Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej forma ma szczególne znaczenie przy rozmowie z osobą starszą lub schorowaną, która zaczyna mieć problemy ze świadomością. Często zdarza się, że dostajemy od Opiekunów informację, że „przecież mową się nie pracuje”. To nie jest prawda. Rozmowa to kluczowy element budowania każdej relacji. Odnosi się ona do motywacji, wsparcia oraz aktywizacji seniora. Kontakt werbalny jest nieodłącznym elementem opieki nad osobami starszymi, szczególnie pomaga w opiece nad osobami chorymi na depresję, czy demencję. Takie osoby zazwyczaj  najbardziej potrzebują komunikacji z drugim człowiekiem.

Rozmowa z Seniorem – o czym pamiętać?

Najważniejsze są chęci. Opiekunka z empatią musi podejść do starszej, zazwyczaj schorowanej osoby. Ton głosu, długość zdań – to wszystko ma wpływ na skuteczną komunikację z taką osobą. Seniorzy potrzebują zaangażowania i pomocy. Nie chcą nikomu ciążyć, więc jeśli zrozumieją, że druga osoba chce, a nie musi z nimi rozmawiać, to chętniej otwierają się na Opiekunów i rozmowa jest bardziej skuteczna.

Jest to również świetna forma motywacji, dzięki czemu Podopieczni są bardziej chętni do życia, często też poprawia się ich stan zdrowia. Nawet jeżeli jest to poprawa mentalna, to zawsze jest to wielki sukces dla Opiekunki.

Musimy pamiętać o tym, by dostosować szybkość wypowiedzi do możliwości rozmówcy. Problemy ze słuchem czy mową, brak komunikacji – mogą spowodować, że nasz odbiór będzie utrudniony. Trzeba wyczuć sytuację i sprawdzić, jak porozumiewa się senior i dostosować się do tego. Nie można też być nachalnym. Warto motywować, ale nie narzucać się przy tym, bo może okazać się, że to nie ten czas i nie ta chwila. Szczególnie przy osobach ze stanami depresyjnymi.

Opiekunka powinna również podczas rozmowy spróbować przekonać seniora do wykonywania pewnych czynności, które ułatwią mu życie codzienne. Szczególnie zachęcać go do dbania o siebie, oczywiście wszystko w miarę możliwości. Należy być przy tym bardzo cierpliwym i troskliwym. Trzeba pamiętać, że wszystkie te starania wykonywane są dla komfortu seniora.

Masz problemy komunikacyjne z Podopiecznym? Sprawdź, jak powinna wyglądać skuteczna rozmowa z seniorem.rozmowa z opiekunką

Tematy do rozmowy z seniorami

Podopieczni bywają różni – mają odmienne charaktery, inne doświadczenia, inne relacje z rodziną i problemy. Zatem jak znaleźć temat do rozmowy z Seniorem? Przede wszystkim trzeba dopasować się do stanu psychicznego osoby starszej. Często osoby takie mają stany depresyjne i forma wypowiedzi musi być przy tym dostosowana do sytuacji.

Jakie są najlepsze tematy do rozmowy? Rozmowę najlepiej zacząć od najprostszych, bieżących tematów, np. zapytać o pogodę, czy jak się ta druga osoba dzisiaj czuje. Z tych prostych tematów zazwyczaj wywiązują się najciekawsze i zarazem najłatwiejsze do przełamania skrępowania rozmowy. Senior mówi nam o swoich odczuciach, możemy też nakreślić mniej więcej, w jakiej jest formie i czy nie dzieje się coś poważnego.

Jeżeli rozmowa zacznie się rozwijać i jesteśmy przekonani, że idzie w dobrym kierunku, a senior nabiera do nas zaufania – możemy zapytać o przeszłość. Tutaj trzeba być bardzo ostrożnym. Musimy wyczuć, czy senior chce o tym rozmawiać, czy nie. Nie zawsze przeszłość i wspomnienia są tematem dla nich dobrym, zdarzają się sytuacje konfliktowe i przykre, o których lepiej po prostu nie rozmawiać.

Dobre tematy do rozmowy to też np. różnice kulturowe między Polską a Niemcami, różnice w kuchni czy w sposobie bycia. Warto opowiedzieć seniorowi jak żyje się w Polsce, jakie mamy tradycje, a później posłuchać odpowiedzi. To zawsze buduje więź między odbiorcami, zaczynają wiedzieć, że mogą porozmawiać też o sprawach ogólnych, a nie tylko osobistych.

Śmieszne tematy do rozmowy

Czy wypada? Czy można? Oczywiście! Jednakże dopiero w momencie, kiedy znamy już swojego Podopiecznego na tyle, że możemy sobie na to pozwolić. Jeśli wiemy, że nasz kontakt z seniorem jest bardzo formalny, to lepiej odpuścić sobie takie tematy rozmowy. Często jest tak, że Podopieczni traktują opiekunów, jak kogoś bliskiego, szczególnie jeśli już długo się tą osobą zajmują. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do poprawy humoru seniorowi właśnie w ten sposób, to jak najbardziej można podjąć takie tematy w formie żartu, kawału, czy śmiesznej ciekawostki.

rozmowa senirów z opiekunką

Jak znaleźć temat do rozmowy – na co uważać?

Na początku rozejrzyjmy się i sprawdźmy sytuację, aby wybrać odpowiedni temat do rozmowy. Zastanówmy się, jaki charakter ma senior. Czy jest rozmowny? Czy lubi kontakt z drugim człowiekiem? Pamiętajmy też, aby nie naciskać! Musimy być uważni, gdyż niektóre tematy mogą być dla Podopiecznych stresujące, bolesne lub po prostu przykre. Starajmy się, aby to senior wyszedł pierwszy z inicjatywą rozmowy, a jeśli się nie da, to z cierpliwością i spokojem podejść do sytuacji. Nie naciskajmy, kiedy senior nie chce rozmawiać. Przede wszystkim musimy sobie zrobić odpowiednią podstawę do budowania relacji z pacjentem. Musi nam zaufać. Późniejsze etapy przyjdą same. 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i chcesz rozpocząć swoją przygodę z opieką nad osobami starszymi – sprawdź oferty pracy dla Opiekunek w Niemczech i zgłoś się do nas!

Powrót

Najnowsze artykuły

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Agresja – czym jest i jak na nią reagować?

Czy agresja to tylko zbiór celowych działań, które mają na celu wyrządzenie komuś krzywdy? W...

Czytaj całość

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Tematy do rozmowy, czyli o czym rozmawiać z Seniorem

Rozmowa to ważny element budujący relacje pomiędzy Podopiecznym a Opiekunką. Czystość przepływu informacji oraz jej...

Czytaj całość

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Kondolencje po niemiecku – sprawdź, jak je złożyć

Składanie kondolencji rodzinie Podopiecznego nie jest prostym przeżyciem dla Opiekunki. Żegnamy kogoś, z kim dane...

Czytaj całość

Polecane oferty pracy

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Kreutzal (57223)


  Wynagrodzenie:

  1750 €


  Data wyjazdu:

  31.05.2022

  Szczegóły

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Eggenstein (76344)


  Wynagrodzenie:

  1600 € + 100 €


  Data wyjazdu:

  19.06.2022

  Szczegóły

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Bad Friedrichshall (74177)


  Wynagrodzenie:

  1800 €


  Data wyjazdu:

  18.06.2022

  Szczegóły

 • Kraj:

  NiemcyNiemcy


  Miasto:

  Donaueschingen (78166)


  Wynagrodzenie:

  1500 €


  Data wyjazdu:

  01.07.2022

  Szczegóły

PRACA JAKO OPIEKUNKA NIEMCY

Polecane wpisy

Grypa- jak skutecznie chronić przed nią Seniora?

Grypa- jak skutecznie chronić przed nią Seniora?

Ozdoby świąteczne własnej roboty- czyli jak umilić czas na ofercie

Ozdoby świąteczne własnej roboty- czyli jak umilić czas na ofercie

Na co najczęściej chorują osoby starsze?

Na co najczęściej chorują osoby starsze?

5 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Niemczech

5 miejsc, które warto zobaczyć będąc w Niemczech
Avoria
Avoria Sp z o.o. Agencja Opiekunek
Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.