Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej w Niemczech – co do niego należy?
Opiekunka osób starszych to osoba, której zadaniem jest pomagać osobom w podeszłym wieku przy czynnościach dnia codziennego. Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej w Niemczech zależy przede wszystkim od stanu zdrowia seniora oraz od okoliczności, które występują na miejscu (często w obowiązkach domowych opiekunkę odciąża osoba, która przychodzi do pomocy przy sprzątaniu lub do wykonywania higieny).
Jaki jest główny zakres obowiązków opiekunki osób starszych w Niemczech?
Warto zaznaczyć, że na każdym zleceniu mogą występować inne obowiązki, które opiekunka powinna wykonywać. Tak naprawdę wszystko zależy od stanu zdrowia podopiecznych – zarówno jeśli chodzi o aspekt fizyczny, jak i psychiczny.
Najważniejsze obowiązki opiekunki osób starszych to:
higiena osób starszych i pomoc przy wykonywaniu czynności z nią związanych, takich jak: kąpiel, toaleta, zmiana pieluch, opróżnienie woreczka od cewnika, mycie codzienne, wycieranie (szczególnie pleców), czesanie, ubieranie;
pomoc przy poruszaniu;
towarzystwo;
pomoc przy wykonywaniu posiłków, gotowanie, podanie do stołu;
często karmienie;
przypominanie o piciu i braniu lekarstw;
zakupy;
sprzątanie;
pranie, prasowanie.
Co należy do dodatkowych obowiązków opiekunki osób starszych w Niemczech?
Tak naprawdę jest mnóstwo innych obowiązków, które są samoczynnie wykonywane podczas zlecenia. Niekiedy nie zwraca się nawet uwagi na to, że aktualna pomoc jest zadaniem do wykonania. Opiekunka, która pracuje z chęci serca, wie jak zapewnić bezpieczeństwo seniorowi, pomagając mu żyć czynnie, aktywnie (w miarę możliwości) i przede wszystkim czuć się nadal osobą potrzebną.
Dodatkowy zakres obowiązków, jaki ma opiekunka osób starszych w Niemczech to:
ogólna aktywizacja: gry, zabawy, spacery, wspólne posiłki czy oglądanie TV, gimnastyka;
opieka nad zwierzątkiem (tylko jeśli Opiekunka wyrazi na to zgodę – w momencie propozycji zlecenia);
jazda samochodem (tylko jeśli Opiekunka ma czynne prawo jazdy i wyrazi na to zgodę – w momencie propozycji zlecenia);
inne obowiązki, niezbędne do funkcjonowania seniora (wszystkie obowiązki w ramach tego, co Opiekunka może wykonać – brak czynności medycznych).
Co nie należy do obowiązków opiekunki osób starszych w Niemczech?
Opiekunka jest osobą odpowiedzialną za tą przestrzeń, w której przybywa ona oraz podopieczni. Absolutnie nie musi dbać o całą powierzchnię domu. Mowa tu przede wszystkim o miejscach takich jak: piwnica, garaż, strych czy ogród. Co ważne, wszystkie obowiązki, które są wykonywane przez opiekunkę, powinny być jasno zapisane w umowie, którą podpisuje opiekunka przed wyjazdem na zlecenie do Niemiec.
Osoby pracujące w opiece, pod żadnym pozorem nie powinny również wykonywać czynności medycznych. Te zadania należą do lekarza, pielęgniarki, czy Pflegedienst, którzy przychodzą, by wspomagać Opiekunkę właśnie w tych zadaniach.
Kolejną sprawą jest pomoc całej rodzinie, a najczęściej gotowanie dla nich. Co innego, kiedy osoba wymagająca opieki ma męża czy żonę. W takiej sytuacji, przy przedstawieniu oferty jest jasno zaznaczone, że obowiązki domowe wykonywane są również dla tej drugiej osoby. Oczywiście wynagrodzenie za takie zlecenie również jest proporcjonalnie wyższe. Mówimy tutaj o sytuacji, kiedy ktoś „wpada” codziennie na posiłki i oczekuje, że opiekunka zawsze będzie na to przygotowana.
Warto tutaj zaznaczyć, że opiekunka to nie jest służba. Żadna osoba nie jest w stanie być na czyjeś zawołanie 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Opiekunka powinna mieć przerwę od obowiązków. Musi mieć wtedy czas wolny, aby wyjść z domu, odpocząć od obowiązków opiekunki, przewietrzyć głowę. Często rodziny oferują jeszcze dodatkowe połówki lub całe dni wolne dla opiekunki. Praca opiekunki w takich warunkach jest dużo bardziej efektywna. Jeśli interesuje Cię taka forma pracy, zachęcamy do rozpoczęcia przygody z zawodem opiekunki osób starszych w Niemczech. Skontaktuj się z nami, a znajdziemy ofertę pracy specjalnie dla Ciebie.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość