Mikołajki w Niemczech – poznaj popularne zwyczaje
„Kinder, stellt die Stiefel raus, morgen kommt der Nikolaus!” – ten wierszyk zna pewnie większość osób, która uczyła się języka niemieckiego. Dzisiaj jest jak najbardziej adekwatny, ponieważ mikołajki już za chwilę. Jak obchodzi się mikołajki w Niemczech? Jak wygląda niemiecka postać Mikołaja i czy jest podobna do naszego? Sprawdźmy!
Jak obchodzi się mikołajki w Niemczech?
Święty Mikołaj w Niemczech ma dwie postaci. W mikołajki zjawia się Nikolaus, czyli starszy, szczupły Pan, bardziej przypominający biskupa (tak jak to znamy z historii). Z kolei w święta Bożego Narodzenia, w północnych, środkowych i wschodnich Niemczech, przychodzi jego większy kolega – Weinachtsmann. Ta postać jest bardzo podobna do Mikołaja, którego znamy w Polsce – starszy, siwy pan, u boku z reniferami i elfami.
Różnica jest tylko w południowych i zachodnich Niemczech, bowiem w Wigilię prezenty przynosi Dzieciątko zwane Christkind – podobnie jak na Śląsku. Warto poznać wszystkie świąteczne tradycje związane z adwentem w Niemczech.
Kto przynosi prezenty w Niemczech i jakie zwyczaje mikołajkowe tu obowiązują?
Po pierwsze przygotowanie świątecznego buta lub kozaka. To w nim der Nikolaus umieszcza podarunki dla dzieci. To jednak zwyczaj dość wiekowy, który dzisiaj jest często zamieniany na skarpety umieszczane w domu lub Mikołaj zostawia prezenty pod poduszką. Dla każdego dziecka mikołajki po niemiecku są tak samo emocjonujące, jak w każdym innym kraju.
Dalej wszystko wygląda podobnie jak w Polsce. W nocy z dnia 5 na 6 grudnia dzieci dostają sporo słodyczy i upominków. W tym dniu lekcje w szkołach są nieco luźniejsze. To pewnie jedno z ulubionych świąt dzieci.
Ciekawostka o PolsceTradycją w Polsce jest to, że 6 grudnia przychodzi Święty Mikołaj (w Niemczech der Nikolaus). Jednak różnice w samej kulturze polskiej, pojawiają się przy Bożym Narodzeniu. Okazuje się, że każde województwo charakteryzuje się inną postacią, która w świąteczną noc zostawia upominki pod choinką.
- Górny Śląsk – tu upominki pod świątecznym drzewkiem zostawia Dzieciątko. Ta tradycja przybyła do Polski od naszych czeskich sąsiadów.
- Małopolska i Podkarpacie – tutaj dzieci są obdarowywane przez Aniołka. Ta tradycja z kolei wzięła się jeszcze za czasów dawnej Galicji.
- Warmia, Ziemia Lubuska, Wielkopolska, Kujawy – te tereny czekają na Gwiazdora, który zostawia prezenty pod choinką. Ta postać jest szczególnie uwielbiana przez malutkich mieszkańców Poznania, a jego postać różni się sporo od współczesnego Mikołaja. Gwiazdor nosi futrzaną czapę, a jego twarz pokryta jest sadzą.
- Pomorze – czeka na prezent od Gwiazdki, czyli małej dziewczynki lub chłopca, który chodzi w białym stroju i zostawia pod drzewkami małe upominki.
Mikołajki w Niemczech – tradycje
To właśnie 6 grudnia obchodzimy święto ku czci świętego Mikołaja, czyli biskupa Miry. Tradycje związane z mikołajkami w Niemczech są obecne już od czasów średniowiecznych, kiedy to właśnie miał żyć wspomniany biskup. Odwiedzał on biedne dzieci w okresie zimowym i wręczał upominki. Warto zaznaczyć, że w Niemczech prezenty dostają wszystkie dzieci bez względu na to, czy były grzeczne. Nie istnieje nic podobnego do rózgi. Wartymi uwagi są również inne świąteczne tradycje niemieckiego pochodzenia.
Podejmij pracę jako Opiekunka i spędź Mikołajki w Niemczech
Nie ma lepszego sposobu na poznanie tradycji innego kraju, jak przeżycie w nim świąt i wszystkich związanych z nimi zwyczajów. Zachęcamy do spędzenia mikołajek na terenie Niemiec. Gwarantujemy nowe, bogate doświadczenia. Oferujemy różne oferty pracy w Niemczech jako Opiekunka osób starszych. Zachęcamy również do poszerzenia wiedzy wraz z kursem języka niemieckiego, aby móc jeszcze głębiej celebrować świąteczne dni w innym kraju.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość