Senior zimą

Senior zimą

Wraz z rozpoczęciem grudnia nadszedł czas dużych ochłodzeń i zjawisk pogodowych, które dość często utrudniają nam codzienne życie. Śnieg za oknem wygląda co prawda pięknie, jednak tworzy niemałe niebezpieczeństwo na drodze. Zimno z kolei bywa nieprzyjemne, szczególnie dla osób o często obniżonej odporności i sprawności fizycznej, czyli m. in. u osób starszych. Warto się więc zastanowić, jak zadbać o naszych podopiecznych, aby byli możliwie najbardziej bezpieczni wśród zimowego krajobrazu. 

Odpowiednie posiłki seniora zimą

Do obowiązków opiekunek i opiekunów osób starszych najczęściej i tak należy gotowanie dla podopiecznego. W czasie zimy warto jednak zwrócić szczególną uwagę na to, co pojawia się na talerzach seniorów. Przy wprowadzaniu zmian w diecie osób starszych warto zwrócić uwagę na składniki, które pomogą wzmocnić kości i stawy. To szczególnie ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę zagrożenie przewrócenia się na śniegu lub lodzie. Istotny staje się tu wapń, białko oraz witamina D3. Najwięcej znajdziemy ich w nabiale, czyli w mleku, serach oraz jogurtach. Zapotrzebowanie na witaminę D3 zapewnią nam także m. in. tłuste ryby. Co ciekawe, witamina ta syntezowana jest w naszej skórze pod wpływem słońca, dlatego warto zmotywować naszych podopiecznych do regularnych spacerów. Nie zapominajmy również o rozgrzewaniu organizmu. Tutaj pomocna może być tradycyjna herbata z miodem i cytryną. Należy jednak pamiętać, aby zaczekać, aż herbata nieco przestygnie, zanim dodamy miód. Pozwoli to zachować jego cenne własności odżywcze. 

Sen osoby starszej

Na podstawie wielu badań zostało stwierdzone, że sen pomaga organizmowi lepiej znieść niesprzyjające warunki atmosferyczne. Z tego względu, odpowiednia ilość snu może zapewnić dodatkową ochronę dla osoby starszej. Szczególną uwagę należy tu skupić na podopiecznych, którzy mają problemy z bezsennością. 

Aktywność fizyczna seniora

Zachowanie dobrej formy jest istotne niezależnie od pory roku. Poza tym, ruch wpływa korzystnie na stan kości, co dodatkowo może stanowić motywację dla niejednego seniora. Przebywanie poza domem będzie też korzystne ze względu na gospodarkę witaminową, co opisane było już wyżej.

Skóra

Chłodne powietrze, drobinki lodu, wiatr i śnieg… A cienka i wrażliwa skóra seniorów tak łatwo się wysusza i pęka. Aby temu zapobiec warto zmienić tradycyjny krem nawilżający na bardziej bogaty, bazujący na olejach roślinnych. Nie powinno się także zapominać o filtrze UV. Często zapominamy, że promienie słoneczne mogą nam zaszkodzić także zimą. Z kolei witaminą, która wspomoże naszą skórę jest np. witamina A. Znajdziemy ją m. in. w marchewkach, pomidorach i czerwonej papryce. 

Ubiór

W tym przypadku najbardziej sprawdzi się ubiór „na cebulkę”, aby zapobiec przegrzaniu lub wychłodzeniu. Nie można jednak zapomnieć, że osoby starsze odczuwają zimno dużo dotkliwiej niż osoby młode. Poza tym, trzeba również pamiętać o obuwiu z podeszwą zapobiegającą poślizgom. Może to ułatwić poruszanie się po śliskich powierzchniach w czasie spacerów z podopiecznym. 

Jak widać rady dotyczące opieki nad seniorami zimą nie są szczególnie wymagające. Mogą sprawdzić się nie tylko u podopiecznych, ale również samych opiekunek. Są to dość uniwersalne wskazówki, które jednak warto mieć na uwadze, gdyż za drzwiami naszych domów robi się coraz zimniej.

więcej podobnych, przydatnych wpisów znajdziesz w naszej sekcji Blog.

Powrót

Najnowsze artykuły

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech – jak wygląda i czy się opłaca?

Praca w domu opieki w Niemczech przyciąga uwagę wielu opiekunek, oferując nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie,...

Czytaj całość

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Praca na gewerbe jako opiekunka. Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jesteś osobą przedsiębiorczą? Uważasz, że branża opiekuńcza to jeden z sektorów, które w najbliższych latach...

Czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo – na czym polega?

Interesuje Cię praca w opiece za granicą, ale nie chcesz opuszczać swojej rodziny na zbyt...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bruchköbel (63486)


  Wynagrodzenie:

  2050 €


  Data wyjazdu:

  01.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekuna / Opiekunki


  Do opieki jest Pan (87l., 165cm, 60kg). Cierpi na początkową demencję, nadciśnienie, po udarze źle widzi na lewe oko i ma zakłóconą orientację. Podopieczny ma również artrozę i alergię na penicylinę oraz wczesne kwiaty. Porusza się przy pomocy rollatora oraz wózka inwalidzkiego. Potrzebuje pomocy przy wstawaniu i siadaniu. Ma do dyspozycji łóżko medyczne. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma inkontynencji, ale nosi pieluchy. Nie ma opieki w nocy.

  Kocha przyrodę, zwierzęta, muzykę klasyczną, czyta gazety i słucha radia. Jest komunikatywny oraz sympatyczny. Osłabiony po 12 tygodniowym pobycie w szpitalu.

  Mieszka w domu wielorodzinnym. Na osobnym piętrze i innym mieszkaniu mieszka córka z rodziną. Mają psa, który czasem odwiedza seniora. Dla Opiekunki lub Opiekuna w Niemczech do dyspozycji jest pokój z łazienką oraz aneksem kuchennym i dostępem do Internetu i TV. Do sklepu jest ok. 20 minut. Dodatkowo oprócz pauzy codziennie, 2x ½ dnia lub 1 cały dzień wolny.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Ostercappeln-Venne (49179)


  Wynagrodzenie:

  2150 €


  Data wyjazdu:

  02.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pan Werner (100l., 168cm, 68kg). Cierpi na osłabienie starcze, nadciśnienie, jest po zawale i ma niewydolność serca. Nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się z pomocą przy rollatorze, potrzebuje też wsparcia przy wstawaniu i siadaniu. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, nosi wkładki. 1x w nocy potrzebuje pomocy (rodzina ma załatwić krzesełko WC i już nie będzie tej pomocy potrzebował).

  Pani Inge (96l., 152cm, 60kg). Cierpi na nadciśnienie, reumatyzm i osteoporozę oraz arytmię serca. Ma odleżyny. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma cewnik. Nie ma opieki w nocy.

  Mieszkają w domu wielorodzinnym. Na osobnym piętrze mieszka córka. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Jest rower.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Egenhofen (82281)


  Wynagrodzenie:

  2000 €


  Data wyjazdu:

  05.06.2024


  Okres wyjazdu:

  5-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Magdalena (92l., 54kg, 157cm). Cierpi na cukrzycę, nadciśnienie, niewydolność serca i ma małą, otwartą ranę na nodze – zajmuje się nią córka. Nosi okulary i aparat słuchowy. Nie ma zdiagnozowanej demencji, ale zdarza jej się zakłócona orientacja co do czasu. Porusza się na wózku inwalidzkim, potrzebuje asekuracji przy wstawaniu i siadaniu. Ma do dyspozycji krzesełko WC, windę przy schodach i rollator. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi pieluchy. Opieka w nocy sporadycznie.

  Lubi towarzystwo, jest otwarta. 1x w tygodniu chodzi do Tagespflege. Przychodzi Pflege do insuliny.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z własną toaletą oraz dostępem do Internetu. W ciężkich zakupach pomaga rodzina.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Postanowienia noworoczne w 2019 roku- 4 kroki jak w nich wytrwać

Postanowienia noworoczne w 2019 roku- 4 kroki jak w nich wytrwać

Depresja – częsta choroba u Seniorów. Jak sobie z nią radzić?

Depresja – częsta choroba u Seniorów. Jak sobie z nią radzić?

Aktywności (nie)fizyczne dla seniorów

Aktywności (nie)fizyczne dla seniorów

Poradnik Opiekunki- upalne dni z Seniorem

Poradnik Opiekunki- upalne dni z Seniorem
Avoria