Stresujące sytuacje – jak sobie poradzić podczas napływu negatywnych emocji?
W życiu każdej Opiekunki i każdego Opiekuna pojawia się stres. Najczęściej jest to moment, kiedy zaczynamy pracę w tym zawodzie lub przy podróży na nowe zlecenie, gdzie nie wiemy co nas czeka. Oczywiście to nie jedyne sytuacje, w których nasz oddech przyspiesza- zdarza się to także doświadczonym Opiekunkom i Opiekunom na sprawdzonych sztelach. Co więc robić kiedy negatywne emocje ogarniają nasz umysł?
Unikaj pytań bez odpowiedzi
Zazwyczaj, kiedy sytuacja jest stresująca albo wpływa bezpośrednio na nasze życie, często zadajemy sobie „dlaczego?” lub „a co jeśli by tak nie było?”. Takie wewnętrzne monologi tylko pogłębiają nasze negatywne emocje, które w konsekwencji blokują oczyszczenie umysłu. Ważne jest, aby dany fakt zaakceptować i nie dać się wpędzać w błędne koło pytań bez odpowiedzi.
Kawa nie pomoże
Jeśli wiesz, że należysz do osób, które łatwo wyprowadzić z równowagi- lepiej odstaw kawę na bok. Kofeina powoduje szybsze i łatwiejsze skoki adrenaliny, które w sytuacjach stresujących objawiają się nerwami. Pobudzony organizm zarówno łatwiej się denerwuje, jak i uspakaja, zatem jeśli poszukujesz sposobu na spadek energii, a wiesz, że do spokojnych osób nie należysz- poszukaj napojów z guaraną. Będzie to dobry zamiennik, który nie sprawi, że wybuchniesz jak wulkan.
Policz do 10… to nie mit!
Jak coś cię zdenerwuje- policz w tył do 10, a nawet 20. Taka aktywność to nie placebo, a naprawdę wpływa na wytłumienie organizmu. Dlaczego akurat w tył? Klasyczne odliczanie nie sprawia nam problemu, w większości działa już intuicja, a zatem nasz mózg niezbyt się wysila podczas tego procesu. Co innego dzieje się w przypadku liczeniu do tyłu, tutaj już musimy się skupić, a nasz mózg przenosi energię na to, aby prawidłowo pozamieniać kolejność, przez co ignoruje stres i nerwy.
Odetnij stresujący czynnik…
jeśli tylko jest to możliwe. Nie jest na miejscu wychodzenie z miejsca pracy, szczególnie jeśli wykonujemy zawód Opiekunki bądź Opiekuna. Odpowiedzialność za Podopiecznych leży w zakresie naszych obowiązków, więc niewłaściwe będzie wychodzenie z domu czy mieszkania. Jednak można po prostu wyjść do innego pomieszczenia, a najlepiej takiego z widokiem na zewnątrz, aby skupić uwagę na aspektach, które nie wywołują danej stresującej sytuacji.
Wyrozumiałość to podstawa 🙂
Pamiętajmy, że większość sytuacji, które doprowadzają nas do szału to szereg nieporozumień. Szczególnie jeśli pracujemy z osobami starszymi, którzy po prostu mają inną mentalność wynikającą z różnicy pokoleń. Dodatkowo, niektóre osoby są wręcz nieświadome swojego zachowania np. z powodu choroby. Najlepiej jest wykazać się wyrozumiałością i w myślach wytłumaczyć sobie, że to często objaw bezradności wobec mijającego czasu. Spokój w takich sytuacjach oszczędzi nerwów zarówno Podopiecznym, jak i nam samym.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość