Praca w opiece w Niemczech na 1 miesiąc – czy to możliwe?
Standardowy kontrakt opiekunki osób starszych wyjeżdżającej do Niemiec przewiduje pracę przez 2-3 miesiące. Czy można jednak wyjechać na krócej? Odpowiedź brzmi: tak. Dowiedz się więcej o pracy w opiece w Niemczech na 1 miesiąc.
Opieka w Niemczech na 1 miesiąc – dlaczego opiekunki wybierają krótkie zlecenia?
Powodów, dla których opiekunki osób starszych w Niemczech decydują się na krótkie zastępstwo zamiast na dłuższy kontrakt, jest wiele. Najczęstszą przyczyną są inne zobowiązania – opiekunce może przydarzyć się „okienko” między stałymi zleceniami. Jeżeli nie chce ona wykorzystywać wolnego czasu na odpoczynek, to oferta na 2 czy 4 tygodnie pozwala wypełnić lukę i jednocześnie nie koliduje z innymi obowiązkami.
Opiekunka Niemcy na 1 miesiąc – krótki wyjazd wybierają też:
- opiekunki, które mają rodzinę i nie chcą zostawiać dzieci na dłuższy czas – krótkotrwałe wyjazdy pozwalają w większym stopniu uczestniczyć w życiu rodzinnym;
- kandydatki na opiekunki osób starszych, które chcą się sprawdzić w tym zawodzie – Niemcy poszukujący opiekunki na zastępstwo często są skłonni zatrudnić osobę z niewielkim doświadczeniem w pracy z seniorami;
- opiekunki zainteresowane podreperowaniem domowego budżetu – to często osoby mające duże doświadczenie, które jednak nie chcą pracować na stałe w branży opiekuńczej.
Krótkie zlecenia w opiece w Niemczech – zasady współpracy
Opiekunka osób starszych zainteresowana wyjazdem do pracy na 2 tygodnie czy 1 miesiąc musi zdawać sobie sprawę ze specyfiki takiego kontraktu. W przypadku krótkich wyjazdów czas odgrywa kluczową rolę. Opiekunki na skoczka, bo tak właśnie określa się osoby zajmujące się seniorem na zastępstwo, muszą być gotowe do wyjazdu z dnia na dzień. W konsekwencji jest to praca dla osób zdecydowanych i takich, które są w stanie natychmiast podjąć decyzję – tuż po przedstawieniu im oferty.
Opieka nad seniorami wiąże się z określonymi obowiązkami. Chociaż opiekunki na skoczka nie mają wiele czasu na przemyślenie propozycji, to zawsze mogą liczyć na pełną informację o zdrowiu podopiecznego i oczekiwaniach jego rodziny. Opiekunka do Niemiec na 1, 2 czy 3 tygodnie (tzw. skoczek) nie musi mieć dużego doświadczenia w pracy z osobami starszymi, ale w dalszym ciągu wymagana jest od niej dobra znajomość języka niemieckiego.
Myślisz o pracy jako opiekunka-skoczek? Interesuje Cię praca za granicą na 2 lub 3 tygodnie? Dowiedz się, ile godzin pracuje opiekunka osób starszych w Niemczech.
Jak znaleźć zlecenie opiekunki na krótkie zastępstwo?
Oferty zatytułowane jako „Opiekunka w Niemczech od zaraz” można znaleźć zarówno na niemieckich portalach ogłoszeniowych, jak i na stronie naszej agencji. Jeżeli planujesz wyjechać na krótkie zlecenie po raz pierwszy, aby spróbować pracy jako opiekunka osób starszych, albo masz negatywne doświadczenia z szukaniem zatrudnienia na własną rękę, skorzystaj z naszej pomocy – oferujemy pośrednictwo. Pomożemy Ci szybko wyjechać do niemieckiej rodziny poszukującej opieki dla seniora na okres 1, 2, 3 lub 4 tygodni.
Opiekunki na krótkie zastępstwo, które wysyłamy do pracy na terenie Niemiec:
- podpisują umowę jeszcze w Polsce – pod tym względem krótkie zlecenie nie różni się od długiego kontraktu;
- mają pełne ubezpieczenie – odprowadzamy składki na ubezpieczenie zarówno zdrowotne, jak i emerytalne;
- otrzymują wsparcie koordynatora na terenie Niemiec – opiekunki na skoczka nie są pozostawione same sobie.
Wady i zalety pracy jako opiekunka w Niemczech na krótkie zlecenia
Opieka nad seniorem przez 2 tygodnie czy 1 miesiąc jest dość specyficzna – taki wyjazd wymaga od opiekunki określonych cech charakteru. Przykłady? Niezbędna jest choćby umiejętność szybkiej adaptacji i nawiązania kontaktu z podopiecznym. Krótkie wyjazdy mają też swoje zalety i wady, które trzeba uwzględnić, podejmując decyzję o przyjęciu oferty.
Opiekunka w Niemczech od zaraz na zastępstwo przebywa poza domem krócej niż opiekunka, która podpisała standardowy kontrakt. Praca w takim systemie jest elastyczna – opiekunka może wyjechać, gdy potrzebuje środków. To nie wszystkie zalety opieki na krótkie zastępstwo – wspomnieć warto też o okazji do poznania nowych miejsc oraz doskonalenia języka niemieckiego. Wyjazd na 2 tygodnie czy 1 miesiąc to także sposób, aby sprawdzić się w roli opiekunki osób starszych.
Jakie wady ma praca w opiece w Niemczech na krótkich zleceniach? Opiekunka musi być przygotowana na wyjazd w każdym momencie – zlecenia nie pojawiają się regularnie i stąd od opiekunek-skoczków oczekuje się dyspozycyjności. Ponieważ kontrakt trwa zaledwie 2-4 tygodnie, to opiekunka nie może też liczyć na premię wakacyjną, choć wciąż może otrzymać bonus za pracę w święta. Za wadę można uznać również to, że opiekunka nie zawsze jest w stanie zdobyć zaufanie seniora.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość