Wielkanoc w Niemczech
„Ostern”, czyli po niemiecku „Wielkanoc”, to święto różnie obchodzone w poszczególnych landach – najbardziej wystawne jest w Bawarii. Planujesz być na Wielkanoc w Niemczech? Poznaj tradycje wielkanocne w Niemczech i dowiedz się, jak ten czas spędzają nasi sąsiedzi zza Odry.
Zwyczaje wielkanocne w Niemczech
Różnice między kulturami są szczególnie widoczne w sposobie obchodzenia tych samych świąt. Obchodzenie Wielkanocy w Niemczech nie różni się aż tak bardzo od sposobu świętowania Wielkanocy w Polsce. Jeżeli chcesz poznać kluczowe różnice, przejdź do wpisu „Różnice między Wielkanocą w Polsce i Niemczech”.
Zastanawiasz się, jak Niemcy obchodzą święta wielkanocne? Chcesz poznać ciekawostki o Wielkanocy w Niemczech? Poniżej opisujemy, jak wygląda typowa Wielkanoc w niemieckich domach.
Wielki Czwartek w Niemczech
Jak obchodzi się Wielkanoc w Niemczech? Wielki Czwartek (po niemiecku Gründonnerstag) to jeden z najbardziej zielonych dni w roku. W tym dniu Niemcy zakładają zielone stroje i dekorują oraz malują na zielono jajka. Zielone akcenty są obowiązkowe również w kuchni. Na stołach pojawiają się zielone nowalijki, czyli młode warzywa w kolorze zielonym. Najpopularniejsze są sałata, szpinak i szczypiorek.
Zwyczaje wielkanocne w Niemczech obejmują przystrojenie wydmuszkami jajek zielonych gałązek lub drzewek w ogrodzie.
Wielki Piątek w Niemczech
Wielki Piątek (po niemiecku Karfreitag) jest obchodzony uroczyście, ponieważ jest to dzień wolny od pracy. To dzień przeznaczony na modlitwę i rozważania w rodzinnym gronie. Mimo że w Niemczech nie ma zwyczaju poszczenia w Wielki Piątek, to po nabożeństwach w kościołach organizowany jest symboliczny posiłek dla wiernych. To tzw. agapa – posiłek składa się z wody, wina i chleba.
Ciekawostka – w Wielki Piątek w kościołach nie używa się dzwonów.
Wielka Sobota w Niemczech
Święta wielkanocne w Niemczech nie przewidują święcenia pokarmów. Jak zatem Wielką Sobotę (po niemiecku Karamstag lub Stiller Samstag) spędzają Niemcy? To rodzinny dzień przeznaczony na refleksję i rozważania. Mimo że w Wielką Sobotę nie odbywają się nabożeństwa, to kościoły nie są zamknięte dla wiernych. W niektórych landach przed kościołami rozpalane są ogniska, a wierni zapalają od nich świece paschalne, które następnie zabierają do domów.
Niedziela Wielkanocna w Niemczech
Wiele niemieckich rodzin zaczyna Niedzielę Wielkanocną (Ostersonntag) od porannego nabożeństwa. Pozostała część dnia to czas spędzany w gronie rodziny. Szczególnie uroczyście spożywane jest śniadanie. Na stołach pojawiają się jajka czy cukrowe zające – symbole wielkanocne w Niemczech. Niedziela Wielkanocna to także jeden z dni najbardziej wyczekiwanych przez dzieci – po śniadaniu szukają one upominków pozostawionych przez wielkanocnego zajączka.
Poniedziałek Wielkanocny w Niemczech
Wielkanoc w Niemczech to czas spędzany w rodzinnym gronie. Wyjątek stanowi Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag), gdy Niemcy odwiedzają dalszych krewnych lub znajomych i świętują przy suto zastawionych stołach. Zwyczaj polewania się wodą (śmigus-dyngus) nie jest w Niemczech znany.
Potrawy na Wielkanoc w Niemczech
Co się je na Wielkanoc w Niemczech? Jajka czy zajączek z czekolady to symbole, bez których trudno wyobrazić sobie święta wielkanocne. Z kolei potrawy na Wielkanoc w Niemczech to:
- Zupy – szczególnie popularne są zupy dyniowa i kminkowa
- Dania z baraniny
- Hackepeter – danie z surowego mięsa i warzyw
- Chleb orzechowy
- Pieczona szynka i kiełbaski
W niemieckich domach na Wielkanoc przygotowywane są też słodkie potrawy – ciasta (baby drożdżowe i serniki) czy knedle ze słodkim nadzieniem.
Jak obchodzi się Wielkanoc w Niemczech? Sprawdź!
Jesteś osobą empatyczną, znasz niemiecki i szukasz pracy w charakterze opiekunki w Niemczech? Praca jako Opiekunka osób starszych w Niemczech daje satysfakcję i pozwala poznać niemiecką kulturę. Wyjedź z nami do pracy i spędź tegoroczną Wielkanoc w Niemczech.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość