łóżku. Ma do dyspozycji łóżko medyczne. Seniorka ma inkontynencję, nosi pieluchy. Opieka w nocy tylko w sporadycznych przypadkach.

  1x w tygodniu przychodzi Pflegedienst do pełnej higieny, a codziennie przychodzą 2x do mniejszych pielęgnacji.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Do sklepu jest ok. 10 minut. U góry w oddzielnym mieszkaniu mieszka syn.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Herborn (35745)


  Wynagrodzenie:

  2150 €


  Data wyjazdu:

  15.05.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Gunter (81 lat, 66kg., 174cm.). Choruje na Parkinsona i jest pacjentem nowotworowym. Nie ma inkontynencji. Porusza się na wózku bądź przy rolatorze, nie wymaga transferu. Jest osobą świadomą, komunikacja jest zachowana, nie ma demencji. Nie wymaga opieki w nocy. Jeździ się z nim samochodem na rehabilitacje i terapie.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój, osobny prysznic, dostęp do Internetu jest zapewniony. Zakupy robi Opiekunka.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Frohe Festtage! 🎄💚

Frohe Festtage! 🎄💚

Praca w opiece dla pary w Niemczech – czy to możliwe?

Praca w opiece dla pary w Niemczech – czy to możliwe?

Kawa dla Seniora – szkodzi czy pomaga?

Kawa dla Seniora – szkodzi czy pomaga?

Zarobki w Niemczech jako Opiekunka osób starszych

Zarobki w Niemczech jako Opiekunka osób starszych
Avoria