Problemy z pamięcią u seniora
Wraz z wiekiem funkcjonowanie układu nerwowego znacznie się osłabia, czego skutkiem może być wiele zaburzeń i problemów psychicznych występujących u osób starszych. Często może się to spotykać z pewnego rodzaju dezaprobatą czy niezrozumieniem ze strony rodziny czy znajomych seniora. Do roli opiekuna/opiekunki osób starszych należy jednak zrozumienie tego problemu i odpowiednie wsparcie seniora. Zapraszamy do lektury materiału przygotowanego przez Avoria.com.pl
Skąd się biorą zaburzenia pamięci?
Zaburzenia pamięci występują u około 20% osób starszych. Pojawiają się często u osób, które predysponują pod tym względem genetycznie, dlatego warto przeciwdziałać tego typu objawom od czasów młodości, jeśli któryś z przodków miał problemy z zapamiętywaniem. Naturalnie z każdym z nas czasem nie współpracuje pamięć. W przypadku osób starszych składa się na to znacznie więcej czynników. Przede wszystkim, senior wraz z wiekiem coraz wolniej wykonuje wcześniej znacznie mniej problematyczne czynności. Ma również problem z przyswajaniem informacji i formowaniem własnych wypowiedzi. Warto zauważyć, iż osłabia się głównie tzw. pamięć świeża. Osoba pamięta historie nawet sprzed wielu lat, zapomina jednak o najnowszych wydarzeniach. Co za tym idzie, miewa trudności z kontaktami społecznymi. Paradoksalnie, właśnie aktywność społeczna, czyli częste rozmowy i komunikowanie się z bliskimi jest bardzo ważne przy dbaniu o własną pamięć. Dodatkowo na zachowanie dobrego stanu naszej pamięci może wpływać także wykształcenie. Ma to związek z aktywnością intelektualną. Co może okazać się korzystne dla osób pracujących w Niemczech, nauka drugiego języka rozwija umysł, co dodatkowo może uchronić przed problemami z zapamiętywaniem.
Jak dbać o pamięć?
Niezależnie od okoliczności, nikt z nas nie jest zupełnie uchroniony przed możliwością pojawienia się zaburzeń pamięci. Można jednak o nią dbać i opóźniać ten proces. Wpływ może mieć tu przede wszystkim wielokrotnie już tu opisywana aktywność fizyczna. Oprócz tego cenny jest także wypoczynek, a przy tym głównie odpowiednia dawka snu.
Oprócz tego ważne jest odpowiednie żywienie. Witaminy z grupy B, głównie B12 mają duże znaczenie w procesie zapamiętywania. Ważne jest więc, aby senior spożywał odpowiednią ilość tłustych ryb i warzyw. Co może ucieszyć niejednego seniora, pomocne mogą być także orzechy i gorzka czekolada.
Dodatkowo dużą pomocą jest także aktywność umysłowa. Wszelkiego rodzaju krzyżówki, sudoku czy puzzle, a także inne łamigłówki, pomogą seniorowi lepiej zapamiętywać. Oprócz tego istnieje również metoda, która pozwoli połączyć trening umysłowy zarówno seniora, jak i opiekunki. Chodzi tu o ćwiczenie polegające na czytaniu tekstu składającego się z około dwudziestu słów, a następnie jego zasłonięciu i próbie powtórzenia go możliwie najdokładniej. Przy wszelkich tego rodzaju zabawach warto pamiętać, by połączyć przyjemne z pożytecznym, aby nie zmęczyć zbytnio seniora.
Te i dużo innych ważnych informacji znajdziesz w sekcji Blog.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość