Jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech
Każdy, kto lubi okres świąteczny, z pewnością od początku grudnia czeka na otwarcie jarmarków bożonarodzeniowych. W każdym większym mieście społeczeństwo tworzy piękne dekoracje i przedstawienia, gromadzą się mieszkańcy i zwiedzający, a także otwierają się stoiska z artykułami, z których korzystamy podczas tego magicznego czasu. Kupić tam można pierniki pachnące przyprawą korzenną, grzane wino, ozdoby choinkowe, a także mnóstwo innych produktów, które wykorzystywane są tak naprawdę raz do roku – w święta.
Jak wygląda jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech?
Niemiecki jarmark bożonarodzeniowy to Weihnchtsmarkt, który odbywa się na rynkach, placach najstarszych części miasta lub po prostu na ulicach. Podobnie jak w Polsce, na jarmarku bożonarodzeniowym w Niemczech znajdują się stragany ze świątecznymi specjałami, rękodziełem i ozdobami. Niemieckim jarmarkom towarzyszą również liczne koncerty oraz występy artystyczne jak np. prezentacje szopek czy jasełka i kolędowanie. Pierwsze niemieckie jarmarki zaczęły odbywać się pod koniec XIV wieku. Najważniejszym z nich jest Weihnachtsmarkt w Kolonii.
Najpiękniejsze jarmarki Bożonarodzeniowe w Niemczech
Chcesz osobiście sprawdzić atmosferę panującą na niemieckich jarmarkach, ale nie wiesz, które miasto wybrać? Przygotowaliśmy 5 propozycji najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech!
Jarmark bożonarodzeniowy w BerlinieW większości miast europejskich jarmark bożonarodzeniowy odbywa się w jednym, konkretnym miejscu – zazwyczaj na rynku lub na głównej ulicy. W Berlinie jest inaczej! Jak na stolicę Niemiec przystało jednym słowem, które opisuje to wydarzenie to „przepych”. W grudniu w tym mieście znajduje się około 100 jarmarków. Z taką ilością nie konkuruje żadne miasto. Znajdują się one na każdym rogu, przy każdej ulicy lub wolnej przestrzeni. Szczególnie poszukiwanymi produktami są tam pieczone kasztany, kandyzowane orzechy i pierniki. Na Weihnachtsmarkt w Berlinie trzeba spróbować currywurst, czyli grillowanej kiełbasy posypanej przyprawą curry z dodatkiem sosu pomidorowego. Kolejną propozycją są pieczone kartofle. Ważnym berlińskim elementem są również piękne, bogato zdobione szopki. Te masywne budowle pokazują, jak dużą wagę do tych świąt przywiązuje społeczeństwo. Niektóre lokalizacje berlińskich jarmarków to: Jarmark Alexanderplatz, dzielnica Charlottenburg, East Side Gallery, Plac Poczdamski czy Wyspa Muzeów.
Jarmark świąteczny w DreźnieNajstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech i na świecie to słynny Weihnachtsmarkt w Dreźnie. Pierwszy odbył się w 1434 roku. W Dreźnie podobnie jak w Berlinie znajdziemy kilka jarmarków. Największym jest Striezelmarkt – najbardziej znany z drożdżowego ciasta z bakaliami. Popularna w Niemczech strucla pochodzi właśnie z Drezna. Na głównym placu znajduje się ogromna, drewniana wieża, która została ujęta w księdze rekordów Guinnessa. Mierzy 14 metrów i widać ją z każdego miejsca wokół rynku.
Jarmark świąteczny w MonachiumPrzenosimy się do stolicy Bawarii. Tu znajduje się największy targ, na którym kupimy wszystkie elementy, które pomogą nam złożyć szopkę bożonarodzeniową, tzw. Kripperlmarkt. Ciekawym elementem tego jarmarku jest Schwabing Market w dzielnicy artystów. Znajdują się tam liczne rękodzieła oraz potrawy z całej Europy. W grudniu całe Monachium pachnie cynamonem, goździkami i grzanym winem. W świąteczną atmosferę idealnie wpasowuje się pięknie oświetlona choinka, która ustawiona jest przed samym ratuszem. Codziennie można przy niej spotkać Świętego Mikołaja. Najbardziej znanymi jarmarkami na Bawarii są: Christkindmarkt na Marienplatz, Sendlinger Tor, Weihnachtsmarkt wokół Chińskiej Wieży i rynek na Tollwood.
Jarmark świąteczny w KoloniiJarmark w Kolonii jest najbardziej zapierającym dech w piersiach odzwierciedleniem świątecznych przeżyć. Wywiera on największe wrażenie na odbiorcach. Mówi się, że jest on najpiękniejszym jarmarkiem w Niemczech. Można odwiedzić tu między innymi: Jarmark Anielski, Jarmark Portowy, Plac przy Katedrze lub Rudolfplatz. Tutaj każdy jarmark jest inny, nie są one ze sobą w żaden sposób powiązane. Różnią się stylem, charakterystyką i atrakcjami. Jarmark Skrzatów jest przede wszystkim dla dzieci – znajdziemy tam lodowisko i kolorowe stoiska ze słodkościami. Na jarmarku sielskim spotkamy bardzo spokojną atmosferę, przy której można odpocząć. Wszystkie jarmarki w Kolonii są na swój sposób wyjątkowe, a ku górze unosi się zapach gorącej czekolady i bardzo popularnych, mięsnych szaszłyków – fleischspiesse.
Jarmark bożonarodzeniowy w HamburguHamburg jest najbardziej romantycznym miejscem ze wszystkich, które dzisiaj zostały zaprezentowane. W magiczny sposób pokazuje atmosferę świąt. Jest to idealne miejsce na zimowy spacer czy randkę z ukochaną osobą. Jako że jest to największy port w kraju, przyjeżdża tu wielu turystów. Bez wątpienia sam Hamburg, jak i jego mosty są jedną z większych atrakcji turystycznych Niemiec. Jarmark w Hamburgu znany jest przede wszystkim z muzyki na żywo i świetnej, towarzyskiej atmosfery. Popularnymi targami są tu: Speicherstadt i Hafencity Christmas Markets, Rathausmarkt, Reeperbahn Kiez.
Czy warto pojechać do Niemiec na jarmark bożonarodzeniowy?
Jarmarki bożonarodzeniowe to tradycja, która rozwija się od wielu pokoleń. Z każdym rokiem możemy na nich znaleźć nowe innowacje, które tworzą niesamowity klimat. Efekty świetlne, zmodernizowane, ruchome szopki to tylko część różnic, które dzielą stare targi od tych współczesnych. Jeden fakt jest niezmienny – świąteczny klimat. Grzane wino, kolędy w tle, stragany z różnymi, kolorowymi ozdobami na choinkę i tradycyjne, regionalne przysmaki. Święta to czas rodzinny i warto je celebrować właśnie w tak przyjemny sposób. Niedzielny spacer na rynek w żadną inną porę roku nie jest piękniejszy!
Chcesz poznać inne niemieckie zwyczaje świąteczne? Przeczytaj nasz artykuł „Tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech”.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość