Jedzenie (nie) takie dobre jak z okładki – ciekawostki na temat żywności
Dzisiejsze jedzenie, które niestety w większości jest przetworzone, często ma piękny i nieskazitelny wygląd. Lśniące jabłka, ogromne kawałki mięsa czy pięknie pachnąc sklep- to obraz każdego supermarketów. Jednak co za tym się kryje? No jak się okazuje sporo ciekawostek…
Od żelków do… wosku samochodowego?
Tak, to prawda. Na wielu żelkach i cukierkach pokrytych śliską warstwą znajduje się specjalny składnik- wosk Canuba. Ten produkt pozyskuje się z odmiany palmy brazylijskiej. Jednak to nie tylko wytwór spożywczy, ponieważ wosk ma również zastosowanie w motoryzacji. Wykorzystuje się go m.in. do woskowania samochodów czy konserwacji dzieł sztuki, ze względu na swoją trwałość. Co ciekawsze, wosk można usunąć tylko za pomocą rozpuszczalnika lub substancji alkoholowych.
Czerwone cukierki – czerwone robaczki
Czerwone sery, mięsa, jogurty, cukierki, ciasta, lody- jedliście kiedyś którykolwiek z tych produktów? Pewnie tak. A wiecie skąd ich barwa? Jak słyszeliście nie raz, produkty często są barwione różnymi substancjami. Większość jest naturalna, np. jagody, buraki, cytryna. Jednak Czy wiecie skąd bierze się kolor czerwony w jedzeniu? To też naturalny składnik, ale pozyskiwany z… robaków. Dokładnie koszenila to małe, czerwone stworki, które po odpowiedniej obróbce stanowią naturalny barwnik dla naszego jedzenia.
Papryka żółta, zielona, czerwona, czyli nadal ta sama
Czy też nie raz zastanawiacie się jaką paprykę wybrać? A czy kiedykolwiek zastanawialiście się skąd ta różnica kolorów? Nie, to nie wynik krzyżowania, to wynik stopnia dojrzałości tego owocu. Każdy z tych kolorów to tak naprawdę ten sam owoc. Warto wiedzieć, że przez to różnią się one delikatnie pod kątem właściwości, jak np. czerwona papryka posiada więcej kwasu foliowego, potasu, witaminy A i C niż pozostałe jej odpowiedniczki. Jednak pamiętajcie, różnice te są niewielkie, więc najlepiej dobrać po prostu taką paprykę, która smakuje Wam najbardziej.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość