Zaparcia u osób starszych – przyczyny i leczenie

Zaparcia u osób starszych – przyczyny i leczenie

Brak aktywności fizycznej, złe odżywianie, a najczęściej w przypadku osób starszych przyjmowanie wielu lekarstw – to najczęstsze przyczyny zaparć. Niestety większość osób nie chce sobie pomóc i nic z tymi dolegliwościami nie robi, a można im łatwo zapobiegać lub przeciwdziałać. Warto wiedzieć także czym jest zaparcie, by nie mylić go z inną chorobą czy dolegliwością. Jest to bardzo rzadkie wypróżnianie, maksymalnie 2 razy w tygodniu, które często powoduje ból. Zjawisko to częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Przyczyny zaparć u osób starszych

Jak wspomnieliśmy wyżej, zaparcia u osób starszych mogą mieć dwa podłoża. Po pierwsze mogą być wywołane układem pokarmowym, a raczej jego dysfunkcją. Po drugie może to być źle dobrana dieta, brak aktywności fizycznej, czy stosowanie lekarstw, m.in. nowotworowych lub metabolicznych. Do innych przyczyn należą:

 • Brak nawodnienia organizmu,
 • Choroby, tj.: nowotwory, choroba Leśniewskiego-Crohna, kamienie kałowe, choroby jelita grubego, niedoczynność i nadczynność tarczycy, cukrzyca, Parkinson, SM,
 • Stres.

Jak leczyć zaparcia u osób starszych?

Na rynku można znaleźć wiele leków, które są w stanie pomóc osobom starszym przy problemach z zaparciami. Większość z nich jest dostępna bez recepty, ale warto pamiętać, że wszystkie lekarstwa powinny być skonsultowane z lekarzem osoby, która potrzebuje pomocy przy tego typu dolegliwościach.

Leki na zaparcia dla seniorów można podzielić na:

 • Leki osmotyczne – zatrzymują wodę w organizmie seniora, przez co zwiększają objętość treści jelitowej i przyspieszają wydostanie się kału;
 • Leki o działaniu drażniącym – dają szybki efekt przeczyszczający, ale równie szybko przestają działać, jeśli pacjent przyzwyczai się do tego typu lekarstwa;
 • Leki zwiększające objętość kału – tutaj przede wszystkim chodzi o błonnik oraz surowce śluzowe. Jest to najbezpieczniejszy środek na zaparcia u osób starszych. Błonnik można zażywać w tabletkach lub w proszku, można go również wymieniać z nasionami lnu lub nasionami babki płesznik.

Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych

Dieta, dieta, dieta… i jeszcze raz dieta! Niby banał, ale jednak. Dobrze zbilansowana dieta przy zaparciach u osób starszych = dobra praca jelit i poprawne działanie naszego organizmu. Przede wszystkim chodzi tu o podaż błonnika, który znajdziemy w warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych. Produkty, które warto zażywać to: suszone śliwki, jabłka, len mielony, oliwa z oliwek. Tą ostatnią warto regularnie przemycać do posiłków, gdyż ma rewelacyjne działanie na przemianę materii, a co za tym idzie, pomaga na zaparcia.

oliwa z oliwek na zaparcia u osób starszych

Dieta przy zaparciach u osób starszych

Dieta przy zaparciach u osób starszych to dieta bogatoresztkowa. Ma na celu pobudzenie pracy jelit bez potrzeby przyjmowania lekarstw. Głównie składa się ona z produktów, które zawierają dużą ilość błonnika oraz z produktów płynnych. Co jeszcze pomoże seniorowi na zaparcia?

 • Zboża, grube kasze, otręby pszenne, płatki owsiane, chleb pełnoziarnisty,
 • Surowe warzywa i owoce,
 • Fermentowane produkty mleczne (jogurt naturalny, kefir, maślanka),
 • Nasiona siemienia lnianego.

Zaparcia u osób starszych leżących

Długotrwałe leżenie osób chorych może nie tylko powodować odleżyny, ale także utrudnia pracę jelit i układu pokarmowego. Jeśli tylko jest możliwość, należy postarać się zmotywować osobę do ruchu, ale co jeśli nie ma takiej możliwości? Tutaj dobrym rozwiązaniem będzie rehabilitacja. Jeśli na to również nie ma możliwości, to zostaje ciepły okład lub delikatny masaż brzucha. Te czynności pobudzają jelita do działania.

Uporczywe zaparcia u osób starszych – jak pomóc Podopiecznemu?

Nasza pomoc opiera się przede wszystkim na przygotowywaniu posiłków zgodnych z dietą, która eliminuje zaparcia, czyli taką, która jest bogata w błonnik i płyny. Warto pamiętać, że posiłki muszą być regularne, aby ułatwić funkcjonowanie jelit. Seniora trzeba również aktywizować i motywować do ruchu. Kilkunastominutowe spacery dziennie są w stanie dużo zdziałać, jeśli chodzi o problemy z wypróżnieniem. Pamiętajmy jednak, że artykuł dotyczy chwilowych problemów z jelitami. Jeśli dolegliwości będą częste lub będą się nasilały, należy seniora niezwłocznie zgłosić do lekarza.

Jak wynika z powyższego artykułu, w pracy opiekunki osób starszych w Niemczech może nas spotkać wiele różnych przypadków, z którymi podczas kariery będzie trzeba sobie poradzić. Warto wcześniej przygotować się na takie ewentualności i dowiedzieć się, jak reagować w sytuacji kryzysowej.

Powrót

Najnowsze artykuły

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Zapalenie płuc u starszej osoby – objawy, przyczyny i rokowania

Z wiekiem w organizmie dochodzi do szeregu zmian, których efektem jest zmniejszona reakcja odpornościowa. To...

Czytaj całość

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Prawa opiekunek w Niemczech – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Legalnie zatrudnione opiekunki osób starszych mają nie tylko obowiązki, ale również prawa. Rozważasz wyjazd do...

Czytaj całość

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Praca jako opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny

Nieznajomość języka niemieckiego często jest powodem, dla którego niedoświadczeni opiekunowie decydują się na objęcie stanowiska...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hildesheim (31137)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  10.01.2024


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan Stefan (60l., 95kg, 185cm). Pacjent jest sparaliżowany poprzecznie. Cierpi na nietolerancję laktozy i alergię na cytrusy. Porusza się na wózku inwalidzkim, są dostępne wszystkie potrzebne pomoce: podnośniki, pionizatory, urządzenia do redukcji napięcia mięśniowego, wózek elektryczny itp. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Poranną higienę wykonuje Pflegedienst. Podopieczny nie ma inkontynencji, ale ma założony urinalkondom. 1x w nocy (4:00) trzeba mu zmienić pozycję w łóżku.

  Podopieczny jest nadal aktywną osobą, nadal pracuje. Codziennie o 10:00 przyjeżdża po niego asystent i zawozi go do pracy. Wraca ok. 14-16:00. Opiekun/ka zaczyna swoją pracę dopiero o 16:00, a w weekend od 13:00.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Jest auto na zleceniu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Rietberg (33397)


  Wynagrodzenie:

  2100 € + do 600 €


  Data wyjazdu:

  15.12.2023


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan (85l., 58kg, 170cm). Cierpi na nowotwór, zbiera mu się woda w nogach. Ma wdrożoną opiekę paliatywną. Podopieczny ma lekką depresję i niedowład prawej ręki. Jest świadomą osobą. Porusza się na wózku inwalidzkim, potrafi stać, ale jest słaby i potrzebuje pomocy przy wstawaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie, ubieraniu oraz jedzeniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki i pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Żona Podopiecznego gotuje i zajmuje się domem. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower. Sklepy są na miejscu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Öhningen (78337)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 75 €


  Data wyjazdu:

  27.12.2023


  Okres wyjazdu:

  3,5 tygodnia


  Znajomość języka:

  podstawowa


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Gudrun (90l., 70kg, 165cm). Choruje na osteoporozę, niewydolność serca oraz osłabienie starcze, jest również osoba niewidomą. Podopieczna jest osobą demencyjną. Seniorka jest osobą leżącą, aczkolwiek przesadza się ją raz dziennie na wózek inwalidzki, Higienę przy Podopiecznej wykonuje się w łóżku. Jest inkontynencja pełna. Opieka w nocy tylko w nagłych przypadkach.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu. Zakupy robi się z pomocą rodziny.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Pierwsze zlecenie? Zobacz o czym nie zapomnieć

Pierwsze zlecenie? Zobacz o czym nie zapomnieć

Przeziębienie Seniora – jak naturalnie zapobiec rozwijającej się chorobie?

Przeziębienie Seniora – jak naturalnie zapobiec rozwijającej się chorobie?

Co jeść w upały? Sprawdź nasze propozycje

Co jeść w upały? Sprawdź nasze propozycje

Depresja – częsta choroba u Seniorów. Jak sobie z nią radzić?

Depresja – częsta choroba u Seniorów. Jak sobie z nią radzić?
Avoria