„Jutro przychodzi Mikołaj!” – czyli Mikołajki w Niemczech
„Kinder, stellt die Stiefel raus, morgen kommt der Nikolaus!” – ten wierszyk dźwięczy pewnie większości, którzy uczyli się niemieckiego. Dzisiaj jest jak najbardziej adekwatny, ponieważ Mikołajki już jutro. Jak zatem obchodzimy je w Niemczech? I czy nasza postać Mikołaj wygląda tak samo jak u naszych sąsiadów? Sprawdźmy!
Tradycja dla wszystkich
Warto przytoczyć w związku z tym trochę historii. Dnia 6-ego grudnia obchodzimy święto ku czci świętego Mikołaja, czyli biskupa Miry. Ta tradycja jest obecna już od czasów średniowiecznych, kiedy to właśnie w tych czasach miał żyć wspomniany już biskup. Miał on odwiedzać biedne dzieci w okresie zimowym i wręczać upominki.
Mikołaj Mikołajowi nie równy?
Kolejnym istotnym aspektem jest fakt, że w Niemczech wyróżnia się aż dwie postaci Mikołaja! Jeden z nich, czyli wspominany już „der Nikolaus” to szczupły pan, który odwiedza grzeczne dzieci właśnie w Mikołajki, zostawiając im drobne upominki i mnóstwo słodyczy. Z kolei postać „der Weihnachtsmann” to nieco tęższy, starszy pan, który zostawia podarunki pod choinką z okazji Święta Bożego Narodzenia.
Jednak uwaga! W czasie Bożego Narodzenia pojawiają się też inne postaci jak np. krasnal czy wesoły elf. Wszystko zależy od regionu.
Przygotowania
Pierwsze to przygotowanie świątecznego buta lub kozaka. To w nim der Nikolaus umieszcza podarunki dla dzieci. To jednak zwyczaj dość wiekowy, który dzisiaj jest często zamieniany na skarpety umieszczane w domu. Dla bardziej leniwych Mikołajów przygotowana jest również wersja- prezent pod poduszkę.
Dalej wszystko wygląda tak, jak u nas w Polsce. W nocy z dnia 5 na 6 grudnia dzieci dostają sporo słodyczy i upominków. W tym dniu lekcje w szkołach są nieco luźniejsze. To pewnie jedno z ulubionych świąt dzieciaków, szczególnie, że w tym roku Mikołajki to piątek. 🙂
Sprawdź również: praca opieka Niemcy
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość