Seniorzy podczas upałów
Nastała letnia pogoda, w związku z tym postanowiliśmy zebrać wszystkie najbardziej przydatne informacje i stworzyć dla Was zbiór informacji, który z pewnością przyda się każdej Opiekunce jak i każdemu Opiekunowi.
Nie bez powodu ciągle alarmuje się o spożywaniu dużej ilości wody. Dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych czy seniorów. Zalecana dawka dla starszej osoby to minimum 2 litry dziennie. Napoje powinny być lekko (nie bardzo, bo można narazić na infekcję gardła) schłodzone, a najlepiej po prostu wodę niegazowaną. Unikać wszelkich słodzonych i gazowanych substancji, które tylko narażają na odwodnienie organizmu. W ramach naturalnego chłodzenia można dodać do wody cytrynę lub limonkę.
2. Zostańmy w domuJeśli nie musimy- najlepiej ne wychodźmy na spacery pomiędzy godziną 10:00 a 17:00. Wtedy słońce grzeje najbardziej, a jego promienie są bardzo szkodliwe. Jeżeli natomiast jesteśmy zmuszeni do opuszczenia domu wraz z Seniorem, zadbajmy o jego strój, o którym napiszemy w następnym punkcie. Warto podkreślić, że nagła zmiana temperatur, np. wychodząc z klimatyzowanego pomieszczenia na takie upały, należy kontrolować, czy Seniorowi nie robi się słabo. W razie czego podać mu wodę i na chwilkę usiąść na pobliskiej ławce czy murku.
3. Odpowiedni ubiórJak już wspominaliśmy, istotne jest odpowiednie przygotowanie garderoby. Najlepiej wybrać takie ciuchy, które będą wykonane z naturalnego materiału, np. bawełna czy len, a także nie będą przylegać do ciała Seniora. Inne tworzywa mogą utrudniać oddychanie skóry, doprowadzając do nadmiernego pocenia się, a w konsekwencji złego samopoczucia. Należy także pamiętać o noszeniu przy sobie stale butelki niegazowanej wody. Jeśli mamy do dyspozycji wachlarz bądź wiatraczek- też można zabrać, aby ułatwić Seniorowi podróże w takich temperaturach.
4. Dieta lekkostrawnaTo co jemy także wpływa na nasze samopoczucie. Najlepiej przygotowywać posiłki, które nie będą obciążały układu trawiennego naszego Seniora, czyli po prostu wprowadzamy dietę lekkostrawną. Wszelkiego rodzaju zupy krem, gotowane na parze warzywa i białe mięso. Lekarze zalecają także spożywanie dużej ilości owoców, które zarówno nawadniają, jak również dostarczają dużej ilości witamin, które w tak upalne dni często tracimy.
5. Przerwa od kawy i cukruJeśli mamy taką możliwość, odstawmy z diety Seniora kawę i cukier. Oba te składniki bardzo odwadniają oraz spowalniają trawienie, przez co Senior może narzekać na złe samopoczucie i dolegliwości żołądkowe. Nawet jeśli stosujemy je w rozsądnych ilościach.
6. Konsultacja z lekarzemJeżeli nasz Podopieczny przyjmuje leki, a upały pojawiły się nagle podczas naszego zlecenia, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym Seniora, aby dowiedzieć się czy dane tabletki nie mają złego działania podczas wysokich temperatur. Szczególną opieką należy objąć chorych na układy krążenia, serce, a także Seniorów z nadczynnością tarczycy, kamicą nerkową czy nadwagą. Wszystkie te choroby bardzo utrudniają funkcjonowanie podczas upałów. Najlepiej jest po prostu pozostać wtedy w domu bądź mieszkaniu i odwołać wszelkie wizyty poza miejscem zamieszkania.
Najnowsze artykuły
Jakie cechy powinna posiadać opiekunka osób starszych?
Chcąc podjąć pracę opiekunki osób starszych, należy się kierować nie tylko chęcią zarobienia pieniędzy, ale...
Czytaj całośćSposoby na upalne dni z seniorem. Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Lato to czas, kiedy temperatury sięgają zenitu, a upalne dni stają się codziennością. W takich...
Czytaj całośćRutyna w pracy – jak sobie z nią radzić?
W dzisiejszym świecie zawodowym wielu z nas boryka się z rutyną w pracy. Choć początkowo...
Czytaj całość