Darmowy kurs niemieckiego on-line

Szanowni Państwo,

zapraszam do udziału w kursie języka niemieckiego przygotowanym we współpracy z Agencją Zatrudnienia Avoria. Celem kursu jest rozwój kompetencji językowych opiekunek i opiekunów osób starszych. W kolejnych lekcjach przedstawione są typowe sytuacje, które mają miejsce podczas sprawowania opieki nad pacjentem – seniorem. Ideą kursu jest nauczanie zwrotami – najlepsza metoda dla początkujących, którzy chcą się porozumiewać w języku obcym w miarę szybko i poprawnie.

Trzymam kciuki za Państwa sukces!

Autorka kursu
Monika Mozler-Wawrzinek

 

5 żelaznych reguł w języku niemieckim na dobry początek

  1. Wszystkie nazwy osób, przedmiotów, zjawisk, czyli rzeczowniki (kto? co?) piszemy w języku niemieckim wielką literą.
  2. W zdaniu wszystko obraca się wokół czasownika, czyli czynności, którą wykonujemy. Chodzi tutaj o ten czasownik, który jest dopasowany do osoby, ma końcówki (w gramatyce: czasownik odmieniany przez osoby, orzeczenie). Musi być drugi. Początkującym najłatwiej zaczynać tworzenie zdania od osoby, więc zaraz za nią pojawić się powinna informacja, co ta osoba robi.
  3. W języku niemieckim nie ma czegoś takiego jak podmiot domyślny. Dlatego pamiętajmy, że osoba w zdaniu jest obowiązkowa. My powiemy „jestem”, natomiast Niemiec „ja jestem”.
  4. Na samym początku należy przede wszystkim opanować formy osobowe ja, ty i Pan/Pani (ich, du, Sie), żeby umieć powiedzieć coś o sobie i zwrócić się bezpośrednio do drugiej osoby, np. naszego podopiecznego.
  5. Zdanie niemieckie ma swój porządek -„Ordnung” i to właśnie on wpływa na komunikatywność. Dlatego też tak ważne jest uczenie się zdaniami. Jeśli powiemy zdanie o prawidłowym układzie, to nawet jeśli źle odmienimy czasownik, wstawimy rzeczownik bez rodzajnika, albo z błędnym rodzajnikiem, to będziemy zrozumiani.

 

Słowniki

Dobre słowniki polsko-niemiecki / niemiecko-polski online:

  • www.pons.eu
  • www.pl.bab.la (tutaj pod linkiem „Konjugacja” znajdziemy odmianę niemal wszystkich niemieckich czasowników)

Tu poćwiczymy wymowę:

Tu znajdziemy słowniczek obrazkowy:

Na tej stronie internetowej w celu zapewnienia wysokiej jakości obsługi stosowane są pliki cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Szczegółowe informacje w Polityce dot. Cookies.