Skóra seniora – cechy, choroby, pielęgnacja

Skóra seniora – cechy, choroby, pielęgnacja

Kiedy myślimy o starzeniu się organizmu i związanymi z tym chorobami, najczęściej do głowy przychodzi nam raczej osłabienie wnętrza organizmu, a więc narządów wewnętrznych. Mało kto pamięta, iż to właśnie skóra jest największym narządem naszego organizmu. Jej starzenie się jest oczywiste i dość wyraźnie widoczne, w porównaniu do stanu innych części naszego ciała. Warto więc poświęcić trochę czasu jej pielęgnacji. 

U osób starszych problemy i defekty skórne najczęściej pogłębiają się wraz z wiekiem. Warto wiedzieć, że pierwsze trwałe zmarszczki – charakterystyczne oznaki starzenia – mogą pojawiać się na naszych twarzach już po 20 roku życia. Co za tym idzie, oczywistym jest także pojawianie się tych zmian w coraz bardziej nasilonym stopniu także w starszym wieku. Zaburzenia skórne opierają się nie tylko na powstawaniu zmarszczek. Pojawiają się również przebarwienia, skóra jest bardziej cienka i wiotka, a co za tym idzie, w dużej mierze osłabiają się jej funkcje. Mogą wystąpić zaburzenia termoregulacyjne, zaburzenia odporności, a nawet kośćca, spowodowane niewystarczających wytwarzaniem witaminy D3 w skórze. Skóra starzejąca się staje się coraz bardziej odwodniona, co może wpłynąć na uczucie suchości i swędzenia.

Jakie choroby i zaburzenia pojawiają się najczęściej w przypadku skóry osób starszych?

Do jednych z najbardziej zauważalnych zmian zaliczyć można zdecydowanie przebarwienia. Pojawiające się zmiany barwnikowe są charakterystyczne dla seniorów. Najczęściej pojawiają się w miejscach eksponowanych na promieniowanie słoneczne. Mogą pojawić się tzw. plamy wątrobowe, które są efektem nadmiernego odkładania się pigmentu skórnego (melaniny). Są ono stosunkowo niewielkie, płaskie i o nieregularnym kształcie. Nie są bezpośrednim zagrożeniem dla organizmu. Mimo to, wszelkie barwnikowe zmiany skórne powinny być konsultowane z lekarzem dermatologiem, ze względu na możliwość wystąpienia wśród nich czerniaka złośliwego – groźnej zmiany nowotworowej, którą łatwo pomylić z innym przebarwieniem.
Swędzenie skóry jest dość typową przypadłością występującą u seniorów. Związane jest to często z brakami w skórze, które są wynikiem jej przesuszenia i niedostatecznego odżywienia. Najczęściej po zastosowaniu odpowiednich emulsji nawilżających i natłuszczających, zawierających także substancje przeciwzapalne, możliwe jest złagodzenie świądu. Jeśli jednak opiekun lub opiekunka zauważy u swojego podopiecznego, że swędzenie skóry jest problemem dość nagłym i nadeszło niespodziewanie, powinien również zasugerować wizytę lekarską, ponieważ może to być oznaką innych chorób organizmu np. cukrzycy czy zaburzeń układu trawiennego.
Choroby grzybicze, wirusowe i bakteryjne, niestety nie są rzadkością u osób starszych, mogą przy tym występować dość często. Stosunkowo łatwo można je zauważyć. Chorobom grzybiczym towarzyszy najczęściej bardzo uciążliwy świąd i pieczenie. Przykładem zmiany wirusowej może być np. półpasiec, który z kolei objawia się pojawieniem się na skórze pęcherzyków wypełnionych płynem. Wszystkie te zmiany opiekun lub opiekunka powinien zostawić do leczenia dermatologicznego, ze względu na to, że mogą mieć one swoje powikłania.

Pielęgnacja skóry

Pielęgnacja skóry starzejącej się, może wydawać się dość trudna, ze względu na brak spektakularnych efektów. Należy pamiętać, że większość zmian, które pojawiły się na skórze naturalnie i nie są objawem choroby, czyli np. zmarszczki czy przebarwienia posłoneczne, najczęściej mają charakter trwały i nie można ich cofnąć. Bardzo istotne jest odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry, które wzmocni ochronną funkcję skóry. Oprócz tego, kosmetyki dla osób starszych najczęściej zawierają odpowiednie witaminy, wspomagające funkcjonowanie skóry. Przede wszystkim, nie można zapominać o filtrach przeciwsłonecznych z dość wysokimi filtrami! Jest to niezmiernie istotne zarówno w przypadku przeciwdziałaniu szybkiemu starzeniu się, ale także ze względu na ryzyko powstawania nowotworów. Skórę można również wesprzeć od środka, upewniając się, że dieta seniora jest bogata w odpowiednie witaminy, wapń, a także zdrowe tłuszcze (głównie roślinne, np. w migdałach). Osoba starsza powinna także spożywać odpowiednie ilości wody.

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Essen (45327)


  Wynagrodzenie:

  1500 €


  Data wyjazdu:

  12.07.2022


  Okres wyjazdu:

  4-6 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margarete (84l., 90kg, 170cm). Cierpi na demencję i ma inkontynencję. Nosi okulary i aparat słuchowy.  Aktualna orientacja jest u niej zachowana, poznaje rodzinę i Opiekunkę, ale występują u niej problemy z pamięcią. Jest całkowicie mobilną osobą, porusza się samodzielnie. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobną łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Sklepy są na miejscu. Zakupy robi Opiekunka.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Friesenheim (77948)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  15.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Gunter (78l., 176cm, 75kg). Choruje na demencję, występuje u niego zakłócona orientacja co do czasu, miejsca oraz osób, ale nie jest agresywną osobą. Porusza się samodzielnie, a czasami wspiera się rollatorem. Nie ma inkontynencji. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Noce przesypia.

  Mieszka z żoną w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest całe piętro (2 pokoje i łazienka) z dostępem do Internetu. Samochodem jeździ się na zakupy i do lekarza z Podopiecznym.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Augsburg (86163)


  Wynagrodzenie:

  1650 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  6 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Seniorka (80l., 64kg, 160cm) choruje na demencję, cukrzycę oraz nadciśnienie. Podopieczna nosi okulary. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w mieszkaniu na obrzeżach miasta. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój oraz dostępem do Internetu i TV.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Nadciśnienie – przyczyny, skutki i zapobieganie

Nadciśnienie – przyczyny, skutki i zapobieganie

Jak dbać o oczy u osoby starszej?

Jak dbać o oczy u osoby starszej?

„Jutro przychodzi Mikołaj!” – czyli Mikołajki w Niemczech

„Jutro przychodzi Mikołaj!” – czyli Mikołajki w Niemczech

Opiekunka osób starszych na medal – jak zapunktować?

Opiekunka osób starszych na medal – jak zapunktować?
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.