Zaparcia u osób starszych – przyczyny i leczenie

Zaparcia u osób starszych – przyczyny i leczenie

Brak aktywności fizycznej, złe odżywianie, a najczęściej w przypadku osób starszych przyjmowanie wielu lekarstw – to najczęstsze przyczyny zaparć. Niestety większość osób nie chce sobie pomóc i nic z tymi dolegliwościami nie robi, a można im łatwo zapobiegać lub przeciwdziałać. Warto wiedzieć także czym jest zaparcie, by nie mylić go z inną chorobą czy dolegliwością. Jest to bardzo rzadkie wypróżnianie, maksymalnie 2 razy w tygodniu, które często powoduje ból. Zjawisko to częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Przyczyny zaparć u osób starszych

Jak wspomnieliśmy wyżej, zaparcia u osób starszych mogą mieć dwa podłoża. Po pierwsze mogą być wywołane układem pokarmowym, a raczej jego dysfunkcją. Po drugie może to być źle dobrana dieta, brak aktywności fizycznej, czy stosowanie lekarstw, m.in. nowotworowych lub metabolicznych. Do innych przyczyn należą:

 • Brak nawodnienia organizmu,
 • Choroby, tj.: nowotwory, choroba Leśniewskiego-Crohna, kamienie kałowe, choroby jelita grubego, niedoczynność i nadczynność tarczycy, cukrzyca, Parkinson, SM,
 • Stres.

Jak leczyć zaparcia u osób starszych?

Na rynku można znaleźć wiele leków, które są w stanie pomóc osobom starszym przy problemach z zaparciami. Większość z nich jest dostępna bez recepty, ale warto pamiętać, że wszystkie lekarstwa powinny być skonsultowane z lekarzem osoby, która potrzebuje pomocy przy tego typu dolegliwościach.

Leki na zaparcia dla seniorów można podzielić na:

 • Leki osmotyczne – zatrzymują wodę w organizmie seniora, przez co zwiększają objętość treści jelitowej i przyspieszają wydostanie się kału;
 • Leki o działaniu drażniącym – dają szybki efekt przeczyszczający, ale równie szybko przestają działać, jeśli pacjent przyzwyczai się do tego typu lekarstwa;
 • Leki zwiększające objętość kału – tutaj przede wszystkim chodzi o błonnik oraz surowce śluzowe. Jest to najbezpieczniejszy środek na zaparcia u osób starszych. Błonnik można zażywać w tabletkach lub w proszku, można go również wymieniać z nasionami lnu lub nasionami babki płesznik.

Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych

Dieta, dieta, dieta… i jeszcze raz dieta! Niby banał, ale jednak. Dobrze zbilansowana dieta przy zaparciach u osób starszych = dobra praca jelit i poprawne działanie naszego organizmu. Przede wszystkim chodzi tu o podaż błonnika, który znajdziemy w warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych. Produkty, które warto zażywać to: suszone śliwki, jabłka, len mielony, oliwa z oliwek. Tą ostatnią warto regularnie przemycać do posiłków, gdyż ma rewelacyjne działanie na przemianę materii, a co za tym idzie, pomaga na zaparcia.

oliwa z oliwek na zaparcia u osób starszych

Dieta przy zaparciach u osób starszych

Dieta przy zaparciach u osób starszych to dieta bogatoresztkowa. Ma na celu pobudzenie pracy jelit bez potrzeby przyjmowania lekarstw. Głównie składa się ona z produktów, które zawierają dużą ilość błonnika oraz z produktów płynnych. Co jeszcze pomoże seniorowi na zaparcia?

 • Zboża, grube kasze, otręby pszenne, płatki owsiane, chleb pełnoziarnisty,
 • Surowe warzywa i owoce,
 • Fermentowane produkty mleczne (jogurt naturalny, kefir, maślanka),
 • Nasiona siemienia lnianego.

Zaparcia u osób starszych leżących

Długotrwałe leżenie osób chorych może nie tylko powodować odleżyny, ale także utrudnia pracę jelit i układu pokarmowego. Jeśli tylko jest możliwość, należy postarać się zmotywować osobę do ruchu, ale co jeśli nie ma takiej możliwości? Tutaj dobrym rozwiązaniem będzie rehabilitacja. Jeśli na to również nie ma możliwości, to zostaje ciepły okład lub delikatny masaż brzucha. Te czynności pobudzają jelita do działania.

Uporczywe zaparcia u osób starszych – jak pomóc Podopiecznemu?

Nasza pomoc opiera się przede wszystkim na przygotowywaniu posiłków zgodnych z dietą, która eliminuje zaparcia, czyli taką, która jest bogata w błonnik i płyny. Warto pamiętać, że posiłki muszą być regularne, aby ułatwić funkcjonowanie jelit. Seniora trzeba również aktywizować i motywować do ruchu. Kilkunastominutowe spacery dziennie są w stanie dużo zdziałać, jeśli chodzi o problemy z wypróżnieniem. Pamiętajmy jednak, że artykuł dotyczy chwilowych problemów z jelitami. Jeśli dolegliwości będą częste lub będą się nasilały, należy seniora niezwłocznie zgłosić do lekarza.

Jak wynika z powyższego artykułu, w pracy opiekunki osób starszych w Niemczech może nas spotkać wiele różnych przypadków, z którymi podczas kariery będzie trzeba sobie poradzić. Warto wcześniej przygotować się na takie ewentualności i dowiedzieć się, jak reagować w sytuacji kryzysowej.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Solnhofen (91807)


  Wynagrodzenie:

  2100 €


  Data wyjazdu:

  05.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  angielski lub niemiecki (dobry)


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Senior (91l., 176cm, 62kg). Choruje na początkową demencję oraz osłabienie starcze. Ma lekkie problemy z mową. Jest całkowicie świadomą osobą. Porusza się przy pomocy rollatora oraz wózka inwalidzkiego, jest pacjentem współpracującym. Ma też do dyspozycji łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma częściową inkontynencję moczu, nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Jest spokojny, lubi siedzieć w ogrodzie i czytać gazety. Mieszkanie Podopiecznego znajduje się w starym, ale w wyremontowanym budynku, w którym kiedyś był klasztor. Rodzina ma tam też piekarnię oraz kawiarnię. Każdy mieszka w osobnych mieszkaniach. Opiekunka może mówić po angielsku lub po niemiecku.

  Mieszka w mieszkaniu w domu wielorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest 10 minut. Na podwórku jest pies i kot, dlatego ważne, by Opiekunka nie miała alergii.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Egenhofen (82281)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  05.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Magdalena (92l., 54kg, 157cm). Cierpi na cukrzycę, nadciśnienie, niewydolność serca i ma małą, otwartą ranę na nodze – zajmuje się nią córka. Nosi okulary i aparat słuchowy. Nie ma zdiagnozowanej demencji, ale zdarza jej się zakłócona orientacja co do czasu. Porusza się na wózku inwalidzkim, potrzebuje asekuracji przy wstawaniu i siadaniu. Ma do dyspozycji krzesełko WC, windę przy schodach i rollator. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi pieluchy. Opieka w nocy sporadycznie.

  Lubi towarzystwo, jest otwarta. 1x w tygodniu chodzi do Tagespflege. Przychodzi Pflege do insuliny.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z własną toaletą oraz dostępem do Internetu. W ciężkich zakupach pomaga rodzina.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bruchköbel (63486)


  Wynagrodzenie:

  2050 €


  Data wyjazdu:

  01.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan (87l., 165cm, 60kg). Cierpi na początkową demencję, nadciśnienie, po udarze źle widzi na lewe oko i ma zakłóconą orientację. Podopieczny ma również artrozę i alergię na penicylinę oraz wczesne kwiaty. Porusza się przy pomocy rollatora oraz wózka inwalidzkiego. Potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Ma do dyspozycji łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Kocha przyrodę, zwierzęta, muzykę klasyczną, czyta gazety i słucha radia. Jest komunikatywny oraz sympatyczny. Osłabiony po 12 tygodniowym pobycie w szpitalu.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Na osobnym piętrze i innym mieszkaniu mieszka córka z rodziną. Mają psa, który czasem odwiedza seniora. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz aneksem kuchennym i dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest ok. 20 minut. Dodatkowo oprócz pauzy codziennie, 2x ½ dnia lub 1 cały dzień wolny.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Sprawdź jakie są różnice kulturowe między Polakami a Niemcami

Sprawdź jakie są różnice kulturowe między Polakami a Niemcami

Aktywność fizyczna osób starszych – jak o nią zadbać?

Aktywność fizyczna osób starszych – jak o nią zadbać?

Co powinno cechować dobrą opiekunkę osób starszych?

Co powinno cechować dobrą opiekunkę osób starszych?

Sprawdź czy Twój Senior dobrze się żywi – witamina i jej niedobór

Sprawdź czy Twój Senior dobrze się żywi – witamina i jej niedobór
Avoria