Różnice między Wielkanocą w Polsce i Niemczech
Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt. Mimo wielu podobieństw w obchodach tych dni nasi zachodni sąsiedzi mają też własne tradycje i zwyczaje. Czym różnią się święta wielkanocne w Polsce i Niemczech? Co najczęściej zaskakuje Polaków, którzy po raz pierwszy spędzają Wielkanoc w niemieckim domu?
Czym różnią się święta wielkanocne w Polsce i Niemczech?
Jajka, cukrowy baranek i wielkanocny zajączek – to symbole Wielkanocy, bez których trudno wyobrazić sobie stoły w Polsce i Niemczech. Jednak Niemcy świętują ten czas trochę inaczej niż Polacy. Różnice są widoczne na wielu płaszczyznach – dotyczą wystroju domów, sposobu wręczania upominków dzieciom, potraw wielkanocnych i rzeczy, które zostają poświęcone.
Malowanie pisanekWielkanoc w Niemczech to oczywiście dekorowanie jajek. Jakie występują różnice między Wielkanocą w Polsce i Niemczech w tym zakresie? W Wielki Czwartek w Niemczech popularne jest barwienie jajek na zielono – wpisuje się to w charakter tego dnia, który przebiega pod znakiem koloru zielonego.
Niemcy przygotowują pisanki wielkanocne również z myślą o zawieszeniu ich na baziach, krzewach i drzewach w ogrodzie. Ten zwyczaj jest znany pod nazwą „Osterbaum”. Ozdobione na wiele sposobów wydmuszki wprowadzają świąteczną atmosferę i sprawiają, że początek wiosny jest jeszcze bardziej kolorowy.
Chowanie pisanek lub słodyczyRóżnice wielkanocne pomiędzy Polską a Niemcami dotyczą wręczania podarunków (głównie słodyczy i drobnych zabawek) dzieciom. Mimo że w wielu krajach upominki przynosi zajączek wielkanocny (Osterhase), to w Niemczech dzieci szukają ich w różnych zakamarkach domu i ogrodu. To właśnie tam rodzice ukrywają przeznaczone dla najmłodszych podarki.
W Polsce zwyczaj szukania słodyczy i zabawek pozostawionych przez zajączka wielkanocnego jest praktykowany głównie w zachodnich województwach i na Śląsku. W pozostałej części kraju upominki są dzieciom po prostu wręczane.
Potrawy wielkanocneWielkanoc to czas spędzany w rodzinnym gronie i przy suto zastawionym stole. Różnice między świętami wielkanocnymi w Polsce i w Niemczech dotyczą też potraw, jakie tego dnia spożywają domownicy. Na liście różnic można wskazać:
- Zupy – w Polsce obowiązkową zupą wielkanocną jest żurek z kiełbasą i jajkiem, w Niemczech zastępuje go zupa kminkowa lub dyniowa
- Mięsa – polska tradycja przewiduje, aby na stole pojawiły się pieczona biała kiełbasa, domowa szynka i pasztet, podczas gdy w Niemczech popularne jest też danie nazwane „hackepeter”, którego bazą jest surowe mięso
- Jajka – farsz w jajkach serwowanych w Polsce składa się z szynki, rzeżuchy czy pieczarek, podczas gdy w Niemczech popularne są jajka faszerowane kawiorem
Czym jeszcze pod względem kulinariów różni się Wielkanoc w Polsce i Niemczech? W niemieckich domach pojawia się też orzechowy chleb. Popularne są różne wypieki – poza drożdżową babą znaną też w Polsce, wielkanocne serniki i strucla z owocami.
Wielkanoc w Polsce i Niemczech
Chociaż wierzący Niemcy obchodzą Wielkanoc, to mają własne tradycje, które podtrzymują. Wymienione już różnice nie są jedynymi – kontrastów jest więcej. W Niemczech nie ma zwyczaju święcenia pokarmów, dzielenia się jajkiem czy polewania się wodą w Poniedziałek Wielkanocny. Mimo odmiennych tradycji Wielkanoc to czas, który spędza się na rozważaniach, modlitwie i w gronie najbliższych.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość