Jakie kroki należy podjąć podczas ucieczki Seniora?
Problemy z pamięcią doskwierają co drugiemu Seniorowi. Niestety, niektóre przypadki są na tyle poważne, że dochodzi również do zaburzeń orientacji czy nawet świadomości. Takie sytuacje często kończą się ucieczkami osób starszych nie tylko z ośrodków opiekuńczych, ale czasami nawet własnych domów. Warto wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, kiedy taka sytuacja się wydarzy.
Grunt to zapobiegać, nie leczyć
Osoby starsze wymagają od nas sporej uwagi, szczególnie chorzy na demencję, Alzheimera czy inne choroby, wpływające na funkcjonowanie mózgu. Jeśli problemy z pamięcią są już na tyle poważne, że Senior nie może samodzielnie opuszczać mieszkania bądź domu, należy odpowiednio zabezpieczyć miejsce, w którym przebywają.
Po pierwsze- okna, których otwarcie bez klucza powinno być niemożliwe, oraz drzwi, które powinny być cały czas zamknięte. Natomiast te wewnątrz budynku powinny być pozbawione zamków, aby nasz Senior nie był narażony na zatrzaśnięcie się w którymś w pomieszczeń.
Po drugie, jeśli Podopieczny ma prawo jazdy i używał wcześniej samochodu, powinniśmy schować kluczyki do wszystkich pojazdów. Unikniemy w ten sposób naprawdę tragicznych sytuacji.
Warto przygotować się na najgorsze, w razie czego gdyby nie udało nam się jednak dopilnować Seniora. Należy zadbać o to, aby miał on zawsze naładowany telefon, a na wnętrzu kurtek, bądź marynarek czy swetrów miał napisane dane kontaktowe w razie zaginięcia.
Szukasz Oferty pracy dla Opiekunek w Niemczech? skontaktuj się z nami!
Co w momencie, kiedy Senior znika? Kilka ważnych kroków
1. Informujemy policję i rodzinę Podopiecznego o zaginięciu. Starsza osoba mająca problemy z pamięcią jest bezbronna i wszystko na jej drodze może być dla niej zagrożeniem.
2. Pytamy sąsiadów oraz przechodniów w pobliżu miejsca zamieszkania, czy nie widzieli naszego Podopiecznego. Warto wówczas mieć aktualne zdjęcie Seniora, zwiększy to prawdopodobieństwo odnalezienia osoby.
3. Udaj się do miejsc, w których Senior lubi spędzać czas, albo o których często opowiada.
4. Zadzwoń do pobliskich szpitali, żeby upewnić się, że Seniorowi nic się nie stało i nie znajduje się na żadnym z oddziałów.
5. Wydrukuj plakaty z informacjami o zaginionym oraz jego zdjęciem. Porozwieszaj je w pobliskiej okolicy.
6. Zorganizuj znajomych oraz rodzinę Seniora w celu poszukiwania zaginionego.
Jeśli jesteś na zleceniu z agencją, należy poinformować swojego pracodawcę o zaistniałej sytuacji. Może udzielą jakiś dodatkowych wskazówek lub skontaktują się z poprzednimi Opiekunkami, w celu uzyskania większej ilości informacji o zaginionym.
Takie sytuacje się zdarzają i trzeba być przygotowanym na każdą okoliczność. Nie bójmy się działać, kiedy nasz Podopieczny zaginie. Czasami sytuacje są na tyle ciężkie, że jest wręcz niemożliwe dopilnowanie Seniora. Należy podejmować szybkie i pewne decyzje, a wraz z pomocą rodziny i policji sytuacja na pewno zakończy się szczęśliwie. Warto znać język, w tym pomoże Tobie – https://avoria.com.pl/kurs-niemieckiego/
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość