Odleżyny u osób starszych – nieuniknione?

Odleżyny u osób starszych – nieuniknione?

Problem powstających odleżyn dotyczy wielu osób o ograniczonej możliwości ruchu, np. poruszających się na wózku lub leżących. Odleżyny u osób starszych bywają trudne w leczeniu ze względu na częsty problem niskiej kondycji chorych. Czy problem ten jest jednak nieunikniony i ostateczny? 

Czym są odleżyny?

Odleżyny należą do zmian skóry, tkanki podskórnej, a czasem nawet tkanek należących do układu ruchu, o charakterze martwiczym. Ich powstawanie spowodowane jest nieprawidłowym ukrwieniem części ciała, stale uciskanych. Z tego względu najczęściej spotykane są u osób niepełnosprawnych i leżących. Mogą mieć różne fazy zaawansowania (od I do V), gdzie mniej zaawansowane zmiany objawiają się rumieniem, a bardziej poważne mogą osiągać bardzo duże i głębokie rozmiary ubytków tkanek o czarnym zabarwieniu.

Najlepszym leczeniem jest profilaktyka

U osób leżących pojawienie się odleżyn jest bardzo częste. Warto mieć to na uwadze, bo choć wydawać się może, że podopieczny względnie często zmienia pozycje, w rzeczywistości ucisk na pewne partie ciała może być zbyt długotrwały. Odleżyny u osób starszych ograniczonych ruchowo są szczególnie częste ze względu na gorsze ukrwienie tkanek spowodowane zaburzeniami w pracy układu krwionośnego. 

Jak więc zapobiegać odleżynom? Najlepszą metodą jest ruch. Częsta zmiana pozycji jest najbardziej wskazana, nie zawsze jest jednak możliwa. Jeśli możliwości te są ograniczone np. z powodu ciężkiego stanu pacjenta lub jego wagi, warto wypróbować kilku innych metod poprawiających stan tkanek zewnętrznych. Fizjoterapeuta może być bardzo dużą pomocą, oferując masaże poprawiające ukrwienie lub drenaż limfatyczny. Istnieje jednak również szereg materacy, zapobiegających powstawaniu odleżyn, w tym najbardziej skuteczny materac zmiennociśnieniowy, który ma zaprogramowany system przepływu powietrza między specjalnymi komorami. 

Jak leczyć już istniejące odleżyny u osób starszych

Powstałe odleżyny, w zależności od tego, w jakiej są fazie, można leczyć na kilka różnych sposobów. Tu ponownie bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich materacy. Cenna może okazać się wspomniana już fizjoterapia. Najbardziej popularną metodą leczenia odleżyn są jednak specjalne opatrunki, które usprawniają leczenie się ran, dzięki utworzeniu odpowiedniego środowiska. Środowisko to jest lekko wilgotne, co ułatwia samooczyszczenie się rany i jej łatwiejsze ziarninowanie. Obecnie na rynku stosowanych jest wiele różnych opatrunków tego typu, m.in. błony poliuretanowe czy opatrunki hydrożelowe

Bardzo ważne jest również monitorowanie stanu pacjenta przez opiekunkę osób starszych, zarówno przed powstaniem możliwych odleżyn, jak i przy już istniejących zmianach. 

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Schwaikheim (71409)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  20.07.2022


  Okres wyjazdu:

  7-8 tygodni


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Pani Gisela (79l., 65kg, 162cm). Cierpi na Parkinsona. Nie ma problemów z orientacją, jest świadomą osobą. Nosi okulary. Podopieczna ma inkontynencję moczu, w dzień nosi podpaski a na noc ma zakładanego pampersa. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje niewielkiej pomocy przy prysznicu i ubieraniu. Noce spokojnie przesypia.

  Pan Franz (83l., 75kg, 178cm). Cierpi ma Alzheimera i alergię. Porusza się samodzielnie. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, ale korzysta z WC. Noce przesypia.

  Mieszkają w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z dostępem do Internetu i TV. Na zleceniu jest rower. Zakupy robi Opiekunka. Do sklepu jest 15 minut.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Hersbruck (91217)


  Wynagrodzenie:

  1500 €


  Data wyjazdu:

  14.07.2022


  Okres wyjazdu:

  6-8 tygodni


  Znajomość języka:

  komunikatywna


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pani Hedwig (87l., 88kg, 155cm). Cierpi na cukrzycę, demencję i ma inkontynencję. Występują u niej problemy z mową i komunikacją. Porusza się przy pomocy rollatora. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję, ale sama sobie zmienia pampersy. Noce spokojnie przesypia.

  Mieszka w domu jednorodzinnym. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest pokój z osobną łazienką oraz dostępem do Internetu. Na zleceniu jest rower. Zakupy robi Opiekunka, a w ciężkich pomaga rodzina, która mieszka w miejscowości obok.

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Heilbronn (74078)


  Wynagrodzenie:

  1700 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  29.07.2022


  Okres wyjazdu:

  2 miesiące


  Znajomość języka:

  dobra


  Poszukujemy:

  Opiekunki


  Do opieki jest Pan Heinz (89l., 80kg, 180cm). Cierpi na cukrzycę, nadciśnienie, osteoporozę, niewydolność serca i jest osobą po wylewie. Nosi okulary. Nie ma demencji, jest całkowicie świadomą osobą. Porusza się przy rollatorze. Potrzebuje pomocy przy higienie oraz ubieraniu. Ma inkontynencję moczu, nosi pieluchy. Nie ma opieki nocnej.

  Mieszka w domu jednorodzinnym ze sprawną żoną. Dla Opiekunki w Niemczech do dyspozycji jest osobny pokój z łazienką oraz dostępem do Internetu. Sklepy są w pobliżu. 1 x w tygodniu przychodzi pomoc domowa.

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

„Jutro przychodzi Mikołaj!” – czyli Mikołajki w Niemczech

„Jutro przychodzi Mikołaj!” – czyli Mikołajki w Niemczech

Rak skóry nie jedno ma imię

Rak skóry nie jedno ma imię

Opiekunka osób starszych Niemcy oferta pracy

Opiekunka osób starszych Niemcy oferta pracy

Odleżyny u osób starszych – nieuniknione?

Odleżyny u osób starszych – nieuniknione?
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.