Plusy i minusy pracy w opiece w Niemczech
Jak każdy inny zawód praca w opiece w Niemczech ma plusy i minusy. Chociaż wraz ze zdobywanym doświadczeniem każda opiekunka tworzy własną listę zalet i wad, to osoby zainteresowane wyjazdem do pracy jako opiekunka często poszukują informacji o korzyściach i wyzwaniach płynących z wykonywania tego zawodu. Poznaj je!
Jakie są plusy i minusy pracy jako opiekunka w Niemczech?
Nie sposób nie zauważyć, że plusy i minusy pracy w opiece w Niemczech są uzależnione od tego, czy opiekunka wyjeżdża przez agencję, czy też szuka ofert na własną rękę. W drugim przypadku może ona mieć choćby problem z wyegzekwowaniem wynagrodzenia. Jeżeli planujesz opiekować się osobami starszymi za granicą, to poniżej znajdziesz plusy i minusy pracy w opiece w Niemczech z perspektywy opiekunek współpracujących z agencją Avoria.
Zalety pracy w opiece w Niemczech
Lista korzyści płynących z wykonywania zawodu opiekunki seniorów jest długa – zdecydowanie dłuższa niż wad tej profesji. Plusy dotyczą sfery zarówno rozwoju zawodowego, jak i finansów. Za kluczowe zalety opieki nad osobami starszymi w Niemczech można uznać:
- Wysokie wynagrodzenie. Zarobki opiekunek osób starszych w Niemczech są adekwatne do ich pracy, ale wyższe niż w Polsce. Przykładowo opiekunka, która wyjeżdża z agencją Avoria, może liczyć na ok. 2000 euro za miesięczny kontrakt.
- Bonusy za pracę w okresie świątecznym i premie. Jeżeli opiekunka pracuje w okresie świątecznym, jej wynagrodzenie wzrasta o finansowy bonus. Dodatkowo opiekunki mogą liczyć na premie.
- Legalne zatrudnienie. Plusy i minusy pracy w opiece w Niemczech obejmują również legalność zatrudnienia. Opiekunki w Niemczech, które wyjeżdżają przez sprawdzone agencje, mogą liczyć na ubezpieczenie zdrowotne i emeryturę w przyszłości.
- Duża liczba ofert. Opiekunka osób starszych to zawód przyszłościowy. Z perspektywy opiekunek zaletą może być duża liczba ofert pracy, które w agencji Avoria przygotowujemy bardzo skrupulatnie.
- Pomoc w organizacji wyjazdu. Jeżeli opiekunka wyjeżdża do pracy przez agencję, otrzymuje niezbędną wsparcie. To choćby pomoc w zorganizowaniu wyjazdu oraz wskazówki dotyczące tego, co koniecznie należy ze sobą zabrać.
- Możliwość samorealizacji. Praca opiekunki jest wymagająca fizycznie i psychicznie. Jednak dla osób wyróżniających się choćby altruizmem, zaangażowaniem i opiekuńczością to idealny zawód – jego wykonywanie przynosi satysfakcję.
- Okazja do rozwoju umiejętności językowych. Praca w opiece należy do tzw. zawodów kontaktowych. To oznacza, że opiekunka może podczas każdego wyjazdu rozwijać swoje kompetencje językowe.
- Praca w różnych regionach Niemiec. Opiekunki, które mają na terenie Niemiec rodzinę lub znajomych, doceniają możliwość wyboru miejsca pracy. Zatrudnienie można znaleźć w praktycznie każdym regionie Niemiec.
- Krótkie kontrakty. Kto może zostać opiekunem osób starszych? To zdecydowanie praca nie dla każdego. Jeżeli chcesz się sprawdzić w roli opiekunki seniorów, wyjazd na krótki kontrakt należy zdecydowanie zaliczyć do zalet.
- Wsparcie polskojęzycznego koordynatora. Nawet doświadczone opiekunki czują się pewniej, wiedząc, że zawsze mogą skontaktować się z koordynatorem. To przewaga wyjazdów przez agencję nad wyjazdami na własną rękę.
Wady pracy w opiece w Niemczech
Chociaż praca w opiece w Niemczech ma sporo zalet, to ma również pewne wady. Trzeba je uwzględnić, aby mieć pełny obraz tego, jak wygląda zatrudnienie w charakterze opiekunki poza granicami Polski. Do głównych wyzwań, jakie stoją przed opiekunkami, należą:
- Rozłąka z rodziną. Praca w opiece w Niemczech wiąże się z koniecznością wyjazdu – opiekunki często tęsknią za rodziną i znajomymi. Sposobem, aby złagodzić to uczucie, jest możliwość korzystania z komunikatorów, np. Skype’a czy WhatsAppa. W domach seniorów najczęściej jest internet.
- Konieczność znajomości niemieckiego w stopniu co najmniej podstawowym. Opiekunki bez znajomości niemieckiego mają mniejsze szanse na wyjazd. Właśnie dlatego rekomendowana jest nauka tego języka. Co ważne, wcale nie trzeba płacić za kursy – agencja Avoria proponuje bezpłatny kurs niemieckiego.
- Harmonogram dnia, do którego trzeba się dostosować. Seniorzy często mają swoje przyzwyczajenia i nie chcą ich zmieniać. Stąd też opiekunka musi wykazać się elastycznością – dostosować się do potrzeb podopiecznego i np. podać mu posiłek o konkretnej godzinie.
Czym jeszcze kierować się przy podjęciu decyzji o pracy w opiece w Niemczech?
Rozważasz pracę w branży opiekuńczej – chcesz spróbować swoich sił w pracy jako opiekunka osób starszych? W tym zawodzie ważna jest komunikacja. Aby uniknąć nieporozumień i rozczarowania, koniecznie poznaj zakres obowiązków opiekunki osoby starszej w Niemczech. Sprawdzając oczekiwania rodziny seniora oraz zakres obowiązków, zminimalizujesz ryzyko, że po przyjeździe do Niemiec praca nie będzie Ci odpowiadać.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość