Co jeść w upały? Sprawdź nasze propozycje
O co musimy najbardziej zadbać podczas upałów? Oczywiście o odpowiednie nawodnienie naszego organizmu. Tyczy się to zarówno osób starszych, jak i każdej innej osoby. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest odpowiedzialne za właściwe trawienie oraz wchłaniane składników odżywczych, które przyjmujemy wraz z pożywieniem. Jest to również znakomity odtruwacz toksyn z naszego organizmu oraz pozwala lepiej spalić zalegającą tkankę tłuszczową. Z tych i innych powodów w trakcie upałów najlepiej jest spożywać produkty, które zawierają tej wody jak najwięcej w swoim składzie.
Odpowiednia dieta w upalne dni – dlaczego jest tak ważna dla seniorów?
Odpowiednio dobrana dieta pozwala seniorowi przede wszystkim zmniejszyć ryzyko chorób, ale także opóźnić proces starzenia organizmu. Warto wziąć pod uwagę również aspekt psychiczny, a przy odpowiednim odżywaniu i zbilansowanej diecie możemy z pewnością poprawić seniorowi samopoczucie. Oczywiście musimy wyważyć wszystkie proporcje, aby nie okazało się, że senior jest w deficycie kalorycznym i brakuje mu odpowiednich składników spożywczych. Owoce i warzywa są świetnymi dodatkami do podstawowej diety opartej na białkach, tłuszczach i oczywiście – węglowodanach. Dieta w upalne dni wcale nie musi być skomplikowana! W książkach kucharskich czy w Internecie możemy spotkać wiele przepisów na szybkie, łatwe, a przede wszystkim smaczne i lekkostrawne dania na cieplejsze dni.
Dieta na upalne dni – jak jeść smacznie i zdrowo?
Zacznijmy od owoców i warzyw, które są bardzo cennym źródłem witamin oraz beta-karotenu, którego tak bardzo brakuje nam w gorące dni. Warto również skorzystać z owoców i warzyw sezonowych, głównie ze względu na jakość wartości odżywczych, ale również ze względu na najkorzystniejszą w tym okresie cenę. Jadłospis na upały powinien składać się z marchwi, selera, pomidorów oraz pietruszki i papryki. Następnym składnikiem diety dla seniora, który trzeba wziąć pod uwagę, są tłuszcze – latem najlepiej wybierać te tłoczone na zimno lub zrezygnować z oleju i zamienić go na orzechy.
Co najlepiej jeść podczas upałów?
- Szaragi,
- Marchew,
- Groszek,
- Fasolka szparagowa,
- Pomidory,
- Szczypiorek,
- Truskawki,
- Borówki,
- Jagody,
- Wiśnie,
- Porzeczki.
Czego nie jeść w upały?
Ten nagłówek mógłby być równoznaczny ze stwierdzeniem: „czego unikać na co dzień?”… Niestety poniższe produkty bardzo źle wpływają na gospodarkę organizmu seniora, jak i każdej innej, młodej i zdrowej osoby, a zaliczają się do nich:
- Słodycze,
- Czerwone mięso (w dużych ilościach),
- Fast foody i potrawy pikantne,
- Kawa,
- Alkohol,
- Słone przekąski, tj. chipsy, paluszki, krakersy.
Do tej listy na okres wakacji i upalnych dni musimy również niestety dodać ciemne pieczywo, czyli produkty pełnoziarniste, które zawierają dużą ilość błonnika w swoim składzie. Dlaczego? Błonnik szybko się trawi, przez co organizm traci energię, a co za tym idzie, wzrasta temperatura jego ciała i właśnie dlatego na okres letni powinniśmy zrezygnować z pieczywa lub zastąpić je mniej zdrową, pszenną wersją.
Co pić w gorące dni?
Woda, woda, woda i jeszcze raz… WODA! Jaką pełni funkcję? W upały głównie reguluje temperaturę ciała. Do innych jej właściwości można zaliczyć: wspomaganie trawienia, rozpuszczanie składników odżywczych, usuwanie toksyn i poprawienie koncentracji. Wodę możemy podawać w przeróżny sposób, np. z dodatkami takimi jak cytryna, pomarańcza, mięta, a także owoce sezonowe np. borówki czy truskawki.
Warto sięgnąć również po różnego rodzaju koktajle lub smoothie. Najczęściej robione z owoców lub owoców i kefiru, ale zachęcamy również do spróbowania wersji warzywno-owocowej, która dostarczy bardzo dużą ilość witamin i pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę organizmu.
Przykładowe jadłospisy na upały
Wszystkie posiłki, które proponujemy są lekkostrawne, a przede wszystkim wykorzystano do nich produkty sezonowe.
Śniadanie- Otręby pszenne, jogurt naturalny, owoce sezonowe np. truskawki,
- Pieczywo pszenne, chuda wędlina drobiowa, pomidory,
- Jajecznica, pieczywo pszenne, ogórek zielony, szczypiorek,
- Twaróg półtłusty, miód, wafle ryżowe lub kukurydziane, orzechy włoskie (mielone).
- Gotowana pierś z kurczaka, ryż brązowy, surówka z marchwi i jabłka, kompot z owoców sezonowych,
- Makaron pszenny z koktajlem z owoców sezonowych i jogurtu naturalnego,
- Ziemniaki gotowane, jajko sadzone, kalafior lub fasolka szparagowa podawane z rozpuszczonym masłem i bułką tartą,
- Kasza jaglana, kotlet mielony z mięsa drobiowego, mizeria.
- Chleb pszenny, pasta jajeczna, szczypiorek,
- Chleb pszenny, chuda wędlina z indyka, papryka żółta,
- Sałatka: gotowane buraki, rukola, ser feta, dip: oliwa + sok z cytryny,
- Sałatka grecka: sałata, pomidor, ogórek zielony, ser feta, oliwa z oliwek + kromka chleba.
Jedzenie na upały – zadbaj o siebie i Podopiecznego latem
Jak możemy zauważyć, dieta w trakcie upałów nie musi być nudna ani skomplikowana. Ważne, by trzymać się ogólnych założeń i pić jak najwięcej wody. Wszystkie produkty powinny być lekkostrawne, ale również w miarę sycące, gdyż jak wiemy, podczas upałów często seniorzy nie mają apetytu. Dietę letnią możemy również wdrażać do codziennego jadłospisu nawet poza tym okresem. Jest na pewno bardzo zdrowa i pomoże lepiej zadbać o odżywianie organizmu osoby starszej, jak i nas samych.
Jeśli dopiero zaczynasz naukę języka niemieckiego, sprawdź nasz artykuł „Jedzenie po niemiecku – produkty spożywcze w języku niemieckim”, który na pewno pomoże w wypadzie na zakupy do sklepu spożywczego. Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem o sposobach na upał.
Chcesz wyjechać do Niemiec? Sprawdź nasze oferty pracy dla Opiekunek w Niemczech.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość