Piramida zdrowia – co należy o niej wiedzieć?

Piramida zdrowia – co należy o niej wiedzieć?

Przy wyborze zdrowego stylu życia warto pamiętać o świadomym odżywianiu oraz zwiększonej aktywności fizycznej. Dzisiejszy wpis będzie się skupiał na żywieniu. Odpowiemy na pytania jak jeść, co jeść i jak robić to świadomie. Jak stworzyć sobie schemat odżywania, który sprawi, że nasz organizm będzie lepiej funkcjonował, nasz zapał do pracy wzrośnie i będziemy czuć się lepiej w swoim ciele?

Piramida żywienia – co to?

Obecnie zalecaną formą zdrowego żywienia jest dieta, która zbudowana została na kształt piramidy. Składa się ona z produktów zbożowych, warzyw, owoców, mięsa i jaj (ograniczona ilość) oraz minimalnej ilości tłuszczów i słodyczy. Piramida zdrowego odżywania to najprostsze i najkrótsze zobrazowanie doboru produktów, które pozwalają naszemu organizmowi być w formie przez jak najdłuższą ilość czasu. Dostępna jest w kilku wersjach między innymi dla osób dorosłych, dzieci i młodzieży oraz dla osób starszych.

Piramida zdrowego żywienia – jak ją czytać?

Podstawą piramidy żywienia jest aktywność fizyczna. Jest to element, który musi być ciągle przestrzegany, jeśli mówimy o poprawnym funkcjonowaniu naszego organizmu. Nie chodzi tu o długodystansowe bieganie – wystarczy regularna, codzienna, krótka aktywność fizyczna taka jak spacer w parku, trucht, jazda na rowerze czy joga.

Podstawa piramidy żywienia

Produkty, które są zawarte w podstawie piramidy, powinny być spożywane najczęściej. Im wyższe stanowisko w piramidzie żywieniowej, tym produkty powinny być spożywane rzadziej oraz w mniejszej ilości. Warto zauważyć, że są to zasady dla osób bez wskazań do stosowania „diet specjalnych” – co za tym idzie, dla osób zdrowych. Nie jest to zatem sposób odżywania dla wszystkich. Według zaleceń najlepiej jest spożywać około 4-5 regularnych posiłków w ciągu dnia.

Warzywa i owoce

Warzywa i owoce powinny stanowić minimum połowę naszych dziennych posiłków. Ważne jest, by była to mieszanka lub większa część warzyw. Owoce mimo swoich zdrowotnych właściwości posiadają dużo cukrów (fruktoza).

Produkty zbożowe

Pamiętajmy, żeby wybierając produkty zbożowe wybierać te pełnoziarniste takie jak otręby, pieczywo razowe, graham, makaron pełnoziarnisty, kasza gryczana. Zawierają one dużą ilość błonnika pokarmowego, co pozwala obniżyć poziom cholesterolu we krwi oraz obniżyć ryzyko chorób serca, a także świetnie działają na pracę jelit.

Nabiał

Następnym produktem jest nabiał. Podstawowe mleko możemy zastąpić produktami takimi jak: jogurt, kefir, maślanka czy twarożek.

Mięso

Jednym z dwóch szczebli, których najczęściej nadużywamy, jest właśnie mięso. Najważniejszą zasadą przy ograniczaniu spożywania mięsa jest eliminacja mięsa czerwonego. Ważne jest, by nie pojawiało się ono regularnie. Można je zastąpić  na przykład roślinami strączkowymi, rybami, jajami czy chudym mięsem (przykładowo: drób).

Tłuszcze

W żadnym wypadku nie można całkowicie wyeliminować tłuszczów ze swoich posiłków. Co ważniejsze – trzeba je spożywać! Trzeba tylko wiedzieć, które tłuszcze są zdrowe i w jakich ilościach możemy je jeść. Tłuszcze zwierzęce warto zastąpić tłuszczami roślinnymi takimi jak olej rzepakowy czy oliwa z oliwek.

Słodycze, sól i inne…

Nie ma oficjalnego zapisu, który uwzględniałby słodycze i sól w piramidzie zdrowego odżywania, ale w niektórych jej odmianach cukier łączony jest z tłuszczami oraz z solą. To właśnie tych produktów należy najbardziej unikać w naszej diecie. Bardzo ważnym elementem jest regularne picie wody oraz ograniczenie alkoholu.

Nowa piramida żywieniowa – czy coś się zmieniło?

Tak naprawdę nie ma dużej zmiany w nowej piramidzie zdrowego odżywania. Ogólne zalecenia uwzględniają podstawowe zasady spożywania posiłków oraz regularnej aktywności. Warzywa i owoce zostają na pierwszym miejscu, tak samo w przypadku produktów pełnoziarnistych, które utrzymały swoją pozycję. Podobnie jest w przypadku nabiału, mięsa oraz tłuszczy, słodyczy i soli. Pamiętajmy, że w tej formie graficznego rozłożenia produktów w posiłkach chodzi przede wszystkim o czyste myślenie. Wszystko jest dla ludzi, jeżeli robimy to z głową oraz wiemy, na co nasz organizm może sobie pozwolić lub nie.

Piramida zdrowego odżywiania – co powinni jeść seniorzy?

Dieta dla Seniora powinna być przede wszystkim do nich dostosowana. Z wiekiem zmniejsza się ilość wydzielanych soków trawiennych oraz śliny – z tego względu trudniej jest im trawić pokarm. Ważnym elementem są oczywiście warzywa i owoce, najlepiej te surowe lub gotowane na parze. Są one źródłem błonnika, witamin, magnezu oraz potasu. Białko oraz przetwory zbożowe (pieczywo pełnoziarniste, mieszane, kasze i makarony) są również ważne w diecie Seniora. Warto 2 razy w tygodniu dołożyć ryby – dostarczają niezbędne tłuszcze, zwiększają poziom dobrego cholesterolu oraz zapobiegają miażdżycy. Wszystkie potrawy warto doprawiać przyprawami, które zapobiegają wzdęciom – majeranek, cząber, kminek.

Pamiętajmy, że dieta Seniora musi być urozmaicona, a co najważniejsze dostosowana do osoby. Różne choroby mają swoje zalecenia co do żywienia i trzeba wziąć to pod uwagę.

Zachęcamy również do przeczytania wcześniejszych naszych artykułów! Sprawdź, jakie składniki odżywcze powinny znaleźć się w diecie Seniora i zobacz, jak dieta wpływa na starzenie.

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hersbruck (91217)


  Wynagrodzenie:

  1500 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Hedwig (87l., 88kg, 155cm). Cierpi na cukrzycę, demencję i ma inkontynencję. Występują u niej problemy z mową i komunikacją. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, ale sama sobie zmienia pampersy. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobną łazienką oraz dostępem do Internetu. Na zleceniu jest rower. Zakupy robi Opiekunka, a w ciężkich pomaga rodzina, która mieszka w miejscowości obok.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Limburgerhof (67117)


  Wynagrodzenie:

  1700 €


  Data wyjazdu:

  11.07.2022


  Okres wyjazdu:

  1 miesiąc


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Karin (84l., 70kg, 168cm) Choruje na osłabienie starcze oraz MSA . Podopieczna nosi okulary a także aparat słuchowy. Porusza się samodzielnie. Seniorka ma inkontynencję moczu. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie, ubiera się sama. Nie ma opieki nocnej, a do nagłych wypadków seniorka ma babyphone.

  Podopieczna mieszka sama w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostęp do Internetu. Na zleceniu jest samochód, opiekunka jeździ nim na zakupy.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Schwaikheim (71409)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  20.07.2022


  Okres wyjazdu:

  7-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Gisela (79l., 65kg, 162cm). Cierpi na Parkinsona. Nie ma problemów z orientacją, jest świadomą osobą. Nosi okulary. Podopieczna ma inkontynencję moczu, w dzień nosi podpaski a na noc ma zakładanego pampersa. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy prysznicu i ubieraniu. Noce spokojnie przesypia.

  Pan Franz (83l., 75kg, 178cm). Cierpi ma Alzheimera i alergię. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, ale korzysta z WC. Noce przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Na zleceniu jest rower. Zakupy robi Opiekunka. Do sklepu jest 15 minut.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Problemy z pamięcią u seniora

Problemy z pamięcią u seniora

Tłusty czwartek w Niemczech

Tłusty czwartek w Niemczech

Skuteczna rozmowa z Seniorem

Skuteczna rozmowa z Seniorem
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.