Jak zrozumieć Seniorów, czyli jakie zmiany zachodzą wraz z wiekiem w człowieku?
Ciężko nam czasami zrozumieć starsze osoby. Szczególnie kiedy zaczynają się zachowywać nerwowo, pomimo serca, które Opiekunki i Opiekuni wkładają w troskę o ich zdrowie. Często wtedy pada pytanie „skąd ta frustracja, przecież daję z siebie wszystko”. Niestety, w większości przypadków takie zachowanie jest niekontrolowane i spowodowane wieloma czynnikami i zmianami w organizmie, które zachodzą wbrew woli człowieka.
Zdrowie
Pracując w opiece z pewnością spotykacie się z różnymi przypadkami chorób. Niektóre bardziej, niektóre mniej utrudniające życie. Jednak jedno jest pewne- każda choroba powoduje zmiany i im starsza osoba, tym ciężej jej zaakceptować nowy stan rzeczy. Dodatkowo, wraz z wiekiem w organizmie następuje spadek hormonów. To on powoduje, że pamięć zaczyna szwankować, a zmysły ulegają osłabieniu. W związku z chorobami Seniorzy potrzebują coraz większego wsparcia i pomocy. Ciężko im wówczas się pogodzić z faktem, że nie są w stanie sami funkcjonować i stają się uzależnieni od drugich osób. To pierwszy czynnik, który powoduje nerwy i frustracje.
PsychikaPrzejście na emeryturę może powodować stres. Może teraz się nam wydawać to dziwne, przecież to upragniona wolność, w której możemy robić to, na co mamy ochotę. Sporo osób nawet planuje co będzie robić, kiedy już przestanie pracować. Niestety, badania potwierdzają, że kiedy już zbliża się czas emerytury, zaczyna pojawiać się stres i niepokój. Pracując przez większość życia, człowiek przyzwyczaja się do rutyny, którą wraz z wiekiem ciężej przerwać. Już to powoduje spory niepokój i nerwowość.
Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na psychikę osób starszych mogą być choroby. Jeśli człowiek jest przez całe życie aktywny, a nagle wskutek chorób lub osłabienia starczego zaczyna stawać się powolny lub jak już wspomnieliśmy- uzależniony od innych osób, można nawet popaść w depresję. To kolejny czynnik, który powoduje, że Senior może zachowywać się zupełnie inaczej niż dotychczas miał to w zwyczaju.
SpołeczeństwoEmerytura to koniec etapu zawodowego, a to oznacza, że odchodzi nam jeden z ważniejszych obowiązków. Często pracując z pasją, traktujemy tę aktywność jak życiową misję. Kiedy ona dobiega końca- czujemy się po prostu niepotrzebni. Nagle nikt nic od nas nie chce, nikt nie pyta, nikt nie prosi. To sprawia, że pojawia się uczucie wykluczenia ze społeczeństwa. Ten czynnik jest równie istotny jak dwa poprzednie, dlatego dobrze jest angażować Seniorów, nawet w najbardziej prozaiczne czynności.
Praca opieka Niemcy – poznaj więcej szczegółów
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość