Senior zimą

Senior zimą

Wraz z rozpoczęciem grudnia nadszedł czas dużych ochłodzeń i zjawisk pogodowych, które dość często utrudniają nam codzienne życie. Śnieg za oknem wygląda co prawda pięknie, jednak tworzy niemałe niebezpieczeństwo na drodze. Zimno z kolei bywa nieprzyjemne, szczególnie dla osób o często obniżonej odporności i sprawności fizycznej, czyli m. in. u osób starszych. Warto się więc zastanowić, jak zadbać o naszych podopiecznych, aby byli możliwie najbardziej bezpieczni wśród zimowego krajobrazu. 

Odpowiednie posiłki seniora zimą

Do obowiązków opiekunek i opiekunów osób starszych najczęściej i tak należy gotowanie dla podopiecznego. W czasie zimy warto jednak zwrócić szczególną uwagę na to, co pojawia się na talerzach seniorów. Przy wprowadzaniu zmian w diecie osób starszych warto zwrócić uwagę na składniki, które pomogą wzmocnić kości i stawy. To szczególnie ważne, jeśli weźmiemy pod uwagę zagrożenie przewrócenia się na śniegu lub lodzie. Istotny staje się tu wapń, białko oraz witamina D3. Najwięcej znajdziemy ich w nabiale, czyli w mleku, serach oraz jogurtach. Zapotrzebowanie na witaminę D3 zapewnią nam także m. in. tłuste ryby. Co ciekawe, witamina ta syntezowana jest w naszej skórze pod wpływem słońca, dlatego warto zmotywować naszych podopiecznych do regularnych spacerów. Nie zapominajmy również o rozgrzewaniu organizmu. Tutaj pomocna może być tradycyjna herbata z miodem i cytryną. Należy jednak pamiętać, aby zaczekać, aż herbata nieco przestygnie, zanim dodamy miód. Pozwoli to zachować jego cenne własności odżywcze. 

Sen osoby starszej

Na podstawie wielu badań zostało stwierdzone, że sen pomaga organizmowi lepiej znieść niesprzyjające warunki atmosferyczne. Z tego względu, odpowiednia ilość snu może zapewnić dodatkową ochronę dla osoby starszej. Szczególną uwagę należy tu skupić na podopiecznych, którzy mają problemy z bezsennością. 

Aktywność fizyczna seniora

Zachowanie dobrej formy jest istotne niezależnie od pory roku. Poza tym, ruch wpływa korzystnie na stan kości, co dodatkowo może stanowić motywację dla niejednego seniora. Przebywanie poza domem będzie też korzystne ze względu na gospodarkę witaminową, co opisane było już wyżej.

Skóra

Chłodne powietrze, drobinki lodu, wiatr i śnieg… A cienka i wrażliwa skóra seniorów tak łatwo się wysusza i pęka. Aby temu zapobiec warto zmienić tradycyjny krem nawilżający na bardziej bogaty, bazujący na olejach roślinnych. Nie powinno się także zapominać o filtrze UV. Często zapominamy, że promienie słoneczne mogą nam zaszkodzić także zimą. Z kolei witaminą, która wspomoże naszą skórę jest np. witamina A. Znajdziemy ją m. in. w marchewkach, pomidorach i czerwonej papryce. 

Ubiór

W tym przypadku najbardziej sprawdzi się ubiór „na cebulkę”, aby zapobiec przegrzaniu lub wychłodzeniu. Nie można jednak zapomnieć, że osoby starsze odczuwają zimno dużo dotkliwiej niż osoby młode. Poza tym, trzeba również pamiętać o obuwiu z podeszwą zapobiegającą poślizgom. Może to ułatwić poruszanie się po śliskich powierzchniach w czasie spacerów z podopiecznym. 

Jak widać rady dotyczące opieki nad seniorami zimą nie są szczególnie wymagające. Mogą sprawdzić się nie tylko u podopiecznych, ale również samych opiekunek. Są to dość uniwersalne wskazówki, które jednak warto mieć na uwadze, gdyż za drzwiami naszych domów robi się coraz zimniej.

więcej podobnych, przydatnych wpisów znajdziesz w naszej sekcji Blog.

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Burladingen (72393)


  Wynagrodzenie:

  1900 €


  Data wyjazdu:

  15.08.2022


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Anna (95l., 163cm, 56kg) Ma nowotwór żołądka (jest pod stałą kontrolą lekarzy). Ma inkontynencję moczu, nosi wkładki. Podopieczna nie ma demencji, jest świadomą osobą. Porusza się samodzielnie. Jest pogodną, energiczną i wdzięczną osobą. Lubi kwiaty i krzyżówki. Sama się ubiera i dba o higienę. Noce przesypia.

  Pan Willi (97l., 160cm, 50kg). Cierpi na osłabienie starcze. Nie ma zdiagnozowanej demencji, ale zdarza się, że się zapomina. Porusza się przy pomocy laski. Nie ma inkontynencji. Jest sympatyczną i wrażliwą osobą.  Sam się ubiera, ale potrzebuje wsparcia przy higienie. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z dostępem do Internetu i TV. Rodzina nie mieszka w pobliżu.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Essen (45327)


  Wynagrodzenie:

  1500 €


  Data wyjazdu:

  12.07.2022


  Okres wyjazdu:

  4-6 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Margarete (84l., 90kg, 170cm). Cierpi na demencję i ma inkontynencję. Nosi okulary i aparat słuchowy.  Aktualna orientacja jest u niej zachowana, poznaje rodzinę i Opiekunkę, ale występują u niej problemy z pamięcią. Jest całkowicie mobilną osobą, porusza się samodzielnie. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobną łazienką oraz dostępem do Internetu i TV. Sklepy są na miejscu. Zakupy robi Opiekunka.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Schwaikheim (71409)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  20.07.2022


  Okres wyjazdu:

  7-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Gisela (79l., 65kg, 162cm). Cierpi na Parkinsona. Nie ma problemów z orientacją, jest świadomą osobą. Nosi okulary. Podopieczna ma inkontynencję moczu, w dzień nosi podpaski a na noc ma zakładanego pampersa. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy prysznicu i ubieraniu. Noce spokojnie przesypia.

  Pan Franz (83l., 75kg, 178cm). Cierpi ma Alzheimera i alergię. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, ale korzysta z WC. Noce przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Na zleceniu jest rower. Zakupy robi Opiekunka. Do sklepu jest 15 minut.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Piramida zdrowia – co należy o niej wiedzieć?

Piramida zdrowia – co należy o niej wiedzieć?

Sprawdź jakie są różnice kulturowe między Polakami a Niemcami

Sprawdź jakie są różnice kulturowe między Polakami a Niemcami

Tomasz Romanowski

Tomasz Romanowski

Alles Gute zum Frauentag

Alles Gute zum Frauentag
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.