Skóra seniora – cechy, choroby, pielęgnacja

Skóra seniora – cechy, choroby, pielęgnacja

Kiedy myślimy o starzeniu się organizmu i związanymi z tym chorobami, najczęściej do głowy przychodzi nam raczej osłabienie wnętrza organizmu, a więc narządów wewnętrznych. Mało kto pamięta, iż to właśnie skóra jest największym narządem naszego organizmu. Jej starzenie się jest oczywiste i dość wyraźnie widoczne, w porównaniu do stanu innych części naszego ciała. Warto więc poświęcić trochę czasu jej pielęgnacji. 

U osób starszych problemy i defekty skórne najczęściej pogłębiają się wraz z wiekiem. Warto wiedzieć, że pierwsze trwałe zmarszczki – charakterystyczne oznaki starzenia – mogą pojawiać się na naszych twarzach już po 20 roku życia. Co za tym idzie, oczywistym jest także pojawianie się tych zmian w coraz bardziej nasilonym stopniu także w starszym wieku. Zaburzenia skórne opierają się nie tylko na powstawaniu zmarszczek. Pojawiają się również przebarwienia, skóra jest bardziej cienka i wiotka, a co za tym idzie, w dużej mierze osłabiają się jej funkcje. Mogą wystąpić zaburzenia termoregulacyjne, zaburzenia odporności, a nawet kośćca, spowodowane niewystarczających wytwarzaniem witaminy D3 w skórze. Skóra starzejąca się staje się coraz bardziej odwodniona, co może wpłynąć na uczucie suchości i swędzenia.

Jakie choroby i zaburzenia pojawiają się najczęściej w przypadku skóry osób starszych?

Do jednych z najbardziej zauważalnych zmian zaliczyć można zdecydowanie przebarwienia. Pojawiające się zmiany barwnikowe są charakterystyczne dla seniorów. Najczęściej pojawiają się w miejscach eksponowanych na promieniowanie słoneczne. Mogą pojawić się tzw. plamy wątrobowe, które są efektem nadmiernego odkładania się pigmentu skórnego (melaniny). Są ono stosunkowo niewielkie, płaskie i o nieregularnym kształcie. Nie są bezpośrednim zagrożeniem dla organizmu. Mimo to, wszelkie barwnikowe zmiany skórne powinny być konsultowane z lekarzem dermatologiem, ze względu na możliwość wystąpienia wśród nich czerniaka złośliwego – groźnej zmiany nowotworowej, którą łatwo pomylić z innym przebarwieniem.
Swędzenie skóry jest dość typową przypadłością występującą u seniorów. Związane jest to często z brakami w skórze, które są wynikiem jej przesuszenia i niedostatecznego odżywienia. Najczęściej po zastosowaniu odpowiednich emulsji nawilżających i natłuszczających, zawierających także substancje przeciwzapalne, możliwe jest złagodzenie świądu. Jeśli jednak opiekun lub opiekunka zauważy u swojego podopiecznego, że swędzenie skóry jest problemem dość nagłym i nadeszło niespodziewanie, powinien również zasugerować wizytę lekarską, ponieważ może to być oznaką innych chorób organizmu np. cukrzycy czy zaburzeń układu trawiennego.
Choroby grzybicze, wirusowe i bakteryjne, niestety nie są rzadkością u osób starszych, mogą przy tym występować dość często. Stosunkowo łatwo można je zauważyć. Chorobom grzybiczym towarzyszy najczęściej bardzo uciążliwy świąd i pieczenie. Przykładem zmiany wirusowej może być np. półpasiec, który z kolei objawia się pojawieniem się na skórze pęcherzyków wypełnionych płynem. Wszystkie te zmiany opiekun lub opiekunka powinien zostawić do leczenia dermatologicznego, ze względu na to, że mogą mieć one swoje powikłania.

Pielęgnacja skóry

Pielęgnacja skóry starzejącej się, może wydawać się dość trudna, ze względu na brak spektakularnych efektów. Należy pamiętać, że większość zmian, które pojawiły się na skórze naturalnie i nie są objawem choroby, czyli np. zmarszczki czy przebarwienia posłoneczne, najczęściej mają charakter trwały i nie można ich cofnąć. Bardzo istotne jest odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry, które wzmocni ochronną funkcję skóry. Oprócz tego, kosmetyki dla osób starszych najczęściej zawierają odpowiednie witaminy, wspomagające funkcjonowanie skóry. Przede wszystkim, nie można zapominać o filtrach przeciwsłonecznych z dość wysokimi filtrami! Jest to niezmiernie istotne zarówno w przypadku przeciwdziałaniu szybkiemu starzeniu się, ale także ze względu na ryzyko powstawania nowotworów. Skórę można również wesprzeć od środka, upewniając się, że dieta seniora jest bogata w odpowiednie witaminy, wapń, a także zdrowe tłuszcze (głównie roślinne, np. w migdałach). Osoba starsza powinna także spożywać odpowiednie ilości wody.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Verden (27283)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  01.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Emma (86l., 160cm, 80kg). Cierpi na osłabienie starcze, ma problem z nerkami,  autoimmunologiczną chorobę skóry. Ma początkową demencję. Podopieczna jest osobą całkowicie leżącą, wszystkie czynności przy niej wykonuje się w łóżku. Ma inkontynencję, nosi pieluchy. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki w nocy.

  Jest osobą bardzo pogodną i komunikatywną. Interesuje się wszystkim co się dzieje na świecie.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Ma tam swoje mieszkanie. W osobnym mieszkaniu mieszka córka z rodziną. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobną łazienką i wyjściem na taras oraz dostępem do Internetu. Do sklepu jest 10 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Königsmoos (86669)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  13.07.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Elsa (91l., 85kg, 165cm). Cierpi na demencję, depresję, cukrzycę, nadciśnienie, osłabienie starcze, niewydolność serca i jest po wylewie. Jest świadomą osobą, komunikacja jest z nią zachowana. Porusza się przy pomocy rollatora, trzeba jej tylko podać rękę jak wstaje z łóżka. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma do dyspozycji podnośnik przy wannie i krzesełko WC. Ma inkontynencję, nosi pieluchomajtki, ale korzysta też z toalety. 1x w nocy potrzebuje pomocy.

  Lubi towarzystwo, jest spokojna, otwarta i lubi grać w gry planszowe.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Jest rower na zleceniu. Zakupy robi syn, Opiekunka przygotowuje mu listę zakupów.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ofterdingen (72131)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2024


  Okres wyjazdu:

  1 miesiąc


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Hans (89l., 65kg, 170cm). Cierpi na demencję, ma problemy z pamięcią. Poznaje rodzinę oraz Opiekunkę. Porusza się przy pomocy rollatora, sam wstaje i siada. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi pieluchomajtki i korzysta z WC. Opieka w nocy tylko w sporadycznych przypadkach.

  Lubi oglądać TV, słuchać radia i oglądać albumy ze zdjęciami. 2x w tygodniu jest w Tagespflege (od 8:00 do 16:30).

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest około 10 minut.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Maseczka w czasie pandemii – obowiązek czy opcja?

Maseczka w czasie pandemii – obowiązek czy opcja?

Praca dla mężczyzn jako opiekun w Niemczech

Praca dla mężczyzn jako opiekun w Niemczech

Aktywności (nie)fizyczne dla seniorów

Aktywności (nie)fizyczne dla seniorów

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć
Avoria