Lekomania u osób starszych – to powinna wiedzieć Opiekunka!
Tabletki, pigułki, syropy – każdy z nas wielokrotnie korzystał z różnego rodzaju medykamentów. W Polsce podobnie jak w Niemczech najbardziej popularne są tabletki przeciwbólowe, które często są kupowane w bardzo dużych ilościach. Zbyt częste przyjmowanie leków może doprowadzić do lekomanii, czyli uzależnienia od leków. W pracy jako Opiekunka osób starszych trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, jakie leki przyjmują Podopieczni i czy nie przekraczają zalecanych porcji do spożycia, które przepisuje lekarz lub Pflegedienst.
Czym jest lekomania?
Lekomania to nic innego jak uzależnienie od lekarstw, na które można zachorować przez przyjmowanie ich w zbyt dużych ilościach przez długi okres. Lekomania wywołuje problemy w zdrowiu psychicznym i fizycznym u pacjenta, co wynika z dostarczenia do organizmu za dużej ilości leków. Pacjent przyjmuje leki stale lub okresowo, w celu poprawienia komfortu psychicznego lub fizycznego, lub uniknięcia problemów związanych z bólem. Z biegiem czasu uzależniony musi przyjmować coraz to większe dawki lekarstw, aby czuć satysfakcję psychiczną z podanych substancji. Taki stan może doprowadzić do zatrucia lub problemów zdrowotnych, a w najgorszych przypadkach do śmierci.
Uzależnienie od leków nie jest popularnym tematem tak jak hazard czy alkoholizm. Jednak mało kto wie, że to ten nałóg jest dwa razy bardziej niebezpieczny i spośród wszystkich uzależnień, najszybciej prowadzi do zgonu. Lekomania ma skutki tak samo groźne, jak zażywanie narkotyków. Niestety, często ignoruje się objawy uzależnienia od leków, szczególnie przy osobach starszych, którym podawanie substancji przeciwbólowych wydaje się rutynowym procesem.
Lekomania – przyczyny
Dlaczego sięgamy po substancje, które poprawiają nasze samopoczucie, pracę mózgu lub zmniejszają ból? Dlaczego powodują one uzależnienie? Warto zaznaczyć, że nie istnieje jedna przyczyna lekomanii. Naukowcy dowiedli jednak jakie czynniki wpływają na rozwój tej przypadłości, są to:
- depresja,
- zaburzenia lękowe,
- nerwica,
- objawy psychotyczne,
- alkoholizm i uzależnienie od narkotyków,
- przebywanie w środowisku osób wykluczonych społecznie,
- niska samoocena.
Środki lecznicze, które są najczęściej zażywane, przez osoby uzależnione, to:
- leki nasenne,
- leki uspokajające,
- leki na depresję,
- leki powodujące utratę wagi,
- leki dopingujące i poprawiające samopoczucie,
- suplementy diety.
Objawy lekomanii
Choroba jest podstępna, dlatego osoby w ciągu uzależnienia nie występują żadne szczególne zmiany w funkcjonowaniu. Problemy pojawiają się dopiero w momencie odstawienia lekarstw. Należą do nich:
- szybka drażliwość,
- brak apetytu,
- bezsenność,
- lęk,
- drżenie mięśni,
- zawroty głowy i zachwiania równowagi,
- wahania nastrojów.
Skutki lekomanii
Przyjmowanie zbyt dużej ilości leków ma bardzo duży wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu, ale również ma wpływ na to, jak osoba uzależniona funkcjonuje w społeczeństwie. Przyjmowanie nadmiernej ilości substancji modyfikujących procesy fizjologiczne może prowadzić do wyniszczenia narządów takich jak:
- wątroba,
- żołądek,
- trzustka,
- jelita.
Osoba chora ma również bardzo duże problemy z funkcjonowaniem w życiu codziennym, problemy z koncentracją, problemy ze snem i agresją.
Jak leczyć lekomanię?
Lekomania to poważna choroba, która jest oczywiście leczona w klinikach uzależnień. Należy więc zwracać szczególną uwagę, jakie rodzaje leków bierze osoba starsza, która jest pod naszą opieką. Jeśli są to leki przepisane przez lekarza, pod żadnym pozorem nie powinno się ich ograniczać. Zalecenia lekarza są kwestią priorytetową, której nie należy podważać. Wszelkie zmiany wprowadzane do życia osoby starszej (dieta, aktywność fizyczna) również powinny być poparte odpowiednią poradą lekarza.
W klinikach uzależnień często przeprowadzane są dwa rodzaje terapii:
- Detoksykacja – polega na stopniowym zmniejszaniu dawki substancji (leków), od której pacjent jest uzależniony i zastąpieniu ich lekami terapeutycznymi.
- Psychoterapia – regularne spotkania z psychologiem lub psychoterapeutą i zastosowanie odpowiednich metod terapeutycznych.
Innym sposobem na radzenie sobie z uzależnieniem od leków jest pojęcie leczenia paliatywnego (objawowego). Dotyczy ono chorych cierpiących na nieuleczalne choroby. Wiąże się ono z łagodzeniem objawów i zapewniania lepszego stanu życia danej osoby. Z tego względu wpływ ilości przyjmowanych leków na organizm jest tu kwestią mniej istotną. W ten sposób leczy się głównie choroby nowotworowe, które bywają bardzo bolesne. Zachęcamy do przeczytania artykułu: Lekarstwa po niemiecku – przydatne słowa i zwroty, w którym tłumaczymy najważniejsze nazwy medykamentów oraz zwroty, które mogą przydać się osobie, która opiekuje się seniorem podczas wizyty u lekarza czy w aptece.
Zapobieganie lekomanii u seniorów
Lekomania jest coraz poważniejszym problemem występującym u osób starszych, w szczególności dlatego, że leki są łatwo dostępne. Część z nich jest dostępna bez recepty i można je kupić nawet w sklepach spożywczych (np. środki przeciwbólowe). Jest to też często lekceważone, ponieważ przyjmowanie leków przeciwbólowych przynosi zamierzony efekt i w podświadomości poprawia komfort życia seniora. Osoby starsze to grupa, która spożywa najwięcej leków ze względu na wzrost ilości potencjalnych chorób. Warto trzymać rękę na pulsie i kontrolować jakie lekarstwa przyjmuje nasz Podopieczny i przede wszystkim sprawdzać, czy nie przekracza zaleconej dawki. W razie podejrzenia uzależniania Opiekunka powinna jak najszybciej zgłosić seniora do lekarza rodzinnego.
Mimo kłopotów, jakie możemy spotkać podczas zlecenia, zachęcamy do podjęcia pracy w Niemczech jako Opiekunka. Oprócz tego, że zdarzają się trudne momenty, większość czasu spędza się w miłej, towarzyskiej atmosferze, gdzie rozpiera nas duma z pomagania osobom starszym.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość