Joga dla seniorów – zalety i przykłady ćwiczeń
W dzisiejszych czasach joga to forma aktywności ruchowej, która jest dostępna i wykonalna dla osób w każdym wieku. W przeszłości była kojarzona tylko z wyznaniem, religią i medytacją. Dlaczego w takim razie joga dla seniorów jest tak bardzo polecana przez lekarzy i fizjoterapeutów?
Joga dla seniora – korzyści
Joga często nazywana jest aktywną formą relaksu. Dzięki przybieraniu wygodnych pozycji nasze ciało jest zrelaksowane, a mięśnie się rozluźniają, co wpływa na komfort fizyczny. Joga w rewelacyjny sposób oddziałuje na zesztywniałe mięśnie, co często spotyka seniorów, chociażby w postaci dolegliwości takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów. Joga pomaga seniorom również z bólami kręgosłupa oraz pomaga utrzymać wyprostowaną sylwetkę.
Kolejnym aspektem, na który joga wpływa pozytywnie to stan psychiczny. Joga uspokaja organizm, pomaga się skoncentrować, obniża poziom stresu, poprawia humor. Te wszystkie korzyści dobroczynnie wpływają seniorów, którzy chorują na demencję, Alzheimera oraz mają stany depresyjne. Ta forma ruchu może być również rozszerzeniem psychoterapii i pomóc w powrocie do zdrowia.
Nie można zapominać o tym, że joga dla osób starszych relaksuje, a dzięki temu obniża ciśnienie tętnicze i poprawia wydolność organizmu, ponieważ przez „dobry oddech” dostarcza więcej powietrza. Spokój, wykreowany przy pomocy jogi wpływa pozytywnie na trawienie pokarmów, metabolizm i pracę narządów wewnętrznych.
Znając te korzyści, musimy wiedzieć, że joga przede wszystkim:
- przywraca ciału równowagę;
- uspokaja;
- poprawia samopoczucie;
- poprawia komfort psychiczny i fizyczny;
- odstresowuje.
Joga dla początkujących seniorów – przykłady ćwiczeń
Co daje joga dla początkujących seniorów? Z pewnością spokój, stabilność ciała, zdrowie psychiczne. Wszyscy, którzy rozpoczynają swoją przygodę z jogą, powinni podczas wykonywania ćwiczeń czuć się komfortowo i bezpiecznie. Początkujący senior powinien:
- wsłuchiwać się w swoje ciało;
- podążać za wskazówkami osoby prowadzącej zajęcia;
- mieć komfort do ćwiczeń;
- zadbać o odpowiednie warunki (miejsce, strój, nawodnienie).
Nie masz pomysłu na wartościowe zajęcia dla seniorów? Chcesz rozpocząć ćwiczenia z Podopiecznymi i zastanawiasz się, od czego zacząć naukę jogi?
Postaw na proste ćwiczenia:
Ćwiczenia oddechoweNależy położyć się na plecach i wyprostować nogi. Prawą rękę umieścić na brzuchu, a lewą na żebrach. Oddychać przez nos i poczuć jak powietrze przechodzi od brzucha do klatki piersiowej. Następnie wykonać wydech, również przez noc.
Ćwiczenia na kręgosłupNależy położyć się na brzuch i oprzeć na przedramionach. Klatkę piersiową unieść lekko do góry i delikatnie docisnąć miednicę do podłoża. Oddychać (spokojny wdech i wydech). Wytrzymać w takiej pozycji od 30 do 60 sekund.
Ćwiczenia rozluźniająceNależy położyć się na plecach. Ugiąć nogi w kolanach, ręce położyć po bokach. Wraz ze wdechem unieść miednicę do góry. Wypuścić powietrze i opuścić biodra.
Ćwiczenia dynamiczneNależy stanąć w rozkroku. Wykonać skłon tułowia (jak najniżej potrafimy). Opuścić głowę. Następnie należy się wyprostować i unieść ręce do góry.
Joga dla osób starszych – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do uprawiania jogi są m.in. bardzo silne bóle kręgosłupa, wstawione sztuczne stawy lub biodra, osteoporoza, duże skoki ciśnienia oraz jaskra. Również osoby, u których występują zachwiania równowagi, powinny wstrzymać się od uprawiania jogi. Ćwiczenia jogi dla seniorów nie są dla wszystkich, dlatego najlepiej na początku zapytać instruktora, jakie są przeciwwskazania i czy na pewno możemy bez problemu wykonywać tę formę aktywności.
Zachęcamy również do sprawdzenia nowych zleceń. Jeśli interesuje Cię opieka osób starszych w Niemczech, nie czekaj i sprawdź oferty już dzisiaj.
Najnowsze artykuły
Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem
Dla wielu seniorów zwierzęta domowe, takie jak kot czy pies, to niemal członkowie rodziny. Nie...
Czytaj całośćJak budować relacje z seniorem?
Zawód opiekuna osoby starszej różni się od wielu innych profesji tym, że cała praca koncentruje...
Czytaj całośćPraca w opiece w Niemczech bez dźwigania – czy to możliwe?
Zawód opiekunki osób starszych wymaga wielu cech i umiejętności – choćby empatii, znajomości języka niemieckiego...
Czytaj całość