Kawa – przyjaciel osób starszych?
Kawa dla niejednego z nas jest nieodłącznym elementem codziennego życia. Dotyczy to również osób starszych, które potrafią sięgać po filiżankę kawy nawet kilka razy dziennie. Jej wpływ na organizm może być zarówno pozytywny, jak i negatywny. Jak więc można opisać wpływ kawy na nasze zdrowie? Czy kawa szkodzi czy leczy?
Na wstępie warto zapoznać się nieco bliżej z samym tematem kawy. Ziarna kawy to owoce wiecznie zielonych drzew. Wyróżnić można nawet kilka tysięcy gatunków kawy. Kawa podawana może być na różne sposoby. Podchodząc do jej wpływu na zdrowie w dość generalny sposób, wyróżnić można zarówno wady, jak i zalety picia kawy, także u osób starszych.
Pozytywy picia kawy
Pozytywny wpływ picia kawy opiera się głównie na jej pobudzającym działaniu. W części przypadków, jeśli nie jest stosowana w nadmiarze, może korzystnie wpływać na układ krążenia. Jak łatwo się domyślić, zmniejsza też bardzo częste w przypadku seniorów poczucie zmęczenia i znużenia, korzystnie wpływa także na pamięć krótkotrwałą. W wielu przypadkach stanowi pomoc dla osób cierpiących na niskie ciśnienie krwi. Dzięki zawartej w niej kofeinie, przyspieszać może także działanie niektórych leków przeciwbólowych, przy czym należy pamiętać, że część środków leczniczych zawiera już kofeinę w składzie i nie wymaga dodatkowej jej dawki w formie filiżanki kawy. Zwiększa światło oskrzeli, w związku z czym pomocna może okazać się dla osób cierpiących na astmę oskrzelową. W niektórych przypadkach może także zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu II.
Wady picia kawy
W kwestii negatywnego wpływu kawy na organizm osoby starszej, warto wyróżnić kilka konsekwencji jej regularnego picia. Może powodować rozdrażnienie, nerwowość i stany lękowe. Z tego względu nie jest polecana u osób z zaburzeniami psychicznymi, a także chorujących na bezsenność. Ma działanie moczopędne, co może zwiększyć stopień odwodnienia organizmu. Po każdej porcji kawy należy więc wypić przynajmniej jedną szklankę wody. Kawa wypłukuje z organizmu cenne substancje mineralne, jak np. magnez czy wapń, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zarówno układu ruchu, jak i nerwowego. Nie jest także polecana osobom z problemami trawiennymi, ze względu na jej drażniące działanie na błony śluzowe żołądka.
Opiekunki i opiekunowie osób starszych w Niemczech, codziennie podając swoim podopiecznym kawę, powinni zdawać sobie sprawę zarówno z zalet, jak i wad picia tego napoju. Kawa nie jest polecana każdemu, jednak stosowana w umiarze i rozsądnie, może przynosić dobre efekty u osoby starszej.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość