Zawał – pierwsze objawy


Wraz z wiekiem osłabia się ogólna kondycja naszego organizmu. Osoby starsze, szczególnie narażone są na różne wyjątkowe wypadki, związane z gorszym stanem ciała i poszczególnych narządów. Zawał należy do jednych z częściej spotykanych wyjątkowych sytuacji, które zagrażają życiu. Czy wiesz, jakie są jego pierwsze objawy?

Zawał – osoba starsza

Osoby starsze, często mają za sobą wiele chorób, które generalnie osłabiają ich organizm. Istnieje również wiele czynników, które stwarzają dodatkowe zagrożenie wystąpienia zawału. Jednocześnie należy pamiętać, że zawał wystąpić może stosunkowo niespodziewanie, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, a także u osób, które nie są w podeszłym wieku.

Zawał może być poprzedzony różnymi objawami, zarówno typowymi, jak i atypowymi.

Objawami typowymi, jest przede wszystkim ogólnie pojmowany ból, skupiający się głównie w obszarze klatki piersiowej. Jego lokalizacja jest bardziej opisywana jako zamostkowa. Może mieć charakter rozpierający lub przypominać pieczenie. Jeśli jednak utrzymuje się przez dłuższy czas i nie ustaje po odpoczynku czy przyjęciu wygodnej pozycji, najprawdopodobniej jest to właśnie zawał. Ból może promieniować zarówno w okolice łopatek, barków, jak i podbrzusza czy nadgarstka. Typowa jest także związana z zawałem duszność oraz trudności ze złapaniem oddechu, nudności i wymioty.

Do mniej typowych objawów należą zimne poty, uczucie swędzenia lub gorąca, a także panika. Strach, związany z bólem i trudnością złapania oddechu, jest w tym przypadku naturalny, może jednak nieco utrudnić udzielenie pomocy takiej osobie. Zawał zwiastować może także biegunka. Rzadziej pojawiają się też omdlenia i utrata widzenia.

Szczególne ryzyko zawału, które powinno wzbudzić czujność opiekuna lub opiekunki osób starszych, występuje u osób otyłych, chorujących na miażdżycę, inne zaburzenia rytmu serca, a także palące. Ogólnie pojęty niezdrowy tryb życia również może wywołać zawał.

Udzielenie pierwszej pomocy w przypadku zawału nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Najważniejsze jest w tym przypadku, aby zadzwonić po pogotowie. Pomoc medyczna jest w takim momencie zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Wykonując połączenie, najprawdopodobniej zostaniemy poinformowani o postępowaniu, które może poprawić stan pacjenta.

Powrót

Najnowsze artykuły

Skuteczna rozmowa z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunami. Wiek Seniora może mieć znaczący...

Czytaj całość

Inkontynencja u Seniorów

Czym jest? Inkontynencja jest to objaw polegający na niekontrolowanym oddawaniu moczu lub kału. Zjawisko to...

Czytaj całość

5 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Niemczech

5 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Niemczech

Czytaj całość
Polecane wpisy

Zawał serca – jak radzić sobie po nim?

5 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Niemczech

Para podopiecznych – czy warto?

Zaburzenia osobowości u osób starszych

kwarantannę
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.